A ​szobalány (Molly, a szobalány 1.) 91 csillagozás

Nita Prose: A szobalány

Molly ​Gray más, mint a többiek. Nehezére esik a szociális készségek elsajátítása, és gyakran félreértelmezi mások szándékait. Korábban a nagymamája egyszerű szabályokba tömörítve magyarázta el neki a világ dolgait, és ezeket követve Molly elboldogulhatott az életben.

Nagymamája halála óta a huszonöt éves Mollynak egyedül kell navigálnia az élet útvesztőiben, ám ő így is lelkesen veti bele magát munkájába egy hotel szobalányaként. Egyedi személyisége és a takarítás, valamint a helyes etikett megszállott imádata mintha egyenesen erre a munkára teremtette volna. Minden reggel örömmel ölti magára ropogós egyenruháját, tölti fel kézikocsiját miniszappanokkal és piperés üvegcsékkel, hogy a Regency Grand Hotel vendégszobáit újra tökéletessé varázsolja.
De rendezett élete fenekestül felfordul aznap, amikor belép a hírhedt és vagyonos Charles Black lakosztályába, ahol rendetlenségre és Mr. Black holttestére bukkan. Mielőtt felfoghatná, mi is történik, szokatlan viselkedésének… (tovább)

Nita Prose: The Maid

Eredeti mű

Alexandra, Pécs, 2022
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635823284 · Fordította: Nagy Szilvia
Alexandra, Pécs, 2022
384 oldal · ISBN: 9789635823307 · Fordította: Nagy Szilvia

meseanyu P>!
Nita Prose: A szobalány

Nem egy különösen csavaros vagy izgalmas krimi, de mégis rettenetesen olvastatja magát, haladós, beszippantós. Valószínű Molly stílusa, személyisége az, ami ilyen szerethetővé teszi az egészet, hiszen a furcsa, nem mindennapi főszereplő egyes szám első személyben meséli el a történetet. Számomra a szállodai miliő is plusz pont mindig, és bár nem vagyok egy tisztaságmániás, most a takarítási leírásokat is roppantmód élveztem. Molly mellett számos érdekes szereplőt megismerünk, és szépen halad a sztori a végkifejlet felé, hogy még az utolsó oldalakra is maradjon meglepetés. Összességében könnyed, kellemes szórakozás, nyaralásra, strandra is jó szívvel ajánlom.

bbarbi>!
Nita Prose: A szobalány

Nagyon nehezen indul be a könyv, kicsit szenvedős, Molly-t sajnáltam egy kicsit, de tetszett a történet, a közepefelé egészen beindul és olvasatja magát. Egynek elment, de azért nem fogott meg annyira.

vivisreadingcorner P>!
Nita Prose: A szobalány

Molly, a könyv főszereplője, egy különösen szokatlan karakter. A szociális készségei nem a legjobbak, gyakran gyűlik meg a baja a társas helyzetekkel, illetve rendszeresen reagál dolgokra helytelenül, vagy éppen ért félre egyes szituációkat. Eddig a nagymamája segített neki, az ő tanácsai mentén élte az életét. Azonban most, a nagyija halála után, a lánynak egyedül kell boldogulnia.
Molly egy szobalány egy nívós szállodában. Imádja a munkáját. Imád takarítani. Imádja a takarítószerek illatát. Minden reggel alig várja, hogy a hotelben visszaállítsa a szobákat a makulátlan tökéletesség állapotába. Mottója a diszkréció. Célja a láthatatlan ügyfélkiszolgálás. Aztán amikor egy nap az egyik szobában takarításkor egy holttestre bukkan, hirtelen az egész élete fenekestül felfordul, ugyanis a gyilkosság elsőszámú gyanúsítottjává válik, többek között köszönhetően a már említett különös viselkedésének.
Igazából még most is nevetek, ha erre a könyvre gondolok, annyira szórakoztató volt. Eleinte nem tudtam hova tenni Molly viselkedését, többször éreztem furcsán hátborzongatónak, de aztán hamar megszoktam, hogy ő ilyen, és kész, majd egy ponton rájöttem, hogy egészen meg is kedveltem őt.
Az elejétől kezdve nagyon gyorsan haladtam ezzel a könyvvel. Egyáltalán nem éreztem sem unalmasnak, sem szenvedősnek. Ellenkezőleg, kifejezetten szellemesnek és jópofának találtam. Nekem ez az a „nem tudom letenni” típusú könyv volt, de nem azért mert annyira eszeveszettül izgalmas volt, hogy lerágtam mind a tíz körmömet olvasás közben, hanem mert annyira magával ragadott a hangulata. A legvégén pedig volt egy olyan fordulat, amire egyáltalán nem számítottam.

kritta>!
Nita Prose: A szobalány

Nagyon tetszett a történet elgondolása, az ahogy Molly-t a közel sem átlagosnak mondható lányt helyezte egy kifinomult díszletbe. Molly karaktere néhol bosszantó, néhol szerethető, de összességében kimondottan érdekes volt, miatta volt ez a történet eladható és olvastatta magát. A krimi szálat nem találtam különösebben érdekesnek, de valamiért mégis az egész olvasási élményt nézve azt kell, hogy mondja: pozitívan csalódtam a döcögős kezdés után. Kíváncsi leszek, hogy a megfilmesítés tud-e majd valamilyen pluszt hozzátenni a történethez és a karakterhez.

kormix P>!
Nita Prose: A szobalány

Ez a könyv is impulzusvásárlás eredményeként tért velem haza, és bár várnia kellett egy évet, úgy érzem, maximálisan jó döntés volt elcsábulni a borítónak és a fülszövegnek, nem számítottam rá, hogy ennyire jóleső olvasás lesz.
A történet nem több egy cozy kriminél, azonban a főszereplő Molly személye igazán különlegessé teszi. Egyrészt izgalmas volt belelátni egy nagy hotel szobalányának mindennapjaiba, másrészt remek színezetet adtak Molly személyiségjegyei, a 'különcsége, mássága'. Néha kicsit boomer volt, de megismerve élettörténetét, ezen is inkább mosolyogni tudtam, semmint mérgelődni.
Ráadásul akarva-akaratlanul is megkedveltem és egy idő után izgultam is érte, noha az írónő tényleg nem fektetett kifejezetten sok energiát a krimi szálba, spoiler. Az utolsó fejezetben lepett meg egyedül, annak a csavarnak fényében azért érdekes volt végiggondolni a korábban olvasottakat, Molly korábbi mondatait, cselekedeteit.
Egy teljesen középszerű történetre számítottam, ehelyett egy kedves, egy percig sem nyomasztó regényt kaptam, amivel ráadásul meglepően gyorsan lehetett haladni, nagyon olvasmányos. Ha nem vár tőle eget rengető dolgokat az ember, akkor tökéletes kikapcsolódást tud jelenteni.

ValerinLanz P>!
Nita Prose: A szobalány

Úgy tudnám összefoglalni, hogy az eleje és a vége nagyon érdekelt, a közepén meg csak túl akartam lenni. Mivel magam is szeretem a rendet, így érdeklődve olvastam Molly munkájáról, tetszett a lelkesedése, az elkötelezettsége, és hogy mennyire élvezte a munkáját. Az igaz, hogy furcsán beszélt, de ez nyilván a nagymamája miatt volt így, aki felnevelte. Mint másokat, engem is zavart, hogy mennyiszer idézte az elhunyt nagymamát, de hát ő volt az egyedüli iránymutató az életében, amolyan felsőbb hatalom.
Szóval Molly takarít a hotelben, kicsit jobban összebarátkozik Mr. Black (??, komolyan ennyi tellett?) fiatal feleségével, Giselle-lel, aki nem néz keresztül a szobalányon, hanem kedvesen bánik vele, és honorálja kemény munkáját. Egy nap azonban Molly holtan találja Mr. Black-et. A megoldás egyébként kicsit meglepett, pedig gondolhattam volna rá. spoiler
A közepe miatt voltam mérges. Egyszerűen nem akartam elhinni, hogy Molly ennyire naiv! Hát nem látta, hogy spoiler csak kihasználja? Annyira a rózsaszín köd lebegett a szeme előtt, pedig valljuk be, a fickó nem sokat tett azért, hogy Molly így érezzen. spoiler És akkor természetesen a fickó úgy akarta intézni, hogy Mollyra terelődjön a gyilkosság gyanúja. spoiler Hála az égnek azonban Mollynak voltak segítői is, nem csak hátráltatói. Ez a mosogatófiú kezdettől szimpatikus volt, és hát spoiler őt is milyen szépen csőbe húzta! Molly és Juan Manuel nagyon cuki volt a lány lakásában, ahogy egymás ellen igyekeztek rendet tartani. :D Szerencsére a portás, Mr. Preston közel állt Molly nagymamájához, és a lányt is kedvelte, pluszban a lánya ügyvéd, szóval minden adott volt, hogy kihúzzák Mollyt a csávából. Vártam volna valami nagyobb szembesítést, ahol spoiler rájön, hogy olyan dolgokat is a nyakába varrtak, amit nem ő követett el. Hehe.
Olvasmányos volt, gyorsan lehetett haladni vele. Molly néhol idegesített, de összességében nem bánom, hogy elolvastam.

potsa P>!
Nita Prose: A szobalány

Nehezen indult be nálam ez a történet. Eleinte nagyon idegesített Molly viselkedése, az hogy állandóan a halott nagymamáját idézte, illetve volt egy-két mondata ami kifejezetten irritált. Nehezen szoktam meg a beszédstílusát, de mikor ezen túltettem magam már sokkal gyorsabban haladtam az olvasással. Rájöttem, hogy ő egy kicsit más, mint a többiek, van amiket élesebben lát mint mi, de van olyan, ami számunkra egyértelmű lenne, de neki nem ez jön le. Egy kicsit nehezebben boldogul a társadalmi kapcsolatokkal mint az átlag emberek, ez néha jól jön neki, néha hátráltatja a mindennapokban. Amikor egy holttestre bukkan a hotel szobájában, ahol takarít felborul az addigi csendes élete és rájön, hogy ki az akiben bízhat, ki az aki csak kihasználja és ahogy haladunk az eseményekkel igaz barátokra talál, akik segítik őt a további életében.

FZolee>!
Nita Prose: A szobalány

Ha cozy mystery könyvekről beszélünk, akkor ez egy tökéletes példa erre a műfajra. „Kellemes”, fordulatokban kevésbé gazdag krimi, amelynek különlegességét a főszereplő személye adja. Molly tisztaságmániás, szociálisan alulfejlett takarítónő egy szállodában, aki belekeveredik egy gyilkossági ügybe, rövid időre meg is vádolják, és börtönbe is kerül. Nincs más választása, barátai segítségével ki kell nyomoznia a bűncselekményt. Igazából már a nyomozás elején tudtam, hogy nagyjából merre fog kifutni a sztori, a történet érdekességét nem is ez jelentette, hanem Molly személyisége, és jellemfejlődése. Egyedül az utolsó csavarspoiler.
Ha egy könnyed kötetre vágyik valaki, akkor ez egy jó választás lehet. Csavaros krimire nem érdemes számítani, és úgy csalódás sem érheti az embert. Kedvencem nem lesz, de azért nem volt rossz.

AgiJovi P>!
Nita Prose: A szobalány

Ez egy igazán különleges könyv.
Nem igazán erre számítottam, mikor belekezdtem, nem az a klasszikus krimi. Nem a bűncselekmény kinyomozásán és a gyilkos megtalálásán van a hangsúly. A végén már nem is annyira érdekli az embert, hogy ki tette, mert nem ez a lényeg.
A történet inkább Molly-ról szól, az érzéseiről, kapcsolatairól. Minden ember más, és pont ez a jó, de ő máshogy más, nem úgy látja a dolgokat, mint a legtöbb ember. Ő az ő igazságát látja az ő szemén át. Nagyon tetszett a jellemfejlődése, ahogy megértett dolgokat. Az elején már-már bosszantóan naív volt.
Annak ellenére, hogy nem egy „izgalmas” krimi, mégis nagyon olvastatja magát, magamhoz képest nagyon gyorsan elolvastam.
Kicsit még kuszák a gondolataim a könyvvel kapcsolatban, de nagyon tetszett, nem olvastam még ilyen „cozy mystery”-t (azt sem tudtam ez a címke mit jelent, utólag olvastam el), de fogok ha ilyen jó. :)
spoiler

Hanima>!
Nita Prose: A szobalány

Nagyon élveztem a könyvet. Molly igazán szerethető karakterré változott a történet során. Az elején csak egy butuska lánynak mondtam volna, de többet tett ebbe a karakterbe, mint gondoltam. Végig drukkoltam neki, hogy ne kerüljön börtönbe, csak mert többet beszél néha, mint kellene, ártatlanul, más bűne helyett viselve a büntetést. Nagyon kerek lett volna a történet az utolsó fejezet nélkül is, de így méginkább helyére tett pár dolgot.

P_Jucus>!

Nagyi mindig azt mondta: „Ha szereted a munkádat, egy napot sem fogsz dolgozni életed során.”

P_Jucus>!

Bánj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, hogy veled bánjanak, mondta mindig a nagyi, és ebben a szellemiségben élek.

P_Jucus>!

A rossz emlékeket mélyen eltemetjük, de attól még nem tűnnek el. Állandóan velünk maradnak.

P_Jucus>!

Ahol szándék van, ott módot is találni, ahogy nagyi szerette mondogatni.

P_Jucus>!

Nagyi hímezte rá az imádságot: Istenem, adj nekem türelmet, hogy elfogadjam, amin nem tudok változtatni, bátorságot, hogy megváltoztassam, amit lehet, és bölcsességet, hogy különbséget tudjak tenni a kettő között.

P_Jucus>!

De nagyi mindig azt mondta: Sose foglalkozz azzal, hogy mit gondolnak mások; csak az számít, hogy te mit gondolsz.

P_Jucus>!

Hébe-hóba mindnyájunknak lehet rossz napja – hallom a nagyit szólni a fejemben. De ha mindegyik nap rossz nap, és nincs közöttük kellemes, akkor ideje átgondolni a dolgokat

P_Jucus>!

– Nem hiszek abban, hogy egyes emberek fontosabbak másoknál. Mi mind nagyon fontosak vagyunk a magunk módján, nyomozó.

P_Jucus>!

A rejtélyt, amelyet az emberek jelentenek, soha nem lehet megfejteni.

P_Jucus>!

A nagyim mindig azt mondta, hogy: Ha tudni akarod, hová tart valaki, ne a száját nézd, hanem a lábát

Népszerű triviák

Könyvmolyocska1 >!

A Goodreadsen a misztikus és thriller könyvek kategóriájában a 2022-es év legjobbjának választották az olvasók.

[www.goodreads.com]

Kapcsolódó könyvek: Nita Prose: The Maid · Nita Prose: A szobalány