A ​halhatatlan medúza 15 csillagozás

A természet titkai, avagy hogyan éljünk akár száz évig
Nicklas Brendborg: A halhatatlan medúza

Az ​örök élet titkát hajdan kuruzslók és kalandorok keresték, mára azonban a tudomány került a kutatás élére. Az emberiség most először talán valóban megtalálhatja, ha nem is a halhatatlanságot, de a hosszú és egészséges élet kulcsát.
A fiatal dán biológus, Nicklas Brendborg összegzi, hogyan küzdött eddig a tudomány az öregedés ellen, és számba veszi, mi kell ahhoz, hogy hosszabb ideig éljünk. Az áttekintésből megtudhatjuk, miért olyan bonyolult folyamat az emberiség egyik legnagyobb rejtélye, az öregedés, illetve annak lassítása. A dán kutató elkalauzol bennünket csúcstechnológiás laboratóriumokba és olyan távoli térségekbe, ahol tudományos áttörést értek el az öregedésgátlás terén. Elemzésében rávilágít néhány állatfaj meglepő tulajdonságaira, amelyek eddig példaként szolgálhattak a kutatók számára a hosszú élet titkainak megfejtésében. Megismerhetjük a rákbetegséget még hírből sem ismerő, rejtélyes állatot, a csupasz turkálót, a több száz évet is megérő cetféléket,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2022

Athenaeum, Budapest, 2023
240 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635431847 · Fordította: Patat Bence
Athenaeum, Budapest, 2023
240 oldal · ISBN: 9789635433162 · Fordította: Patat Bence

pillangobox P>!
Nicklas Brendborg: A halhatatlan medúza

Nicklas Brendborg: A halhatatlan medúza A természet titkai, avagy hogyan éljünk akár száz évig

Egyáltalán nem tudtam, hogy mit veszek ezzel a könyvvel a kezembe. A címe alapján azt reméltem, hogy egy természettel-klímavédelemmel foglalkozó szórakoztatva tanító regény lesz, azonban ez inkább ismeretterjesztő kötet.

Az elején az állatokkal kapcsolatosan tesz kitérőt a szerző, rávilágítva arra, hogy milyen sok szervezet működik az élet időtartamát, a létfenntartást tekintve óvintézkedéseket, védekező reakciókat az örök élet felé. Aztán a többi fejezetben elkalauzol minket a szerző a testünk belsejébe részletezve a különböző bennünk végbemenő folyamatokat (autófágia, hormézis, nocebo-placebo stb.), melyek nagy érdeklődéssel olvastam, és arra gondoltam közben, kár, hogy amikor az általános- és középiskolai tanulmányaim során az emberi test működését tanultuk, akkor ezekre nem tértünk ki akár felszínesen is.

Nagy előnye a kötetnek, hogy úgy próbál átadni ismereteket, hogy közben szórakoztat, és példákkal, magyarázatokkal próbálja fogyaszthatóbbá tenni a biológiát. Voltak ugyan benne több helyütt erős kémiai-fizikai ismereteket igénylő részek, de azokon átlendülve azért elég olvasmányosnak volt mondható, humorral fűszerezve.

Ami a halhatatlanságot illeti, a magam részéről nem kívánok ilyen előnyhöz jutni, és a könyvön sem éreztem feltétlenül azt, hogy a célja, mindenképpen megmagyarázni, és kardoskodni amellett, hogy erre képesek leszünk majd valamikor. Inkább azt éreztem, hogy próbál a helyes útra terelni, elmélyíteni azt, hogy egészségesebb éljünk, mozogjuk többet, pihenjünk, és figyeljünk a testünk, szellemünk, és lelkünk rezdüléseire.

Összegezve mindenképpen megérte elolvasni, és jó lenne időnként azért vissza-visszatérni egy-egy fejezet erejéig a témára. Nyilván a jövő majd hoz olyan előrelépéseket, melyekkel akár segíthetünk is a szervezetünkben végbemenő folyamatokat pozitív befolyásolására, ugyanakkor tudjuk, hogy ennek árnyoldalai is lehetnek. Szívesen olvasnék még a jövőben a szerzőtől hasonló könyveket!

Video>!
Nicklas Brendborg: A halhatatlan medúza

Kellemesen megírt könyv, ami érdekes lehet azoknak, akik egyáltalán nem járatosak a témában, a többieknek azonban valószínűleg nem sok újat mond (nekem kb. annyi volt az újdonság, hogy korábban halnak, akik antioxidánsokat szednek, de mivel már tudtam róla, hogy a különböző étrend kiegészítőknek amúgy is ilyen hatása van, ez sem volt igazán újdonság).

A lényeg nem túl meglepő: sportolj (főleg a HIIT igazán jó), éhezz (2-3 napokat érdemes beszúrni kaja nélkül), vállalj be nehézségeket, hogy megedződj minden tekintetben és ne szedj hülyeségeket (étrend kiegészítők, gyógyszerek) ha nem feltétlenül muszáj. Ja, és persze legyenek jó barátaid, akikkel összejársz.

Vedi>!
Nicklas Brendborg: A halhatatlan medúza

Ajánlom ezt a könyvet mindenkinek akit érdekel az öregedés témája. Laikusok számára is teljesen jól érthetően, néhol vicces példákkal magyarázza az író a testünkben lezajló folyamatokat. És igen, a végére tényleg elgondolkozol azon hogy hogyan is éled az életed… Nekem mind tartalmában mind stílusában nagyon tetszett a könyv.

kabrielll>!
Nicklas Brendborg: A halhatatlan medúza

Mit tennél, ha örökké élhetnél? Élnél egyáltalán örökké?
Természetes az élethez való ragaszkodásunk, szeretnénk azt minél tovább meghosszabbítani. Ma már a tudománynak köszönhetően jóval hosszabb életet élhetünk, mint több száz évvel ezelőtt. Sokat köszönhetünk a molekuláris biológia kutatóinak, akik a különféle sejtek – köztük a DNS és az RNS – interakcióival, szabályozásával foglalkoznak.
Nicklas Brendborg a Koppenhágai Egyetem molekuláris biológia szakos hallgatója, és a terület egyik legígéretesebb kutatója. A halhatatlan medúza című könyvében szórakoztatóan, hétköznapi nyelven tesz kísérletet arra, hogy bemutassa az anti-ageing kutatások eredményeit. Megismerhetjük a tudomány hosszú időre visszatekintő küzdelmét az öregedés ellen, kísérletét az élet meghosszabbítására.
Túlzás azt állítanom, hogy mindent megértettem, ami ebben a könyvben le van írva. Az olvasás befejeztével szinte sokkot kaptam és a mai napig fel sem ocsúdtam a rengeteg, érdekes, szinte hihetetlen információtól. Olvasás közben felfedezhettem a rákbetegséget nem ismerő csupasz turkálót, hogy léteznek zombisejtek és visszafelé öregedő medúzák. Megtudtam miért érdemes fogselymet használni és vért adni, hogy a magány sokkal károsabban hat az emberi szervezetre, mint a dohányzás és az alkohol.
Elgondolkodtató olvasmány. Garantáltan segít abban, hogy átértelmezd életed hátralevő részében mire fektess nagyobb hangsúlyt, hogy hosszú és tartalmas életet élhess. Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy nem elég, ha az élet önmagában hosszú, igazán gazdag tartalommal csak akkor tölthető meg, ha az ember mindeközben egészséges tud maradni. Olvasása akaratlanul is változásokat idéz elő, mely növeli annak esélyét, hogy fiatal(os) maradhass.

Nikolett0907 P>!

Örökké akarok élni.

_Horváth_Bernadett_ >!

A hosszú élet titka nem a megpróbáltatások vagy a nehéz időszakok elkerülése, hanem az, hogy képesek legyünk megbirkózni a problémákkal, ha jelentkeznek.

pillangobox P>!

A nocebo a placebo fordítottja. Negatív várakozásaink vannak valamivel szemben, és a negatív hatás végül bekövetkezik. Például már az is megváltoztathatja a fiziológiánkat, ha megtudjuk, hogy genetikailag hajlamosak vagyunk valamire.