A ​csoda odalent 26 csillagozás

Minden, amit a női nemi szervről tudni akarsz, és amit tudnod kell
Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

A ​csoda odalent mindent leír, amit tudnod kell az altestedről.
Olvashatsz benne a csikló nagy titkáról, a menstruációt szabályozó féktelen hormontáncról és arról, miként működik a fogamzásgátlás a testedben. Egy sor gyakori női betegséggel is megismerkedhetsz.
Tudod, miért fáj a menstruáció? Létezik-e a szűzhártya? Miért nehéz elérned az orgazmust? Veszélyes-e a hormonális fogamzásgátlás? Mennyi ideig halogathatod a gyerekvállalást?
Ez a kritikusok által nemzetközileg is elismert könyv a nehéz kérdésekre is könnyen érthető és humoros módon adja meg a választ.
A csoda odalent mindenkinek szól, akinek van szeméremteste, vagy aki szeretne eggyel közelebbről megismerkedni.
„Ez a könyv az altestről szóló Lonely Planet útikalauz.” (Women's Health, Hollandia)
„… alázattal tölt el a saját testem iránt.” (Nicoline Larsen, VICE)
„Vedd meg a tizenéves lányodnak!” (Eva Agnete Selsing, Berlingske)
„A női altestről szóló leginformatívabb és… (tovább)

Eredeti cím: Gleden med skjeden

Cser, Budapest, 2019
382 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632785752 · Fordította: Patat Bence · Illusztrálta: Tegnehanne

Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent Minden, amit a női nemi szervről tudni akarsz, és amit tudnod kell

A csoda odalent egy nagyon fantasztikus könyv a maga nemében és témájában, és még korhatárt sem rendelnék hozzá, mert fiataloktól az idősebbekig egyaránt nyújthat hasznos információkat. Ez egy hasznos, megnyugtató, informatív könyv a női nemi szervekről, szexuális egészségről és higiéniáról, nemiségről, fogamzásgátlásról, szexről, és sok más nagyon érdekes dologról. A szerzők norvég orvostanhallgatók, szexuális egészségügyi tanácsadóként dolgoznak és egy blogot is vezetnek ebben a témában.
A könyv szórakoztató, információkkal teli és bizony izgalmas, ami furcsa lehet egy ilyen könyv esetében, de nekem izgalmas élmény volt ilyen témákról ennyire nyíltan olvasni és tájékozódni.
Minden nőnek ajánlom ezt a könyvet, sok mindent tisztábban láthattok, tévhiteket engedhettek el, ha elolvassátok. Amit eddig az orvostól nem mertetek megkérdezni, arra választ kaphattok, és még önbizalmat is ad a könyv, mert arra biztat, hogy döntsünk önállóan, öntudatosan, okosan és tájékozottan saját testünket illetően.
Bővebben: https://konyvutca.blogspot.com/2019/08/nina-brochman-el…

gazibla IP>!
Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

Bár az írónő több helyen említi ez a könyv nőknek íródott, de nem bántam meg, hogy elolvastam. Szerintem a kötet egyaránt hasznos lehet nőknek és férfiaknak is. Többek között a könyvben szó esik a fogamzásgátlásról, különböző betegségekről, a nő test anatómiájáról és ezekkel kapcsolatban eloszlat rengeteg tévhitet is a szerző, s mindezeket hiteles forrásokkal támasztja alá. A könyv értékeléskor levontam egy csillagot és ez a borító miatt van, mert bármennyire is hölgyeknek íródott, ennyire rikító rózsaszínt akkor sem kellett volna kapnia. Az olvasásom ideje alatt csak úgy emlegettem, hogy a „Rózsaszín könyv”. :) Összességében mindenkinek ajánlom ezt a művet, aki szeretne többet megtudni a női test működéséről. :)

tamachan>!

Szentírás.

Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

Szeretem az ismeretterjesztő köteteket, legyen szó természetről, állatokról, vagy akár a saját testünkről. Korábban már útba ejtettem a bélrendszerünkről, vagy éppen a bőrünkről szólóakat is, miért pont a női nemi szerv maradt volna ki?

A norvég szerzőpáros könyve olyan, amit jó lenne minden lány kezébe nyomni, mert minden megvan benne egy helyen, ami csak foglalkoztathatja őket az altestük kapcsán, ugyanakkor érdekes lehet minden nő és férfi számára is.

Személy szerint nem voltam maradéktalanul elégedett vele, a fogamzásgátlási szakaszt gyenge pontként éltem meg, mert túl részrehajlónak éreztem, s egy kicsit lenézőnek is a hormonmentes megoldásokkal szemben.

Összességében csöppet sem bántam meg az olvasását, nagyon érdekes és informatív írásról van szó, amit bátran ajánlok kortól és nemtől függetlenül mindenkinek.

Itt bővebben is írtam róla:

Cser, Budapest, 2019
Mircsi>!
Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

Szerintem csodálatos, hogy valaki írt egy könyvet, és beszél a vagináról! Mert amúgy tényleg nevetséges, hogy virágnyelven kell fogalmaznom, netán suttognom, ha azt kell magyaráznom, hogy azért nem tudok/akarok épp úszni menni, mert megjött.

Pedig iszonyú hasznos könyv, ami kitér mindenre, tényeg mindenre, amiről nem volt szó a bioszórán, meg az iskolai felvilágosításon és senkitől se merted megkérdeni. Ráadásul olyan jó humorral van megírva, amit a fordító is szuperül átadott, le a kalappal előtte! :) Alapvetően norvégok az írók, így ők a norvég helyzetet ismertetik főleg, de direkt szántak külön pénzt arra, hogy belekerüljenek a magyar fordításba a magyar viszonyok is, úgyhogy abszolút helytálló és aktuális információkat tartalmaz.

Ami nekem take-away volt (és igazából őszintén ajánlom minden nőnek, de akár férfiaknak is az olvasását, mert tele van hasznos gyakorlati tényekkel):
– már amikor tudod, hogy meg fog jönni, érdemes elkezdeni tolni az ibuprofent, mert úgy nem fog termelődni valami cucc, amitől jobban fáj (tudom, marha pontos az infó, de az életem szempontjából ez a lényeg)
– a nemi vágy nem ösztön, hanem olyasvalami, amit fel kell kelteni, a szex jutalom (ergo hagyjuk már azt a dumát, hogy „egy férfinek szükségei vannak”, szóval a lánynak le kell vele feküdnie) – Ezt eddig is tudtam mondjuk, de köszi, hogy alátámasztottátok, idéztem is a könyvből ezt a részt.
– megcáfolták, hogy a hormonális fogamzásgátlás borzasztó dolog – a rengeteg érv miatt én meggyőződtem, hogy nem az, a mellékhatások elenyészőek, nem rosszabbak, mint egy bármilyen más gyógyszernél, viszont az előnyeik óriásiak
– ha több időzónát átszelő utazást teszel, normális, ha kimarad a menstruációd
– a teherbeesés könnyűsége/nehézsége huszon és harmincéves korban pár százalékban tér csak el, ami változik, az a spontán vetélés valószínűsége (ami kétszereződik), de az is csak 35 éves kor felett (NEM 30!)

Most ennyi jutott csak eszembe, de az tuti, hogy nagyon hasznos volt, és most már nem úgy gondolok a menstruációs görcsökre, mint a személyem ellen történő támadásnak, hiszen evolóciós előny!! :)

Karacsinta>!
Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

A te iskoládban volt szexuális felvilágosítás? Megvan az érzés, hogy jönnek a védő nők, és elmondják azokat az alapvető információkat, amiket már amúgy is régóta tudsz, de az igazi kérdésekre, amik valójában foglalkoztatnak, nem kapsz semmi választ? Esetleg fiú vagy és mivel nem menstruálsz még ennyi sem járt?

A két doktornő által írt Csoda odalent megadja a hiányzó tudást, amit biológia órán, vagy épp az említett felvilágosítás alkalmával sosem kaptál meg. Bár a könyv ismeretterjesztő, és tudományos igénnyel íródott, mégis nagyon olvasmányos és könnyen megérthető vele a legbonyolultabbnak tűnő biológiai folyamat is. A vicces illusztrációk pedig tovább emelik a könyv színvonalát.

Ha azonban a téma szekértője vagy, akkor is erősen ajánlom figyelmedben, mivel egészen biztos van olyan, amivel tovább tudja tágítani a nézőpontodat. Például pozitív módon esik szó a kötetben a gyógyszeres fogamzásgátlásról, amellyel kapcsolatban biztos, hogy sokan nem értenek egyet, de fontosnak tartom, hogy a sok negatív reklám után megismerjük a másik oldalt, még ugyanolyan egyoldalúan közelít is a témához, mint az ellenlábasai a témában.

A nagyon rózsaszín, nagyon csajos borító pedig ne rémissze el a fiúkat sem, számukra is sok hasznos információ lapul a könyvben!

Szerintem a mentális és testi egészséghez fontos, hogy ilyen témában is olvassunk, tudatosan éljük meg ezeket a dolgokat és merjünk róluk nyíltan beszélni, hogy végre megtörjük a hosszú idők óta tartó tabusítását ezeknek az alapvető tudásanyagoknak. Hiánypótló kötet, aminek kötelezőnek kellene lennie mindenkinek!

Rune>!
Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

Azt hiszem mindig van mit tanulnia az embernek és nem csak mentálisan, de a saját testével kapcsolatban is. Egy kényesebb témával kapcsolatban nyújt hasznos és részletgazdag anyagot a könyv. Az első egyharmadát nagyon érdekesnek találtam, szórakoztatott is néhol a magyarázatok stílusa off. Viszont a második felében kissé száraz leírásokba ment át a kötet, főleg a fogamzásgátlásról szóló résznél, így kicsit nehezebb ment már ott a koncentráció.
Összességében azonban nem lehet elvitatni a kötet és a téma fontosságát. Mivel világosan látszott a szerzők ajánlásában is, hogy felnőtt nők esetében is súlyos tévhitek, félremagyarázások vagy egyszerűen csak tudatlanság fedezhető fel a téma kapcsán. Tehát érdemes elolvasni minden nőnek, de férfinak is, hogy ledöntsük a tabukat és merjünk egymással beszélgetni adott esetben testünk működéséről, szükségleteiről.

DameVerte>!
Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

Bőven nem én vagyok a célcsoport , de felnőtt nőként is remek olvasmány, okosan, humorosan, teljesen természetesen és informatívan ír a vagináról, egyáltalán a női szexualitásról . Itthon akár bátornak is nevezhetően szókimondó, de nem vulgáris. Bár egy ilyen felvilágosító könyvem lett volna kistiniként, kamaszként. Hiánypótló

Gold00>!
Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

Roppant informatív és hasznos volt. Úgy gondolom, ha nem is ezt, de egy témájában megegyező könyvet mindenképp ajánlott elolvasnia az embernek, nemtől függetlenül.

Néha kicsit soknak éreztem az információt, viszont az életben gyakran tapasztalható az ellenkezője, a tájékoztatottság hiánya. Ha első olvasásra nem is marad meg minden, örülök, hogy van egy könyvem, amelyhez nyúlhatok.

Előttem szólókkal kell egyetértenem, akik a könyv íróinak részlehajló magatartását említik a hormonális fogamzásgátlókat tekintve. A könyv valóban kevésbé tárgyalja a hormonmentes fogamzásgátlást, pedig hiszem, hogy manapság egyre több nőt érdekel a tudatosabb életmód, beleérte a temékenységtudatos szemléletet.

Cata15>!
Nina Brochmann – Ellen Støkken Dahl: A csoda odalent

Valóban hiánypótló olvasmány és nagyon jó stílusban van megírva. Viszont volt 1-2 dolog, ami számomra fura volt. Szerintem is a fogamzásgátló egy nagyszerű találmány és nagyon sok nő életét megkönnyíti. De azt például nem értem, hogy a rézgyöngy, mint hormonmentes fogamzásgátló miért jó: még ők is azt írják, hogy nem tudják hogy működik pontosan és valószínűleg gyulladás keletkezik a méhünkben (miért jó, ha gyulladás van a szervezetünkben mesterségesen). Vagy miért lenne elég napi 1,5-2 liter folyadék elfogyasztása. Valamint a Fertility Awareness Methodot (FAM) kihagyta a fogamzásgátlók felsorolásából és csak külön mint hőmérőzés és méhnyaknyák vizsgálatot írja, pedig a módszer a kettő együttes szakszerű alkalmazása. Külön-külön valóban nem túl biztonságos.

Bea_Könyvutca P>!

A terhesség vízválasztó a nők életében. Eleinte sokszor tartunk tőle, és komoly fejtörést okoz, hogyan kerülhetjük el, később viszont annyira vágyunk rá, hogy nem bírjuk kivárni. Ez a legrosszabb és a legjobb, ami történhet velünk, attól függően, hogy mely életszakaszban és kivel vagyunk éppen.

Kapcsolódó szócikkek: terhesség
Bea_Könyvutca P>!

A testünk csak egy test. Mindannyian vele születtünk és egész életünkön át örömöket és kihívásokat tartogat számunkra. Légy büszke arra, amire a tested képes, és légy türelmes vele, amikor küzd valamivel.

Kapcsolódó szócikkek: emberi test
Bea_Könyvutca P>!

Úgy jövünk a világra, hogy megvan minden petesejtünk, születésünkkor úgy 300 000. Ezek a petesejtek azonban még nem érettek. A születésünkkor a petesejtek valójában csupán a termékeny petesejtek előszakaszában vannak. Ezek az előpetesejtek már a magzati életünk ötödik hónapjában készen állnak. A serdülőkorig, amíg a menstruációs ciklus be nem indul, jövőbeli dolgukat gyakorolják. Elkezdenek csoportosan érni, de mivel az agytól nem kapják meg a jelet a tüszőrepedésre, elpusztulnak. Tömegével. A serdülőkor eléréséig petesejteink több mint egyharmadát veszítjük el az efféle próbajáratokkal, és csak egy nagyjából 180 000 petesejtből álló exkluzív csapatunk marad meg. 25 éves korunkra 65 000-re csökken a számuk.

Kapcsolódó szócikkek: petesejt
Bea_Könyvutca P>!

Az a benyomásunk, hogy a legtöbb nő nem fordít figyelmet a saját méhnyakára, ami nem is különös. Látni nem lehet, és az sem biztos, hogy valaha megérintettük, vagy egyáltalán tudunk a létezéséről. Pedig a méhnyak megérdemli, hogy minél jobban odafigyeljünk rá, elvégre az egészségünkről van szó. A méhnyak testünk azon része, ahol sok fiatal nőnél az egyik legvégzetesebb rákfajta kialakul.

Réka_Vitályos>!

Az orvosi egyetem előtt mi például sosem hallottunk az endometriózisról, pedig tíz nőből egy szenved e betegségben, és még többen küszködnek azzal, hogy a hétköznapi életüket összeegyeztesék a fájdalmaikkal. Ennek nem kellene így lennie. Gondolj bele, mi lenne, ha minden tizedik férfinak havonta egyszer otthon kéne maradnia rettenetes herefájdalmak miatt. Az nemzeti ügy lenne, és az iskolában a tananyag részét képezné.

Kapcsolódó szócikkek: endometriózis
Boglinc P>!

A „Na, mi van, megjött?” – elég gyakran alkalmazott technika a fölény kifejezésére. Néha egyszerűbb leírni a nőket hozzá nem értő, hormonvezérelt elégedetlenkedőkként, mint komolyan venni őket.

Boglinc P>!

Végső soron a testünk csak egy test, de nagyon értékes, mivel ez az egyetlen test, amink valaha lehet.

Réka_Vitályos>!

A menzesz röviden megfogalmazva a fölösleg jele. Ha teherbe akarsz esni, a testednek elég erősnek kell lennie ahhoz, hogy elviseld. A terhesség komoly erőpróba, és ha valamiért elveszíted azt a fölösleget, ami egy gyermek kihordásához szükséges, a menzesz gyakran elmarad, hogy megvédjen egy olyan terhességtől, amelyre nem állsz készen. Minden mindennel összefügg. A test, a lélek és a menzesz sem kivétel.

Kapcsolódó szócikkek: terhesség
Réka_Vitályos>!

A szex a legtöbbünk számára nem „tartós fogyasztási cikk”. Egy stabil kapcsolatban talán hetente többször is élsz nemi életet, de aztán vége szakad, és a szinglilét kevésbé emlékeztet egy Szex és New York-epizódra, mint ahogy remélted. Kezded úgy érezni magad, mint egy elefánt a szavannán, amikor a legnagyobb szárazság idején vizet keres.

Kapcsolódó szócikkek: szex
Réka_Vitályos>!

A vérrög a hormonszünet veszélyes, de ritka mellékhatása, de van, ami sokkal gyakoribb. A szerelmek akkor bukkannak fel, amikor a legkevésbé várod őket, és az orvosi rendelő sem tart nyitva éjjel-nappal. Ha hozzávesszük az óvszerhasználati statisztikákat, nem meglepő, hogy a tablettaszünet néha komolyabb méregtelenítést eredményez, mint amire számítottál. Kilenc hónapos méregtelenítést.