Ne ​randizz Rosa Santosszal! 18 csillagozás

Nina Moreno: Ne randizz Rosa Santosszal!

Rosa Santoson a tenger átka ül. Jaj annak a srácnak, aki randizni szeretne vele. Kivált, ha hajója is van. A lány azonban nem annyira az átoktól szenved, mint lelki gátjaitól. Két kultúra és ezzel együtt kétféle jövő is hívogatja, és gondban van a választással. Nagyanyja, abuelája a városka megbecsült gyógyfüves asszonya, anyja nyughatatlan festő, aki ki-be jár az életükben. Ugyan Port Coralt, ezt a dél-floridai kisvárost nevezik otthonuknak, az eltűnt szülőföld, Kuba is ott kísért az életükben – a szó legszorosabb értelmében – nyomasztó teherként, amiről a nagyanya beszélni sem hajlandó. Közeleg a nyár, és az egyetemválasztás határideje. Ekkor bukkan fel Alex Aquino Rosa életében. Ez a fiú is titokzatos a kéken hullámzó tetkóival. Családja a vitorláskikötőt igazgatja. De vajon Rosa le tudja-e küzdeni a múltból öröklött félelmeket, tud-e nyitni a jövő felé?

Eredeti megjelenés éve: 2019

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Dream Válogatás Maxim

352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634992486 · Fordította: Béresi Csilla
352 oldal · ISBN: 9789634994589 · Fordította: Béresi Csilla

nicosia P>!
Nina Moreno: Ne randizz Rosa Santosszal!

Az egyik legérdekesebb ifjúsági regény olvasásom volt. Nem kifejezetten jó a történet (néhol kicsit vontatott) de nagyon sajátos hangulata van. Bár Amerikában, Dél-Floridában, egy tengerparti kisváros a helyszín, mégis az egészen át-átlüktet Kuba ritmusa. A babonákban, az ételekben, az egész közösségben ott él egy másik ország, egy másik nyelv, miközben persze nagyon amerikai is. Ettől válik kifejezetten különlegessé az amúgy nem különösebben vibráló romantikus kamaszregény. A fiú és a lány egymásba szeret, átmennek néhány konfliktuson kicsit közelebb kerülnek önmagukhoz és happyend. Ennyi lenne a váza, de amilyen ruhát kap, az nekem nagyon tetszett. Szépen, pontosan megírt történet nagyon egyedi hangulattal.

kratas P>!
Nina Moreno: Ne randizz Rosa Santosszal!

A kis könnyű ifjúsági romantikus helyett többet kaptam a könyvtől. Mondjuk ezek közül a leginkább a városka összetartó és sokszínű közössége tetszett a legjobban, mindenre volt itt példa, ami nagyon jó. Rosa önmagára találása, vagy saját származásának felfedezése szintén érdekes volt, bár ez az átok dolog nem annyira tetszett, mint ahogy a többi „boszorkányos” dolog sem. Bocsánat, nem boszi, gyógyfüves asszony vagy mi….
És ami nekem nagyon rontotta még az élményt, az az, hogy ebben a városban elég sok a ketyós, nehezen viselem azokat a beszélgetéseket, amikor az emberek elbeszélnek egymás mellett, mintha nem is ugyanazon a nyelven folytatnák a társalgást. Ez nekem nagyon elrontotta az élményt, pedig szeretni akartam ezt a könyvet spoiler.

AniTiger P>!
Nina Moreno: Ne randizz Rosa Santosszal!

Habár vannak benne családi drámák, számomra ez a történet olyan volt, mint egy mély lélegzet friss, tiszta, tengeri levegő! Annyira elvarázsolt Port Coral hangulata és a benne élők egymással való törődése, hogy legszívesebben elugranék egy ilyen tengerparti, vidám hangulatú tavaszi fesztiválra. Hangulatos, megható, szerethető történet, amiben a szórakoztató mellékzöngék mellett komolyabb témák is felbukkannak.

Kedvenc: a viejítók (a vének) és az instás tudósításuk

Bővebben a blogon:

Süntüske I>!
Nina Moreno: Ne randizz Rosa Santosszal!

Időnként, főleg nyáron szükségem van az efféle kikapcsolódásra. Sőt, jóval komolyabb témákkal is találkoztam a műben, mint feltételeztem volna.
A szereplőket illetően értékeltem, hogy mind jó értelemben véve hétköznapiak. A sztori nagyon könnyen elcsúszhatott volna a klisék felé, ám az írónő ügyesen megugrotta ezeket a buktatókat. Rosának lételeme a tanulás és a szervezkedés, Alex pedig elsőre mogorvának és megközelíthetetlennek tűnik, mégsem a lúzer stréber és a bunkó nagymenő ezerszer elcsépelt egymásra találásának lehetünk tanúi. Bár egy kicsit hirtelennek éreztem a váltást aközött, hogy utálkoznak és hogy egymásba vannak zúgva, végül rájöttem, hogy nem is az a központi kérdés, hogy a fiú vajon viszontszereti-e a lányt, hanem hogy ez miképpen illeszthető be a lány életébe. Ahogy azt is kellemes csalódásként éltem meg, hogy annak ellenére, hogy a cím is a randizást emeli ki, jóval fontosabb szerepet kapnak a családi konfliktusok és Rosa önmagával való szembenézése.

352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634992486 · Fordította: Béresi Csilla
Dénes_Gabriella>!
Nina Moreno: Ne randizz Rosa Santosszal!

A mostanság olvasott ifjúsági alkotások közül ez egy vállalhatóra sikerült példány. Imponált nekem a kubai áthallás, az identitáskérdések, a hátat fordítani végleg vagy visszatérni ki nem mondott dilemmája. Az ifjú szereplők persze icipicit koraérettek, de a például a szerelmi szál alakítása egészen jól sikerült spoiler, és külön aranyos volt a kikötő megmentéséért való fáradozás.
Lehet nem egy tudom is én, milyen mély mondanivalójú mű, de szerintem sokkal jobb, mint a jelenleg jelzett 81%.

Rácz_Stefán_Tibor IP>!
Nina Moreno: Ne randizz Rosa Santosszal!

Mindent összevetve ez egy profin összerakott könyv, érdekes szereplőkkel, jól megválasztott helyszínnel, jó fordulatokkal, cuki szerelmespárral és fontos témaválasztással, csak valahogy nem volt lelke a történetnek, nem sodort magával olvasás közben. Emiatt nem is tudtam úgy szeretni.

Bővebben a blogomon :)
» https://sorok-kozott.hu/2021/01/konyvkritika-nina-moren…

BBetti86 >!
Nina Moreno: Ne randizz Rosa Santosszal!

Ahogy a mondás tartja, arról írj, amit ismersz. Elég megnézni Nina Moreno fotóját, és meghallani a nevét, hogy egyértelmű legyen, neki mi a kötődése ehhez a világhoz. YA szerző, aki olyan latin lányokról ír, akik igyekeznek boldogulni az életben és a szerelemben.

De ennek a könyvnek pont az egyik előnye, hogy valóban mennyire jelen van benne Kuba akkor is, ha a szereplők az Államokban élnek. Egy olyan közösséget mutat be, ahol az emberek bevándorlók és megőrizték a hazai kultúrát. Sajnáltam is, hogy kicsit nem nagyobb a látószög, mert így csak ezt a viszonylag zárt közösséget ismerjük meg a boltjaival, a tengerrel és a szomszédokkal. Az, hogy miképpen lehet ennyire kubainak maradni amerikaiként, nincs itt. Pedig érdekelt volna.

A szöveg is igyekszik hozni a latinos hatásokat. Kifejezések a spanyol nyelvből, jellegzetes ételek és szokások, a cselekményben a kubaiak hitvilága és a mágia. Az nem is tetszett igazán, hogy rá voltam szorulva a magyarázó jegyzetekre. Legjobban az ételekkel tudnám példázni: ha nincs ott egy magyarázó sor alul, hogy mégis mi az a fogás, fogalmam se lett volna róla. Így nem bevezet egy olyan kultúrába, ami nem a sajátom, hanem a szerző úgy kezeli, hogy nekem is megvan mindez a háttértudásom. Pedig nincs.

Izgalmas, bár nem fő téma, ahogy a nagymama karaktere viszonyul a hazájához. Az, ahogy egyszerre imádja és retteg tőle, érdekes kettősség. Nem tudtam beleélni magam, Rosa természetes kíváncsisága jobban a sajátom, de ez a generációs különbség is adott a regénynek.

Szerettem a könyvben, hogy mennyire nem a szerelem az egyetlen témája. A „Santos lányok szerelmei vízbe fulladnak, és Rosa pont egy hajóbolondba lesz szerelmes” téma nem hozott lázba. Nincs is túlírva az a szál: fiatalok, megtetszenek egymásnak, egymásra találnak. Az a lebegtetett félelem, hogy a múlt ismételi magát… hála égnek nem ez lett Moreno fő konfliktusa, csak színezésre használja.

Van viszont egy összetett családi dráma, három generáció feszül egymásnak. Szeretik egymást, de sebeket is okoznak egymásnak. Mindenki gyászol, mindenki szenved, és Rosa próbálja megtörni a kört. Ahogy szeret, ahogy érdekli Kuba, az mind valami újnak a kezdete, ami az idősebbeknek el kell fogadni. Az is olyan valódi benne, hogy attól, hogy szeretik egymást, még bántják egymást és vannak bajok.

Komolyabb ez a regény, mint egy szimpla YA romantikus. Talán csak a szereplők a nagyon ifjúsági regény tipikusak. A szerelmi szál szerencsére nem súlyozott, cserébe Alex is halvány karakter lett. Keveset tudunk meg róla, és ő már túl van azokon a viharokon, az útkeresésén, amit Rosa most kezd el. Rosa meg átlagos YA hősnő, kétségekkel és jó tulajdonságokkal.

Kellemes csalódás volt – a borító után valami lányos nyálas borzalomra számítottam, de ez több volt azoknál.

Nina Moreno: Ne randizz Rosa Santosszal!

Tetszett a kis tengerparti közösség összetartása. Örülök, hogy a könyvben mindenki szerethető volt és nem volt egy negatív szereplő sem. Az írónő olyan érzékletesen írta le a helyszínt, a tájat, az ételeket, mintha mi magunk is ott lettünk volna. Akkor most essen szó egy kicsit a szereplőkről. Először is Rosával kezdeném. Imádtam az egész jellemét, mert ha belevágott valamibe azt szívvel-lélekkel csinálta. Sokszor átéreztem a bizonytalanságát, amikor döntenie kellett. Alex és a finomságaid, az érzelmes, törödő éned. Imádlak benneteket *.* Ana, Benny, Clara, Mike és a többiek csodás barátok vagytok! Mimi te vagy Port Coral szíve és lelke! Megható, néhol szomorkás egy adag latin-amerikai életérzéssel megfűszerezve. Csodás, hogy a kultúrák megférnek egymást mellett. Sőt ki is egészítik egymást, együtt csodás elegyet alkotnak.

Fenyő_Bettina_Alexandra>!

Azt kívántam, bár tovább tartana ez a varázslatos pillanat. Hogy úgy őrizhetnénk az emlékeket, akár a préselt virágot az emlékkönyvek lapjai között.

27. fejezet, 259.oldal

Fenyő_Bettina_Alexandra>!

Ez a szeretet azonban mindennek ellenére élt és lélegzett, továbbra is összefonódva a szabadság utáni halhatatlan vággyal.

28.fejezet, 266.oldal

Fenyő_Bettina_Alexandra>!

Minden lehetséges eszközzel küzdünk egy láthatatlan ellenség ellen. Széthányjuk a földet és forró imákat suttogunk, néha azonban minden hiába. Azt hisszük, hogy az élet soha nem változik, terveket kovácsolunk, de aztán arra ébredünk, hogy süllyedő hajóba mászunk az éj sötétjében, mivel a föld, ahol élünk, többé nem biztonságos. Lenyugszik a nap, és a hajó utasa nem kerül többé a felszín fölé. Késő.

30.fejezet, 285.oldal

Fenyő_Bettina_Alexandra>!

Egy szülő egyszerűen csak a legjobbat kívánja a gyerekeinek. Mindenekelőtt azt, hogy boldogok legyenek.

22. fejezet, 218. oldal

Alessana>!

– […] Félsz attól, hogy csalódást okozol. Holott nem tartozol senkinek sem sikerrel.

118. oldal, 12.

Alessana>!

Vigyáznom kell, gondoltam, ha teljes mosolyra késztetném, még belehal.

80. oldal, 7.

Alessana>!

– Van fogalmad arról, mire vállalkoztál?
– Dehogy van. De ez eddig sem volt akadály.

30. oldal, 2.

BBetti86 >!

Néha hátrálnod kell ahhoz, hogy előreléphess.