A ​pedagógiai szaksajtó és a néptanítói szakmásodás a dualizmus korában 0 csillagozás

Nóbik Attila: A pedagógiai szaksajtó és a néptanítói szakmásodás a dualizmus korában

A könyv elsődleges célja, hogy a dualizmus kori pedagógiai sajtó vizsgálatán keresztül bepillantást engedjen a néptanítói szakma kialakulásának néhány részfolyamatába. Ennek érdekében áttekinti a professzionalizáció és a szakmásodás elméleteit, elsősorban a magyar neveléstörténet-írásban eddig kevésbé hivatkozott angolszász szakirodalmakra támaszkodva, majd a néptanítói szakma kialakulásának társadalomtörténeti hátterét és legfontosabb lépéseit mutatja be. Egyik fontos témája, hogy mi volt a tanítói pálya feminizációjának nemzetközi háttere, hogyan jelentek meg a magyar tanítónők a pályán, miképpen voltak képesek formálni a szakmai diskurzusokat, körükben mennyire volt népszerű a feminizmus. Végül pedig azt vizsgálja, hogy a dualizmus kori néptanítók identitásában milyen súllyal jelentek meg a tantermen kívül végzett, „nem szakmai” tevékenységek.