Állatszellemek 6 csillagozás

Nicolas J. Saunders: Állatszellemek

Ez a gazdagon illusztrált könyv a természetfölötti lényként tisztelt állatokkal ismertet meg bennünket, szerepeljenek azok az ősi totemisztikus kultuszokban vagy a mai nomád törzsek hitregéiben. Az állatidolokon keresztül természetesen ismét az ember világa tárul fel teljes mélységében.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Bölcsesség, hit, mítosz

Helikon / Magyar Könyvklub, Budapest, 1996
184 oldal · ISBN: 9635483368 · Fordította: Endreffy Kata

Egyiptom

vicomte P
Nicolas J. Saunders: Állatszellemek

Nicolas J. Saunders: Állatszellemek A közös világ / Áldozatok, szertartások, mítoszok / Állati szellemek és szimbólumok

Pár évvel ezelőtt vettem ezt a könyvet antikvár példányként, és talán 500 Ft-ba került. Annyit és az olvasására szánt pár órát minden fanyalgásom ellenére megért.

Ez a könyv koncepcióját tekintve szerintem nagyjából 20 éve lehetett utoljára valid, az azóta eltelt években az ennyire felszínes ismeretterjesztő könyvek szerepét teljes egészében átvette az internet, főként a Wikipédia jellegű oldalak.

A könyv elvileg arra vállalkozik, hogy igen rövid, maximum 2 oldalas, és számtalan fotó miatt igen gyér szövegezésű fejezetekben végigvágtat az emberiség és az őt körülvevő állatvilág bonyolult viszonyrendszerén. Azt hiszem, hogy már ennyiből is kiviláglik, hogy mi is a gond a koncepcióval: ez a téma sokkal bonyolultabb és sokszínűbb, mintsem, hogy pár bekezdéssel le lehetne tudni egy-egy állatfaj a legkülönbözőbb emberi civilizációkban és korokban a hétköznapi életben, a hitvilágban és mítoszokban betöltött szerepét.

Ennek ellenére sem teljesen érdektelen a kötet. A hasonlóságok és eltérések, valamint a különböző egzotikusabb kultúrák sajátosságai között még nekem is volt egy-két érdekesebb tény.

Összességében ezt a könyvet elsősorban azoknak ajánlom, akiknek nagyon csekély ismeretei vannak a mítoszokról és némi áttekintést szeretne szerezni erről a témáról, de aki mélyebb összefüggésekre lenne kíváncsi, annak ez a kötet felszínes és csapongó lesz.

Nicolas J. Saunders: Állatszellemek

az a megbocsáthatatlan bűne van ennek a könyvnek, hogy nagyon rövid. annyira jó a téma, hogy tízszer ekkorának kellene lennie, és plusz egy kötetnek a képzeletbeli lényekről, hogy megelégedjek vele. persze jelenlegi formájában megvan az a vitathatatlan előnye, hogy csak a nagyon érdekes dolgok maradtak benne, és így inkább emlékeztet egy national geographicra, mint egy enciklopédiára… de én jobb szeretem az enciklopédiákat, a rejtett kincseikkel együtt.

Berilla
Nicolas J. Saunders: Állatszellemek

Gyerekkorom egyik sokat lapozgatott könyve.

rawelli
Nicolas J. Saunders: Állatszellemek

Érdekes, szuszraolvasós könyv, bár össze-vissza is lapozgattam közben és volt amit újra elolvastam. Egy-egy oldalt szánnak a különféle állatok mitológiai, szimbolikus értelmezéseinek kifejtésére, előtte pedig röviden az állatokról, sámánizmusról, ember-állat kapcsolatáról, pszichológiáról van egy nem túl hosszú, de érdekes bevezető. A könyv tele van gyönyörű képekkel, öröm rájuk nézni, egyetlen hibája, amit már más is leírt, hogy nagyon rövid, bár a téma kifejtéséhez akár több ezer oldal is kevés lenne. Éppen ezért jó kis zsebkönyv ez a téma iránt érdeklődők számára.

imma A+P

Minthogy gyakran egy lábon áll, s a másikat a tollai közé rejti, ez a szokása ihlette az ókorban azt a hiedelmet, amely szerint az alvó madarak közül valaki mindig őrködik. Az őr állítólag követ tart felemelt lábának ujjai között, ha tehát véletlenül elbóbiskol, a kő ráesik a másik lábára, s ettől felébred.

119. oldal, A daru

Kapcsolódó szócikkek: daru
imma A+P

Az ókorban úgy hitték, hogy a bocsok formátlanul jönnek világra, s anyjuk „nyalja őket igazi alakjukra”, így teremt rendet a káoszban. A medve ezért lett világszerte a teremtés szimbóluma.

76. oldal, A medve

Kapcsolódó szócikkek: medve
imma A+P

Az inuit hit szerint a fókák és a rozmárok a tenger szellemének levált ujjai, aki a tenger mélyén tartja az összes nagyvadat, s onnan küldi a felszínre őket, hogy élelmet és bundát szolgáltassanak az embereknek.

54. oldal, Vadász és a zsákmánya

Kapcsolódó szócikkek: fóka
imma A+P

A későbbi európai hagyományokban a hajnalt hozó és az életet teremtő húsvéti nyuszi Eostre, az angolszász holdistennő népi változata. A nyúlfejű istennő a tavaszt, a megújulást és az újholdat jelképezte.

96. oldal, A nyúl

imma A+P

A görög-római hagyományok szerint a fókabőr a nagy viharok idején védelmet nyújt, ugyanis a fókákba sohasem csap a villám.

130. oldal, A fóka és a rozmár

Kapcsolódó szócikkek: fóka
imma A+P

A legendák szerint a kisbabák az űrbéli vizekben lebegő embriók, akikre halászás közben bukkan rá a gólya.

118. oldal, A gólya

Kapcsolódó szócikkek: gólya
imma A+P

A középkorban Európa-szerte hitték, hogy a boszorkányok macskaháton érkeznek éjszakai szeánszukra, s az állatokat a harmadik emlőjükből szoptatják.

71. oldal, A macska

imma A+P

Szemüket úszás közben pislogóhártya, amolyan „harmadik szemhéj” védi. Ez a hártya a napon sütkérező ragadozók nyitott szemén is megfigyelhető, amitől fátyolos lesz a tekintete, ezért régebben úgy vélték, hogy az állatok álszent módon megsiratják áldozataikat.

100. oldal, A krokodil, az aligátor és a kajmán

imma A+P

A halált és megújulást egyaránt jelképező mérges kígyó a harapásával ölni képes, levedlett bőre azonban az újjászületés ígéretét hordozza magában. A körülmetélés szokása – a fityma eltávolítása a hímvesszőről – Egyiptomból származik, s eredetileg valószínűleg egy kígyókultuszbeli újjászületési rítus részét képezte. A körülmetélés a világ számos kultúrájában az ifjak férfivá serdülésének jelképe.

104. oldal, A kígyó

Kapcsolódó szócikkek: Egyiptom · körülmetélés · rítus
imma A+P

Kínában a nyúl a hosszú élet és a szaporaság jelképe. Mondáik az összes vad védelmezőjeként mutatják be, amelynek az űrbéli formája, a Holdon lakó fehér nyúl keveri ki a halhatatlanság italát.

97. oldal, A nyúl