Hernyó 19 csillagozás

Noel Péter: Hernyó

„Heroin. Más néven Hernyó, Birdie Powder, Dr. Feelgood vagy Brown Sugar. Ahogy tetszik. Így hívják azok, akik valamilyen formában érintkeznek vele. Kölyökként azt hiszed, rohadt vagány dolog mindent kipróbálni. Aztán később rájössz, hogy sok minden más elrohan melletted, aminek a részese lehetnél. Bizonyára könnyebbnek tűnik a drogokhoz menekülni, mint szembenézni az élet nehézségeivel.
De ez az egész csak hazugság, rohadt nagy hazugság. S egyvalamiben biztos lehetsz: előbb-utóbb eljutsz ahhoz a kereszteződéshez…”
Egy izgalmakban és meglepetésekben bővelkedő különleges felnőtt-mese – ez Noel legújabb regénye.

Partvonal, Budapest, 2006

Noel Péter: Hernyó

Noel Péter Hernyó című könyve állítólag forgatókönyvnek készült, ám végül mégis regény lett belőle. Meg tán remény, hogy egyszer megfilmesítik, de így is eredményes lehet. És lám, az új műfaj ezúttal bejött. Úgy tartalmilag és minőségileg, mint szándékát és üzenetét tekintve. A Hernyó kibújt a bábjából.

Aki a címet a kábítószeres témával nem azonosítja kapásból, az szerencsére tuti nincsen benne a drogok –akarom mondani dolgok sűrűjében. Aki meg igen – mármint aki azonnal asszociál a legpusztítóbb kábítószerre, a heroinra –, annak is csak félig-meddig van igaza. Félig nagyon, de a meddig mégsem a fecskendőn és a kiskanál-öngyújtó kölcsönös feltételezésén múlik…

A Hernyó egyfajta nagyvárosi road-movi. A főhős fiatalok kis csapata fizikai, lelki és spirituális száguldást folytat a túlélésért, s a kábítószer csak kulisszaként van jelen. A főhősök elutasítják az ismert, megszokott és ránk kényszerített társadalom többnyire hamis és palástoló normáit, hogy a saját „hitük” szerint találják meg önmagukat civilizált modern világunkban, ahol a közhelyeket törvénnyé erősítő kapcsolatok elidegenednek, az egyetlen értékmérő pedig a pénz…

Ratsui>!
Noel Péter: Hernyó

Kicsit Blöff, kicsit Argo, de jól megírt, nem nagyon trágár és eléggé laza is ahhoz, hogy a befejezés után jó emlékként maradjon meg.

Katze>!
Noel Péter: Hernyó

A drogokhoz nincs sok köze, pedig azt hinné az ember, már csak a leírásáról is. Könnyű olvasni, nehéz letenni. Komikus jellegű, ahogyan néhány srác mekkora bonyodalmakba tud keveredni egyik pillanatról a másikra…

sassenach>!
Noel Péter: Hernyó

Sokkal ütősebb olvasmányra számítottam, már csak a címe miatt is. Jó, persze izgalmas, meg fordulatos…, de nem azt adta, amit a cím ígér…Kár!

Ágnes_Tokai>!
Noel Péter: Hernyó

Szerettem. Mély, tartalmas, a mai világra is igaz üzenetekkel.

korne1>!
Noel Péter: Hernyó

Izgalmas. Nem akar többnek mutatkozni, mint ami. Tarantino és Guy Ritchie könnyen eszünkbe juthat, még ha annyira nem is eredeti, de helyenként azért van olyan frappáns.

Dashiell>!
Noel Péter: Hernyó

Guy Ritchie-s sztori, de sokkal mélyebb üzenetekkel. :) Működött. :)

Katze>!

Apám szerint az emberi érzések törékenyek. Az idő nemegyszer kimossa őket szívünkből, s csak halvány nyomok maradnak utánuk. Olyanok, mint megfakult fotókon az elmosódott alakok, akikről már senki sem tudja, kit ábrázolnak. De azt is mondta, néha-néha megtörténik, hogy mindent megőrzünk, és semmi sem szakíthatja azt ki a lelkünkből.

madárka>!

Bár apám egyszer azt mondta, igaz szeretetét úgy látod meg másoknak, hogy a legnagyobb bajban magad mellett találod őket. S nem kell kérned szóval, s nem kell kiérdemelned semmiféle tettel. S hiába is akarnád, nem fognak tágítani mellőled.

Bla IP>!

Igen, a homályban biztosan megmozdult valami. Valami vagy valaki.

madárka>!

Ahogy ott ültem, arra jutottam, hogy az embereket néha nagyon apró dolgok kötik össze láthatatlanul egy életre. A házasságokat érvénytelenítik, a kiskölyköket néha intézetbe vagy kukába dobják, de időnként…időnként előfordul hogy az ember olyasvalamit él át a barátaival, ami egy életre összeköti őket. Néha szorosabban, mint az a bizonyos esküvői igen, vagy a tény, hogy anya lesz valaki. Akkor értettem meg, hogy bármi történik is velünk ezután, már soha sem fogjuk elfelejteni egymást.

madárka>!

…valami történt a szívemben, amire nem találtam magyarázatot. Harcolni akartam. Küzdeni, túlélni. Csak erre gondoltam. Csak ezt éreztem.

madárka>!

Néhány elveszett másodpercig csak néztem őt, aztán vidám madárként a magasba repültem, egészen a város fölé, addig, mire csak egy pici pont lett belőle. Aztán még messzebb jutottam, láttam a földrészt, majd a bolygót, amíg az is apró pont nem lett. És mindehhez nem kellett más, csak egyetlen érzés.

madárka>!

Nem tudom, mi fog meg a csillagokban, de valamiért hatással vannak rám. Furcsa, de még a legnehezebb, a legfájdalmasabb pillanatokban is valamiképp elcsendesedek általuk. Érdekes kapcsolat ez.

Sabrielle>!

Azt mondják, az emberek szeretik az igaz történeteket. Azt mondják, azért szeretik, mert ezekben a sztorikban az élet sokkal reálisabban tükröződik vissza. Ahogy dédnagyapám is megfogalmazta egyszer: „Fiam, ebben a mesében biz' benne volt az élet minden sava-borsa!” Nos, én nem tudom, mindez igaz-e, de tény, hogy engem is jobban megfognak azok a történetek, amelyek valós eseményeken alapulnak. Van valamilyen mágikus erő bennük, amelynek nem tud ellenállni az ember. Nem tud és nem is akar szabadulni tőle.

Bla IP>!

Kétség sem fért hozzá, a srác lopni készült.