Kaotikus ​kémia 18 csillagozás

Nick Arnold: Kaotikus kémia

A Kaotikus kémiától szétdurran az agyad! Bizonyára égsz a vágytól, hogy megtudd: miért nem üvegből készülnek az üvegszemek, hogy miből áll a világ legbűzösebb bűzbombája és hogy hogyan készíts otthon fogkrémet. Ha úgy gondolog, hogy bírod gyomorral a tudomány émelyítőbb oldalát, akkor olvasd el ezt a könyvet, és szemléld meg a kaotikus kémiát működés közben! Ismerd meg a borzalmasan balszerencsés kísérleteket, fedezd fel néhány nagyon különös tudós titkát, és probáld ki a kaotikus kémia kísérletetit a konyhában. A könyv a kémia alapjait humoros ábrák segítségével mutatja be.

Eredeti megjelenés éve: 1997

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rettentő tudomány Egmont-Hungary

Egmont-Hungary, Budapest, 2001
158 oldal · puhatáblás · ISBN: 9636275645 · Fordította: Békési József · Illusztrálta: Tony De Saulles

Kicsibogár>!
Nick Arnold: Kaotikus kémia

Egy vicces könyv a kémiáról? Igen, és ezért (is) lett a kedvencem. Mindig is hiányoltam a mindennapi kémia tantárgyat az oktatásunkból, amit csupán a szervetlen kémia telefonkönyv tanítása közben csillantott fel kedves Rohonczy profunk, aki kiváló tanár, és imádtam az óráit. De a tantárgy ettől még hiányzott. Ez most hiánypótló volt. A végére pedig itt hagynám a tanulságot, ami a vegyületekre, nukleáris energiára, és még jó pár dologra igaz.

Nem a vegyületetek okozzak a káoszt – hanem az emberek. Mi állítjuk elő a vegyületeteket. Mi taroljuk, mi használjuk őket – végső soron mi vagyunk a felelősek azért, amit okoznak. Használhatjuk őket jó célokra, vagy hagyhatjuk, hogy káoszt és pusztulást okozzanak. A döntés a mienk.

BBetti86 >!
Nick Arnold: Kaotikus kémia

Elsősorban gyerekeknek készült, de felnőtt fejjel is voltak benne érdekességek. Alapvetően úgy próbál közelíteni a kémiához, hogy a hétköznapokhoz és szórakoztató kísérletekhez köti. A fogkrém gyártáshoz még nekem is megjött a kedvem…
Bemutat anyagokat, kicsit a kémia történetét, híres tudósokat. Rengeteg rajz van benne, helyenként mini képregényeket is bevet. Végig igyekszik humoros lenni, és poénokkal feldobni a száraz tényeket. Azért egyes poénok nagyon gyerekekre vannak szabva, de sokkal olvashatóbb és feldolgozhatóbb tőle a kötet.
Leginkább a kémikusok történetei fogtak meg, de gyerekként valószínűleg az otthon is elvégezhető kísérletek tetszettek volna.
Jó, hogy interaktív. Rejtvények vannak benne és kémiai feladatok is. Mindez viccesen.
A kémiai alapokat jól átadja, és ahogy már említettem, kémia érettségin túl is mond újat.

Kooczka>!
Nick Arnold: Kaotikus kémia

Hajlok afelé, hogy nem a kémia kaotikus, hanem ez a könyv. (A kémiát szimplán csak nem értem.) Amúgy nem rossz, csak olyan zaklatott az egész felépítése – meg valahogy zsizseg… Olyan érzésem volt olvasás közben, hogy teljes erőből, minden irányból hajigálja felém az információkat – egy kicsit erről a témáról, egy kicsit valami másról –, és ha nem hajolok el, maga alá temet. Ezt az élményt szövegformálás, a szóhasználat, az illusztráció különösen erősítette. Viszont nem ad valódi tudást vagy megértést, csak egy csomó kis színest, ami sokszor még arra sem alkalmas, hogy villogjon a tudásával az ember, mert a benne levő részletek önmagukban nem értelmezhetők.
Szóval nem rossz, el lehet vele – és rajta – szórakozni, vitathatatlanul van benne érdekesség is, de kissé… kaotikus.

lenne P>!
Nick Arnold: Kaotikus kémia

A kémia egyáltalán nem kaotikus, de ha ebből a könyvből tanultam volna, biztosan az lett volna. Nagyon vicces és aranyosan figyelmeztet a tömény sav okozta sérülésekre például. Sok érdekesség is volt számomra, például nem tudtam, hogy ha héliumot tüdőzünk le, és aztán beszélünk, akkor azért lesz kisegér-hangunk, mert a héliumban gyorsabban terjed a hang. Ez tök jó tudni! Meg izgi képregények is voltak kémikusok felfedezéseiről, A. Nobel naplójából…
Aranyos, ajánlom!

mary_chan>!
Nick Arnold: Kaotikus kémia

Rengeteg érdekes dolgot olvashatunk benne vicces formában, rövid és lényegre törő. Egyszer érdemes elolvasni. Aki pedig szereti a kémiát annak biztos okoz néhány vicces percet.

attatoth P>!
Nick Arnold: Kaotikus kémia

Humoros könyv gyerekeknek. Sok érdekesség van benne, a képek és a szöveg is elég vicces. Sajnos van benne néhány pontatlanság is.

Sceurpien I>!
Nick Arnold: Kaotikus kémia

Amikor először előkerültek ezek a könyvek, még nem volt igazán használva az internet információszerzésre a gyerekek által, így általam sem, épp ezért a szerzőről, Nick Arnold-ról mindenkinek volt valami története, miszerint kipróbált minden hülyeséget, fiatalon meghalt, börtönbe került, mert kiharapott egy részt egy ismeretlen férfiból, csak hogy megtudja, milyen a nyers hús íze, és hasonlók. Persze ezekből semmi sem igaz, és ezek engem szerintem már akkor sem nagyon befolyásoltak a könyvek olvasásakor. Leginkább azért, mert ezek a kötetek egyszerűen jók. Ha mindenki ezeken (is) nevelkedne, biztosan többen érdeklődnének a reáltudományok iránt, és szerintem az alsóbb osztályokban így kéne megszerettetni a tényleges értéket alkotó tudományokat és tantárgyakat a fiktív értéket alkotó tudományoktól.
Minden egyes könyve ugyanarra a sémára épül, azaz hogy az iskolában nem tanítanak meg mindent, és ennek kapcsán néha kicsit túlzóan ugyan, de igaz történeteket mesél a tudománytörténetből, vagy érdekes kísérletekre buzdít fel, majd elmagyarázza, miért is fontos ez.

anglee>!
Nick Arnold: Kaotikus kémia

Nagyon-nagyon régen olvastam, de tudom, hogy a sorozat majdnem minden része megvolt.
Imádtam az összeset, sokat nevettem, és még többet tanultam belőle. Zseniális szerzemény!!

Marsie>!

A kémiát egyetlen szóval össze lehet foglalni – HUH!

Kapcsolódó szócikkek: kémia
Marsie>!

Legkönnyebben a platina nevű fémből lehet aranyat csinálni. Az viszont drágább, mint az arany!

Kapcsolódó szócikkek: arany · platina
Marsie>!

A savas eső egyaránt pusztítja a régi és az új épületeket. Még az iskolád is veszélyben van! Hát igen, minden rosszban van valami jó…

Marsie>!

Mi az, ami kemény, fényes, és nem pattan fel, ha leesik a földre? Nem, nem a tanárod kopasz feje, bár az is lehetne. A fémekről van szó!

Marsie>!

Még szerencse, hogy a levegőben található atomok egyötöde oxigén. Nélkülük mostanra egészen halottak lennénk.

Kapcsolódó szócikkek: oxigén
Marsie>!

[ólom] Ha történetesen megennéd, rájönnél, hogy nagyon mérgező anyag.

BBetti86 >!

Nem a vegyületek okozzák a káoszt – hanem az emberek. Mi állítjuk elő a vegyületeket. Mi tároljuk, mi használjuk őket – végső soron mi vagyunk a felelősek azért, amit okoznak.
Használhatjuk őket jó célokra, vagy hagyhatjuk, hogy káoszt és pusztulást okozzanak. A döntés a miénk.

Marsie>!

A tudomány körülbelül 17 000 különböző szagot ismer. A legbüdösebb ezek közül az etil-merkaptán és a butilszeleno-merkaptán. Mindkét gáz olyan orrfacsaróan büdös, mint a pöcegödörbe dobott rothadó káposzta, hagyma, fokhagyma és odaégett piritós EGYÜTTVÉVE! Pfuj!

Garbitsch>!

A mocsarakban feltörő metángáz könnyen meggyullad. Ezt a kísérteties jelenséget nevezzük lidércfénynek, vagy az ördög lámpásának.

92. oldal, Gáz van! - A legborzasztóbb gázverseny (Egmont, 2001)