Korcsolyacipők (Cipők 7.) 17 csillagozás

Noel Streatfeild: Korcsolyacipők

Miután felépül hosszú ideig tartó betegségéből, Harriet Johnson azt a tanácsot kapja orvosától, hogy korcsolyázzon sokat. A jégpályán az első napon megismerkedik Lalla Moore-ral, akit nagynénje, Claudia nevel. A gazdag rokon szeretné, ha az árva kislányból sikeres korcsolyázónő válna. Bár szinte mindenben különböznek egymástól, Harriet és Lalla hamarosan elválaszthatatlan barátnők lesznek. Lalla tehetsége és vidámsága jó hatással van Harrietre, és az ő kedvessége is ösztönzőleg hat Lallára. Egyre több időt töltenek együtt a pályán. Ám ahogy halványodni látszik Lalla korcsolyázás iránti lelkesedése, úgy bontakozik ki egyre inkább Harriet ösztönös tehetsége. Úgy tűnik, a két lány élete teljesen más irányba tart. Vajon megmarad a szoros barátság kettejük között?

Eredeti megjelenés éve: 1951

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Régi kedvencek Manó Könyvek

Manó Könyvek, Budapest, 2017

Narumi>!
Noel Streatfeild: Korcsolyacipők

Amikor megláttam a könyvesboltban ezt a gyönyörű szép könyvet, tudtam, hogy nekem ezt el kell olvasni. A Balettcipőkről már hallottam (pontosabban láttam a filmet), de mivel az tetszett, így gondoltam, nem nyúlhatok mellé.
Maga a történet kedves, tanulságos, szórakoztató. Egy kis mese a barátságról, önismeretről, küzdelmekről. És nem utolsósorban arról, hogy a felnőttek önzése milyen negatív módon tudnak hatni a gyerekre.
Sok szülő a gyermekével akarja bepótoltatni mindazt, ami az ő gyerekkorából kimaradt. Pénzt, időt, energiát nem sajnálva „versenylónak” tekinti a saját gyermekét, és bizonyítani akarja, hogy az övé a legjobb. A gyermek érdeke pedig sehol. Ezt nap mint nap tapasztalom a környezetemben és végtelenül elszomorít.
Claudia néni – avagy a „gonosz” mostoha – pontosan ezt a karaktert személyesíti meg. De azt meg konkrétan nehezen tudom elhinni, hogy se a nevelő, se a dada, se az óraadók, de még a drágaságos papucsférjnek sincs semmilyen beleszólási joga Lalla jövőjét illetően. Claudia nénia eldöntötte, hogy márpedig Lalla korcsolyabajnok lesz, és az lesz, amit ő mond. És mindenki csak sajnálkozik, de senki sem tesz ez ellen semmit. Felháborító. (És az életben is ez van!)
És amikor a gyermek teljesítményén látszik, hogy valami nincs rendben, akkor még jobban meghajtjuk, és elfeledkezünk arról, hogy talán már így is eleget vállalt a szerencsétlen, hagyjuk pihenni.
Áh, nem is dühítem magam tovább a témán.
Ami még nem tetszett annyira, hogy rettenetesen túlírtnak tartom a könyvet, legalább 100 oldalt le lehetett volna spórolni belőle, ha nem emlegetjük öt oldalanként Harriet betegségét, vagy úgy ne lenne minden kész tényként odatalálva – alig marad valami a saját képzeletnek. Ezt lehet, hogy az írónő is érezte, mert a végét pedig eléggé összecsapta.
Összességében emiatt egy csillag levonás jár, egyébként tényleg ajánlom (főleg) a tíz év körüli kislányoknak olvasásra! Gyermekbarát könyv! :)

Pudlimoly78>!
Noel Streatfeild: Korcsolyacipők

Ez volt a harmadik könyvem az írónőtől, a Színpadi cipőket és a Balettcipőket néhány éve olvastam. Mikor ezt elkezdtem, engem is elfogott az öröm, hogy „végre valami más”, mert bár én a Színpadi cipőket olvastam előbb, és csak utána a Balettcipőket, utólag nekem is az volt az érzésem, hogy Streatfeild tulajdonképpen kétszer írta meg ugyanazt a regényt.
Nem is annyira a tartalma miatt vettem meg, hanem a gyönyörű borító csábított el… meg persze gondoltam, hogy ez is egy aranyos kis történet lesz. Az volt… az volt annak ellenére, hogy néha ellaposodott, és olykor-olykor beleuntam. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy szerintem kicsit későn olvastam, mert a 8-10 éves énem biztosan ezerszer jobban élvezte volna, és nem nevezné túlírtnak, mint a mostani, aki pedig annak tartja, mert bizony a mondanivalója (ami tényleg fontos!) belefért volna egy minimum 100 oldallal rövidebb könyvbe is. És kicsit már idegesített, hogy spoiler
De ismétlem, egyébként igazán élvezhető könyv, amelynek van irodalmi értéke és mondanivalója; én bátran ajánlanám minden kb. 8-12 éves lánynak, aki szeretne valami igényeset és tartalmasat olvasni. És a „nagyokhoz” – Jane Austenhoz, Charlotte Bronte-hez és társaikhoz – vezető út is remekül kikövezhető Noel Streatfeild könyveivel. :)