Korai ​sirató 3 csillagozás

Fiam emlékére
Nicholas Wolterstorff: Korai sirató

„Ezt az írást több mint tizenkét évvel ezelőtt vetettem papírra, hogy lerójam tiszteletemet Erik előtt, és meggyászoljam őt, a fiút és a testvért, akit 25 évesen, hegymászás közben ért baleset Ausztriában. Mélységesen személyes hangvétele ellenére végül azért döntöttem kiadása mellett, mert azt reméltem, hogy lesznek olyan szülők, akik saját érzéseikre – tiszteletükre és fájdalmukra – ismernek majd szavaimban.” Wolterstorff fiát siratja. Írása a gyász és a hit vallomása. Szavait átjárja a mély meggyőződés, hogy szenvedésünkben nem maradunk magunkra. Isten, aki éppoly valóságosan jelen van kérdéseinkben, mint válaszainkban, velünk együtt szenved. A kötetet ajánljuk mindazoknak, akik a fájdalom mélyére akarnak nézni, hogy megértsék saját maguk és embertársaik gyászát és szenvedését.

Harmat, Budapest, 2012
150 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632881324 · Fordította: F. Nagy Piroska

Nicholas Wolterstorff: Korai sirató

Novemberben mindig kell olvassak valamit, ami az elmúláshoz, a halálhoz, a gyászhoz kapcsolódik, így került most a kezembe ez a Sirató, egy apa siratója hirtelen elveszített fia halálára.
Ó, de gyönyörű ének ez!
Igen, úgy éreztem, egy-egy fájdalom-szőtte dallam szólal meg különféle versszakok során át. És a meglepetés (vagy nem az?): egy requiembe csúcsosodik az egész.

Szeretem és becsülöm azokat a keresztyéneket, akik mernek haragudni Istenre, mernek kemény kérdéseket feltenni neki, merik falhoz állítani a Teremtőt, és mernek összetörni a Megváltó előtt és elismerni: most, itt még nincs válaszunk mindenre. Válasz nincs, de reménység van – és ez ragyog minden papírra vetett mondatból.

Wik>!
Nicholas Wolterstorff: Korai sirató

Nehéz olvasmány a téma miatt, azonban gyász feldolgozáshoz segítség lehet.

Annamarie P>!

A szenvedés tehát ott rejtőzik a dolgok mélyén, ott, ahol értelmük van. A szenvedés nem más, mint a világ értelme. Mert a szeretet ad értelmet a világnak. És a szeretet szenvedés.

Annamarie P>!

Vajon mennyire mély az emberi lélek?

45. oldalla

ptagi P>!

Isten ahelyett, hogy magyarázatot adna rá, osztozik szenvedésünkben.

Kapcsolódó szócikkek: Isten · szenvedés
ptagi P>!

Van, aki keveset szenved, de csak azért, mert kevéssé szeret. Aki szeret, az szenved.

Kapcsolódó szócikkek: szenvedés · szeretet
ptagi P>!

„Minden megérkezésben benne van a búcsúzás, minden felnőtté válásban az öregedés, minden mosolyban megbújik egy könnycsepp, és minden siker veszteséget is rejt. Minden ami él, meghal, és minden ünneplés egyúttal halálba adás.” (Henri Nouwen: Vigasztaló levél)

Kapcsolódó szócikkek: Henri Nouwen · mulandóság
ptagi P>!

Olyan korban és világban élünk, hogy valahányszor kellemetlenség ér bennünket, nem azt keressük, hogyan viselhetnénk el, hanem azt, hogyan győzhetnénk le.

ptagi P>!

Mikor a távolságot már legyőztük telefonnal, a szárny hiányát repülőgépekkel, a nyári hőséget légkondicionálással – amikor mindezek és még sok más felett győzedelmeskedtünk, akkor még mindig marad két dolog, a szívünkben lakó gonosz és a halál, amit el kell viselnünk.

ptagi P>!

Ha valaki méltó volt a szeretetünkre, méltó arra is, hogy gyászoljuk. Gyászunk a szeretett személy értékéről tesz bizonyságot. Ez az érték pedig maradandó.

7. oldal, Előszó

Kapcsolódó szócikkek: gyász
ptagi P>!

Életünk megszokott menete leköti figyelmünket, napi tevékenységeink elfeledtetnek velünk minden mást, aggodalmaink és szorongásaink közepette nem törődünk egymással. Az ismerős szépség mellett elmegyünk. Nem becsüljük meg eléggé egymást.

ptagi P>!

Ha nem tudsz mit mondani, elég, ha annyit mondasz: „Ne tudom, mit mondhatnék. De szeretném, ha tudnátok, hogy osztozom a gyászotokban.”
Néha egy ölelés is elég. Hisz nincs az a szép szó, ami el tudná venni a fájdalmat.