A ​modernitás remetéje, Nicolás Gómez Dávila 2 csillagozás

Széljegyzetek a töredékek katedrálisához
Nicolás Gómez Dávila: A modernitás remetéje, Nicolás Gómez Dávila

Az ​Andok fennsíkján elterülő Santafé de Bogotá ideális hely egy száműzöttnek. A falusi bevándorlók nyomorúságos kunyhói és a vigasztalan betonsilók többnyire esőfelhőkbe burkolóznak. Itt élt évtizedekig a modern világ legkérlelhetetlenebb szellemi ostorozója, a mindenhonnan kitaszított reakció önkéntes remetéje.

NICOLÁS GÓMEZ DÁVILA száz évvel ezelőtt, 1913. május 18-án született Kolumbia fővárosában, és ugyanitt halt meg egy nappal nyolcvanegyedik születésnapja előtt, 1994. május 17-én.

Földbirtokos család fia volt, nagy vagyont örökölt, szabadon alakíthatta életét. Párizsi tanulóévei után, huszonhárom évesen tért vissza a Bogotá peremén álló szülői házba. Hátralevő életének legnagyobb részét harmincezer kötetes házi könyvtárában töltötte.

Egész életében rendületlenül írt – de csak önmagának.

„Nem akarok műveket hátrahagyni. Azok, amelyeket egyedül szeetnék, végtelenül távol vannak kezeimtől. Egy kis kötetet azonban mégis, hogy hébe-hóba felüsse… (tovább)

>!
108 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789737654182 · Fordította: Hudy Árpád

Enciklopédia 7


Kedvencelte 1

Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 18


Népszerű idézetek

Cneajna P>!

Politikai párt: becsvágyókból álló mag, körülötte a mohók csoportja, ezekhez csatlakozik néhány öntetszelgő, és őket követi sok megfélemlített.

49. oldal

Kapcsolódó szócikkek: párt
2 hozzászólás
Cneajna P>!

Átélés nélkül olvasni fárasztó semmittevés. Minden könyv jelentse számunkra a sors egy meghatározatlan alakzatát, minden olvasmány tegyen gazdagabbá vagy szegényebbé, boldogabbá vagy szomorúbbá, biztosabbá vagy bizonytalanabbá, csak érintetlenül nem szabad hagynia bennünket. […] Minden könyv, amely nem vág rejtett, csupasz, felajzott és vérző húsunkba, időleges menedék csupán.

83. oldal

Kapcsolódó szócikkek: könyv
Cneajna P>!

Már nem elég, ha az állampolgár beletörődik sorsába. A modern államnak cinkosokra van szüksége.

43. oldal

1 hozzászólás
Cneajna P>!

Az író, aki nem mondatait gyötri, olvasóit gyötri.

79. oldal

Cneajna P>!

Semmi sem veszélyesebb, mint az ember új viszonyulása alkotásaihoz.
Egészen tegnapig az ember még gyanakvással fogadott minden találmányt; félt, hogy valamiféle ördögi erő van benne, és megkövetelte, hogy hosszú ideig tisztítótűzben várakozzék a nyugtalanító újdonság.
Mértéktelen optimizmusa, gátlástalan hite a sors jóakaratában és az emberi természetben manapság arra indítják, hogy találékonyságának minden egyes gyümölcsét üdvrivalgással fogadja. A modern ember nem képes hinni, hogy egy új eszme vagy tárgy káros vagy természetellenes lehet, nem képes annak használatáról lemondani, mert felfogása szerint ezzel egy szinte szent kötelességét mulasztaná el. Ennek dacára mi sem kevésbé nyilvánvaló, mint az új és jó eme együgyű azonosítása; mi sem kevésbé biztos, mint a határtalan bizalom minden új eszmében.
Szabályok és elvek nélkül mindent átvenni, amit az emberek kitalálnak, sohasem gondolkodni el e találmányok következményein, hanem vakon elfogadni és elviselni azokat; ismeretlen eljárások embrióit, előre nem sejtett szituációk magvait eksztatikusan üdvözölni és terjeszteni – a romlott természetünkről való megfeledkezés és az értelem leköszönése jellemzi a modern ember magatartását.

67. oldal

1 hozzászólás
Kollográd>!

Európába utazni olyan, mintha egy házba látogatnánk, hogy a szolgák megmutassák nekünk az üres termeket, amelyekben egykor fényes ünnepségek zajlottak.

71. oldal

Cneajna P>!

Csak tudatlanságunknak megfelelően gondolkodni – az értelem első erkölcsi parancsa.

63. oldal

ajikarei P>!

A modern világ senkit sem kritizál, kivéve azt, aki az elhülyülés ellen lázad.

15. oldal, II. Az utolsó reakciós (Irodalmi Jelen Könyvek, 2013)

Cneajna P>!

Az élet a hierarchiák műhelye. Csak a halál demokrata.

7. oldal

Cneajna P>!

Tökély vagy boldogság csak azzal a művel érhető el, amely elválik tőlünk és magunkra hagy bennünket a sivár magányban.

90. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

James Norbury: Az utazás
Juan Gabriel Vásquez: Becsapódás
Gabriel García Márquez: Az évszázad botránya
Joseph Joubert: Gondolatok
Helen Exley (szerk.): Időtlen értékek
Pais István: Antik bölcsek, gondolatok, aforizmák
Carol Kelly-Gangi: Kalkuttai Szent Teréz anya bölcsességei
Paulo Coelho: Titkok
Gabriel García Márquez: Szerelem a kolera idején
Kahlil Gibran: Bolond / Homok és tajték