Szeretettel, ​Nina 23 csillagozás

Tudósítások egy család életéből
Nina Stibbe: Szeretettel, Nina

Nina Stibbe, a húszéves leicesteri lány 1982-ben Londonba költözött, hogy egy különleges családnál bébiszitterként dolgozzon. Tökéletesen összeillettek: Ninának fogalma sem volt a főzésről, a gyerekgondozásról, és arról sem, kik azok a fura fazonok, akik néha vendégségbe mennek hozzájuk. A családtagok, akik azon vitatkoztak, hogyan kell németül káromkodni, vagy mik az előnyei és a hátrányai a darált pulykahúsnak, remekül szórakoztak Nina ügyetlenkedésein.

A Szeretettel, Nina a hazaírt levelek gyűjteménye, melyekben Nina lelkendezve ír „családi” életéről, a kiszámíthatatlan vendégekről és a macskáról, akit mindenki imádott utálni.

Eredeti megjelenés éve: 2013

GABO, Budapest, 2016
ISBN: 9789634063544 · Fordította: Dobos Lídia
GABO, Budapest, 2016
380 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634061915 · Fordította: Dobos Lídia

Bea_Könyvutca P>!

Nina Stibbe: Szeretettel, Nina Tudósítások egy család életéből

A történet elején egy kicsit nehezen sikerült belerázódnom ebbe a levélregény formába, és tulajdonképpen abba is, hogy szigorúan nézve ennek a könyvnek nem is igazán van története. De aztán a fő(levélíró)szereplő Nina zakkant személyisége és a könyv többi, szintén elég dilis szereplője mindent elvitt a hátán.

Nina elméletileg bébiszitterkedni érkezett Londonba, de tulajdonképpen inkább családtagként, mint dadaként van jelen a család életében. A felügyeletére bízott Sam és Will Frears-szal remekül közös hangra talált, sem a fiúkat, sem a tőlük sok évvel idősebb Ninát nem kellett félteni, ha egymás ugratásáról volt szó.

A levelezős stílustól való félelmeim alaptalanok voltak, mert végül annyira megkedveltem Ninát, a fiúkat, a dilis Mary-Kayt, hogy bizony szomorú lettem mikor az utolsó levelekhez érve el kellett engednem ezt a zakkant társaságot.
A történetet körüllengő hamisítatlan angolos hangulata is megmelengette a kis anglomán énemet.
Bővebben:http://konyvutca.blogspot.nl/2017/01/nina-stibbe-szeret…

Nina Stibbe: Szeretettel, Nina Tudósítások egy család életéből

Az év meglepetése számomra ez a könyv, szép ívben is jutott el hozzám: először Nick Hornby, aztán @worsi, végül én egy egri könyvesboltban, mikor futólag beleolvasva is jót mosolyogtam rajta. Szeretek nyaraláson könyvet venni, mert a könyvről a nyaralás jut eszembe és fordítva.
És ilyen az egész könyv: mosolygós. Tele van élettel és jópofasággal, de mégsem giccses, hiszen az „élet írta”, Nina Stibbe leveleinek a gyűjteménye. Borzasztóan szerethető az egész, a dialógusok nagy részén végig szakadtam. És emellett ott volt egy fiatal nő útkeresése, egyetemi kalandjai, szemléletalakulása, akinek mindenről meg van a véleménye, de érdekli mások gondolatai is és szeretne minél többet megismerni a világból.
Nem tudok kedvenc emberkét választani, mindenkit teljesen a keblemre öleltem, biztosan újra fogom még olvasni. És, hogy még ne veszítsek el egyszerre mindenkit, ezután megnézem Alan Bennett igaz történeten alapuló könyvéből a The Lady in the Van-t

u.i.: kíváncsi vagyok, hogy a BBC-s sorozat, hogy sikerült.
u.i.2: sok értékelésnél keseregtem már egy sort a levélírás háttérbe szorulásáról, itt is *kesereg*

Szimirza P>!

Nina Stibbe: Szeretettel, Nina Tudósítások egy család életéből

Aranyos, meg cuki, meg minden, de nem az én világom.

Nina Stibbe: Szeretettel, Nina Tudósítások egy család életéből

Könnyed, szórakoztató levélfüzér-regényféleség volt.
Valóban akadt benne pár megmosolyogtató rész.
(Az viszont eléggé elkeserítő, hogy ez sem (helyesírási) hiba nélküli kiadvány: már a borítóoldalon, a Szeretettel, Nina cím alatt ez áll fehérrel a kéken: Tudosítások egy család életéből, igen: rövid o-val a második szótagban.)

Az erénye: egy-két helyen olvasmánylista-bővülést okoz(hat).

pieta4>!

Nina Stibbe: Szeretettel, Nina Tudósítások egy család életéből

Ez a levélregény forma agyára megy az embernek, de egy idő után meg lehet szokni. Ilyen alapon bármelyik mai egyetemista levelezését ki lehetne adni, mert lényegében semmi lényeges nem történik, csak az, ami általában történni szokott. Egyedül a párbeszédek humora értékelhető.

MrBones>!

Nina Stibbe: Szeretettel, Nina Tudósítások egy család életéből

Hát ez a könyv nekem nagyon nem jött be. Nem igazi levélregény, mert nem regény. levelek vannak benne, egymás után, és kb ennyi. Nincsenek összefűzések, magyarázatok, csak a levélként írt szövegek, amiket nehéz érteni a körülmények, a bennük szereplő személyek ismerete nélkül. Bár a könyv elején van egy felsorolás a személyek nevével, és kb foglalkozásukkal, vagy kik ők, pl xy barátja. De nagyon zavart, hogy nem állt össze egy egésszé a nem létező történet, egy-egy történést elevenítenek meg a levelek, bennük mindig egy viccesnek ítélt felidézett párbeszéddel (vagy többel). Minden és mindenki említésszintű, nem tudtam meg róluk igazán sokat, levegőben lóg az egész. Olyan levelek ezek, amik az írójuknak és a bennük szereplőknek sokat jelenthetnek, jóleső lehet felidézni és újra olvasni őket egy nosztalgiázós délutánon, de nekem, kívülállónak totál érdektelenek, semmit mondóak voltak. Nem hozta a könyv sem a 80-as évek hangulatát, sem a szereplők jellemét, életét, nem is könyv ez igazából, hanem összefűzött és kinyomtatott személyes levelezés, annak is középszerű.

Zsuzsanna_Székely>!

Nina Stibbe: Szeretettel, Nina Tudósítások egy család életéből

Te jó ég! Na, itt most elgondolkodtam azon, hogy nem kéne-e jobban védeni a fákat, és az ilyen könyveket egyszerűen ki sem adni… A legnagyobb problémám az volt, hogy a történetnek nem volt se eleje, se vége, leginkább csak hossza volt, de tartalma számomra semmi. Teljesen úgy éreztem magam, mint mikor a 80éves szomszéd néni a falubeli pletykákat meséli, és mivel ő sem emlékszik kire vagy mire utal vissza, ezért elmondja újra és újra es újra…. Amennyire megtetszett a borítója(ezért kap 2 csillagot), annyira nagy volt a csalódás, ahogy lapról lapra az üres fecsegés jött, és a „főkonfliktust” gyerekesen próbálja megoldani.
Összegezve: mélyen kidolgozottak voltak a karakterek… ja nem. Sok volt a mondanivalója, ja nem. Remek recepteket olvastam, ja nem. Csodálatos gyereknevelési tippeket kaptam, ja nem. Áh, inkább hagyjuk is, egy kihívás miatt olvastam csak végig.

P_Eni>!

Nina Stibbe: Szeretettel, Nina Tudósítások egy család életéből

Ez most valahogy nem igazán jött be nekem. Nem tudott magába szippantani, és a humora se fogott meg. Azért nem hagytam félbe (amellett, hogy egy kihíváshoz kellett), mert reménykedtem, hogy legalább valamilyen jellembeli alakulást nyomon követhetek benne (Egyik kedvenc „mániám” ennek keresése és elemzése a szereplőkben. Igazából mindegy is, hogy pozitív vagy negatív irányban, csak legyen valamilyen mozgás, alakulás.). Ezt végül meg is kaptam Ninától, viszont ekkor sem tudtam közelebb kerülni hozzá. A két fiú és MK stílusát viszont bírtam, nálam ők húzták fel 3 csillagra a könyvet.

cirmilla>!

Bàjos, szerethető, vicces.

bozs>!

Nina Stibbe: Szeretettel, Nina Tudósítások egy család életéből

Egyszerű kis levelek a mindennapokról.
A végére picit meguntam

tonks>!

R és J: Rómeó és Júlia alig ismerik egymást, de azt hiszik, hogy szerelmesek, és a végén mindketten öngyilkosok lesznek. A dajka egy felelőtlen hülye. Lőrinc barát degenerált. Nevetségesen ostoba egy sztori.

192. oldal (GABO, 2016)

tonks>!

Én: Nem annyira érdekelnek a romantikus költők.
MK: Jaj már!
Én: Mindenki más szereti, de én nem annyira.
MK: Úgy hangzik, mint annak idején a Shakespeare.
Én: Annyira nem rossz, csak a későbbieket jobban szeretem.
MK: Például?
Én: Azokat, amik itt vannak, Eliot, Yeats és a többi.
MK: Hmmm, ez jó meg rossz hír egyben.
Én: Miért?
MK: Jó, mert tetszenek. Rossz, mert el fogod csórni a könyveimet.

275-276. oldal (GABO, 2016)

theodora>!

Azt javaslom neked, hogy kezdjél el verseket olvasni. Tudom, nem vártad volna, hogy én ilyesmit mondok, de komolyan gondolom. Tudod, Vic, egy vers akkor is szép tud lenni, ha régi. És ha ráveszed magad, hogy elolvass párat, lehet, hogy megszereted. És bár lovad már nem lehet, ott lesznek ezek a versek az életedben. Ha egy jó verset párszor elolvasol, és megtanulod, váratlan időpontokban beugorhat a fejedbe, és jobban érezheted magad tőle, legalábbis okosabbnak.

276. oldal (GABO, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: olvasás · vers
latinta P>!

Sokat kell tanulni, de jó.
    James Joyce-t olvasok (imádom, különösen A művész arcképét ifjúkorából).

Én: (MK-nak) Imádom James Joyce-t.
    MK: Tényleg?
    Én: Igen, döbbenetes.
    MK: Micsoda?
    Én: A művész arcképét olvasom.
    MK: Olvasd az Ulyssest.

Úgy érti, hogy „és akkor majd kiderül, mennyire imádod”. Gondolom, valószínűleg még jobban fogom szeretni (bár az is lehet, hogy kevésbé). Most azonban nem fogom (mármint az Ulyssest olvasni), túl hosszú, és nincs időm.
    Stella is folyton az Ulyssesszel jön.

SH: El kéne olvasnod az Ulyssest.
    Én: Hogy őszinte legyek, elegem van abból, hogy folyton az Ulyssesről hallok.
    SH: Joyce különféle elbeszélő stílusokat használ, köztük van a tudatfolyam-technika is.
    Én: Én nem vagyok úgy oda a tudatfolyamért.
    SH: Az Ulyssesben nemigen használja kétszer ugyanazt a szót.
    Én: Én szeretem, ha ugyanazokat a szavakat használják.
    SH: Én a gazdag szókincs híve vagyok.

293-294. oldal (GABO, 2016)

theodora>!

Fantasztikus itt minden, a ház, az utca, maga London.

latinta P>!

Will-lel az Adrian Mole titkos naplóját olvassuk.
    Kedvet kaptunk saját naplót írni. AB szerint mindenkinek kéne (mármint naplót írni), de nem kell törődni az olyanokkal, mint például a hírek, csak a mindennapi apróságokat (később, évek múlva csak ez lesz érdekes).
    Helen nálunk szállt meg, úgyhogy el kellett menni vele a Camden Marketra. Egy didzseridun játszó zenész túlharsogta azt a szegény vak embert, aki a „You Fill Up My Senses”-t énekelte halkan, ráadásul egy akusztikailag kevésbé előnyös helyen.

139. oldal (GABO, 2016)

latinta P>!

Ez a Coral színésznő, de én sosem hallottam Coral nevű színésznőről, ezért eszembe jutott, hogy AB vicces akart lenni, és valójában Carolnak hívják a nőt. Talán Carol Drinkwater (Christopher Timothy filmbeli felesége Az élet dicséretében), bár nem tudom róla elképzelni, hogy úgy vágna az esze, mint a borotva.

Én: Coral vagy Carol?
    AB: Coral. Coral.
    Én: Mint a szín?
    AB: Hát… mint az a tengeri organizmus.
    Én: Szép.
    Will: Egy kicsit durva.
    Én: Igen, mint a korall.
    Sam: Mint a tengeri orgazmus.
    AB: Or-ga-niz-mus.

55-56. oldal (GABO, 2016)

latinta P>!

Láttam Nunney-t, ahogy Primerose Hillen egy padon ülve, nagykabátban olvas. Megörültem, amíg meg nem láttam, hogy nem Shakespeare Téli regéjét olvassa, ahogy a jegyzékben van, hanem egy Száz év magány című könyvet.

126. oldal (GABO, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: William Shakespeare: Téli rege
latinta P>!

Will meg akarta tudni, mi a különbség az értéktelen és a mértéktelen között.

MK: Értéktelen, felbecsülhetetlen értékű, mértéktelen, nem ismeri a határokat.

AB ekkor elkezdte nézegetni az értelmező szótárt, és felolvasta a különleges szavakat. Will elvette tőle a szótárt, és ő kezdett furcsa szavakat olvasni, és nevetni rajtuk. Eleinte kínosnak tűnt, de aztán én is megpróbáltam, és rájöttem, mi a jó benne. Most már imádom a szótárt, ha egyszer unatkozol, próbáld ki te is.

138. oldal (GABO, 2016)

latinta P>!

Nem baj, hogy nem tetszett az esszém.
    Ha igazán el akarod olvasni, akkor elküldöm a következő részt is, de ne engem okolj, ha nem tetszik. És ne felejtsd el, hogy egy fontba kerül a fénymásolás, úgyhogy jobban teszed, ha tetszik, vagy legalábbis nem kritizálod.
    Ne felejtsd el, amit mondtam. Mindig van a szépprózában egy csomó önéletrajzi elem, és egy csomó szépirodalmi van az önéletrajzban. Ennek így kell lennie, különben a szerzőn kívül más nem olvasná.

284. oldal (GABO, 2016)

Említett könyvek