A ​mi Dózsánk 12 csillagozás

Mentünk, láttunk, hazajönnénk
Nógrádi Gábor: A mi Dózsánk Nógrádi Gábor: A mi Dózsánk

Négy iskolás, egy töritanár meg egy vizsla. Mit keresnek ők valamennyien 1514-ben? És ráadásul „Kinizsi Pál” feliratú pólóban. (A vizslát kivéve.) A kis csapatnak feltétlenül beszélnie kell Dózsa Györggyel, mielőtt még visszaindulnak a jövőbe. Kezdetét veszi az utazás Temesvárra, amely bővelkedik kalandokban: többek közt összefutnak a gonosz Jumurdzsákkal (aki még nem félszemű) és a gyermek Dobó Istvánnal, a későbbi egri várkapitánnyal. Számos kalamajkába keverednek, néha csak hajszálon múlik az életük. Egyre gyakrabban jut eszükbe: vajon megváltoztathatják a történelmet? Elkerülhető a magyar történelem egyik legvadabb mészárlása és az azt követő megtorlás? Nógrádi Gábor fordulatos, letehetetlen regénye a Dózsa-féle parasztháború 500. évfordulójára jelenik meg, emléket állítva a magyar történelem egyik legizgalmasabb korszakának.

Móra, Budapest, 2021
Móra, Budapest, 2018
Móra, Budapest, 2014
256 oldal · ISBN: 9789631196757

Dobó István · Jumurdzsák

MToncsi2009>!

Nógrádi Gábor: A mi Dózsánk Mentünk, láttunk, hazajönnénk

Nagyon jó könyv. Bele lehet merülni, szuper.Nagyon érdekes , izgalmas. A történelmi események is nagyon izgalmasak benne. Nagyon ajánlom :)

Bubesz1998>!

Nógrádi Gábor: A mi Dózsánk Mentünk, láttunk, hazajönnénk

Egy újabb zseniális, történelmileg is meglehetősen hiteles olvasmány Nógrádi Gábortól. Szerettem olvasni, habár az eleje nekem kicsit nehezen indult, a Kinizsi sztorit nem is olvastam, de anélkül is maximálisan érthető volt. Plusz csavar, hogy a zeréndvári ellenlábas polgármester jelölt neve Garai, ami szintén kis kaland a történelemben.
Nagyon drukkoltam a gyerekeknek és Sipinek, akit nagyon megkedveltem. Domi és a humora pedig rendkívüli.
Biztosan nem ez volt az utolsó könyvem Nógráditól. :)

csak_egy_könyvmoly>!

Nógrádi Gábor: A mi Dózsánk Mentünk, láttunk, hazajönnénk

Nem csalódtam. Vicces volt és érdekes, méltó folytatása az előző kötetnek.

Chris>!

Nógrádi Gábor: A mi Dózsánk Mentünk, láttunk, hazajönnénk

A könyv, bár ezt csak a cím sugallja, A mi Kinizsink folytatása, éppen ezért az olvasónak kell egy kis idő, míg megismeri a szereplőket, valamint tisztázza magában az előző kötetben történteket. Feltehetőleg jóval könnyebb megérteni, hogy miért is pályázik újra a polgármesteri posztra Garai Nándor, vagy éppen miért is tölti minden szabadidejét a kocsmában a városfői posztjáról letaszítani kívánt Sipeki, ha mindezt az előzmények tudatában olvassuk, de azért önmagában is megállja a helyét ez a regény. Nógrádi hozza a szokásos formáját: egy pergős cselekményű, humorral átszőtt történetet írt meg, ám a humor ez esetben talán túl is tesz az eddigieken. Eddig is remek karaktereket alkotott meg, akiket meg lehetett mosolyogni, miközben magukra ismertük benne, ám ebben a kötetben a szerzői kiszólások is gondoskodtak a jókedvről. És teszi mindezt olyan lazán, mintha valóban a tinédzserek közt töltené minden napjait, velük együtt járna iskolába, ismerné a gondjaikat, érzelmeiket, gondolkodásmódjukat.

Feltehetőleg A mi Kinizsinknek is megvolt a maga történelmi háttere – azért is nyilatkozok így, mert az a regény eddig kimaradt az életemből –, de ennél a kötetnél is érezhető, hogy oktatni is igyekezett a szerző. Persze, ezt nem úgy kell elképzelni, hogy teletűzdelte évszámokkal a kötetet, vagy oldalakon keresztül írt volna az adott társadalmi viszonyokról, politikai csatározásokról. Élvezetesen, sőt, mondhatni észrevétlenül adja az olvasó tudtára ezeket az információkat, amely az idősebbeknek remek felfrissítés lehet, az adott korszakról éppen tanulóknak pedig a kiegészítést, a jobb megértést segíti elő. Emellett többször szóba kerül Gárdonyi Géza Egri csillagok című regénye, amelynek hősei – akik szintén a történelem valós személyei – felbukkanása az irodalom-fanatikusoknak is egy gesztus a szerző részéről.

Én a magam részéről örömmel fogadnám, ha a kis csapat újabb időutazásra készülne, amelyben a történelem más fontosabb fordulópontjai kapnak helyet, mert jó volt látni, hogy végre nekünk, magyaroknak is van egy ilyen könyvsorozatunk. Aki tehát egy kellemes, kortól és nemtől független nyári olvasmányra vágyik, annak szívből ajánlom ezt a kötetet, amely az igazi fantáziával megáldott közönséget kissé el is bizonytalaníthatja az utolsó mondatokkal az időutazás kérdését illetően.

Nógrádi Gábor: A mi Dózsánk Mentünk, láttunk, hazajönnénk

Nógrádiban nagyon szeretem, hogy a kisfiam szereti, és jelentős részben általa szokott/szokik az olvasásra.
Ebben a könyvben szerettem, ahogy a modern nyelv és humor szépen ötvöződik a klasszikus nevelő, oktató szándékkal, és szerettem, hogy én is tanultam újat belőle.
Egyre jobban érdekel ez a „koppányi aga” korszak!

könyvbujtár>!

Mindenben van valami jó. Még a tökfőzelékben is, ha a fasírtról leöntjük a főzeléket.

könyvbujtár>!

Nevelni nehéz. Mindig szigorúan és határozottan kell a nevelt tudomására hozni a véleményünket. Akkor is, ha a véleményünkkel nem értünk egyet.

Jesper_Olsen>!

Az ifjú püspök egy tíz év körüli, izmos fiúcskát adott a csapat mellé, hogy a birtokhatárig elkísérje őket.
– Hogy hívnak? – kérdezte Sipeki már kint, az úton.
– Dobó István! – mondta a gyerek, és Gézuka majdnem lefordult a nyeregből.

Kapcsolódó szócikkek: Dobó István
könyvbujtár>!

Az ifjú püspök, Perényi Ferenc kastélyától talán kétórányi távolságra búcsúztak el időutazóink a kis Dobó Istvántól.
Nem árulták el neki, hogy majd egyszer az egri vár kapitánya lesz, és persze azt sem, hogy egy híres regény szól majd róla meg az egri hősökről. […] El nem tudták képzelni, hogy ez a kis zömök, fekete kölyök negyven év múlva olyan erős és bátor vitéz lesz, ahogy Gárdonyi megírta. Pedig minden gyereket úgy kellene nézni, mint egy holnapi orvost, mérnököt, gépkocsivezetőt, világbajnokot, minisztert. Úgy jobban lehetne tisztelni. S ha a gyerek is belegondolna, hogy mi lehet belőle, talán ő is jobban tisztelné saját magát. De nem csak tisztelné, hanem kemény munkára is fogná önmagát, hogy valóban az legyen belőle, ami lehet.

könyvbujtár>!

Még tíz óra sem volt, de már zajos tömeg gyűlt össze […] a jegenyefák körül. Persze főleg férfiak, mert valakiknek otthon kellett maradniuk a kisebb gyerekekkel. No meg, ott a takarítás, amire hét közben nem jutott idő, és persze valakiknek ebédet is kellett főzniük. Ebből látszik, hogy nincs egyenjogúság nő és férfi között. Mert a nők, azok valakik.

38. - 39. oldal

Kapcsolódó szócikkek: jegenyefa
Jesper_Olsen>!

– A tanár úr tud olaszul? – kérdezte Gézuka.
– Egy magyar minden nyelven tud egy kicsit, ha sokáig él.

Jesper_Olsen>!

– Ilyen okos bolonddal, mint te vagy, még nem találkoztam. Mi a titkod?
– Nagyon egyszerű: kimondom, amit gondolok.
– Azt én is kimondom, mert bolondként kimondhatom.
– Csakhogy nem elég kimondani. Gondolkodni is kell, hogy legyen mit kimondani.

Jesper_Olsen>!

A fiúkból janicsárt nevelnek, a lányokat a nagyurak háremében tartják, vagy eladják rabszolgának.
– Azt tudjuk – mondta Gézuka. – Olvastuk a… Egy könyvben.
S persze az Egri csillagokra gondolt.

Jesper_Olsen>!

A szülők hisznek a gyerekeiknek, csak rossz a tapasztalatuk.

Jesper_Olsen>!

Tudta, hogy a történelmen, a múlton nem lehet változtatni. Akkor sem, ha visszamegy az időben, és mindent elmond, ami majd történni fog. A múlt örökre lezárt szelence.