Kapcsolatok ​hálójában 11 csillagozás

Mire képesek a közösségi hálózatok és hogyan alakítják sorsunkat?
Nicholas A. Christakis – James H. Fowler: Kapcsolatok hálójában

A ​Kapcsolatok hálójában fenekestül felforgatja az eddigi elképzeléseinket a közösségekről és kapcsolatokról. Új paradigmát állít fel a társadalmi hálózatok ideáinkat, érzelmeinket, egészségünket, szokásainkat és politikai nézeteinket befolyásoló erejéről.

„Ha hatással vagyunk barátainkra, ők pedig az ő barátaikra, cselekedeteink olyanokat is befolyásolhatnak, akikkel még sohasem találkoztunk. Az egészségi állapot befolyásolásával kezdtük. Felismertük, hogy ha a barátunk barátja meghízik, mi is meghízunk, és ha a barátunk barátja leszokik a dohányzásról, mi is leszokunk, sőt, azt is megállapítottuk, hogy ha a barátunk barátja boldog, akkor mi is boldogok vagyunk.”

„Egy ember boldogsága összefügg az ő barátainak boldogságával, és azok barátainak boldogságával, és a barátok barátainak boldogságával, és a barátok barátainak a barátainak a boldogságával – vagyis a személyes kapcsolatok horizontjain túli kapcsolatokkal. Azt találtuk, hogy a boldog emberek hajlamosak… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: edition 2.0 Typotex

Typotex, Budapest, 2010
376 oldal · ISBN: 9789632791555 · Fordította: Rohonyi András

Nicholas A. Christakis – James H. Fowler: Kapcsolatok hálójában

Nicholas A. Christakis – James H. Fowler: Kapcsolatok hálójában Mire képesek a közösségi hálózatok és hogyan alakítják sorsunkat?

(Fogalmam sincs ki az a Dunbar, de arra tippelnék hogy enyhén egészségtelen mértékben van ráfixálódva a kurkászásra.)
Voltak benne vicces részek (Az amerikai szenátorok hálózati struktúráját legjobban megjósoló modell történetesen a tehenek kölcsönös nyalogatási szokásait tükrözte.), de ezen kívül egy adathalmaz, és a hétköznapi életben nem tudom mit kezdjek egy olyan információval például, hogy ha a barátom barátja meghízik én hány százalékos eséllyel hízok el ettől.

hattori>!
Nicholas A. Christakis – James H. Fowler: Kapcsolatok hálójában

Lassan ment az olvasása, mert elég részletes, nehezen emészthető, de mindenképpen hasznos. Sok érdekes de számomra felesleges adat mellett volt néhány, ami talán segít a körülöttem lévők, vagy a közösségem megértésében vagy formálásában. Ismeretterjesztőnek klassz.

Biedermann_Izabella>!

A kapcsolati hálóban elfoglalt helyünk hatással van ránk. Olyasvalakinek, akinek nincsenek barátai, egészen más az élete, mint annak, akinek sok van. A negyedik fejezetben majd látni fogjuk, hogy milyen különféle egészségügyi hatással járhat, ha beszerzünk egy plusz barátot, még akkor is, ha az illető nem tesz értünk semmi különöset.

Biedermann_Izabella>!

Kollektív bűnről és a erőszak lavináját elindító kollektív bosszúról beszélni csak akkor furcsa, ha a felelősséget egyéni kategóriának tekintjük. Sok esetben azonban az erkölcs inkább csoportszintű, mintsem egyéni kategória.

Kapcsolódó szócikkek: kollektív bűnösség
Biedermann_Izabella>!

Ezek az eredmények egyrészt arra mutatnak, hogy az emberek fizikai közelsége rendkívül fontos az érzelmi állapotok terjedése szempontjából, másrészt, a közvetlen szomszédok közötti kapcsolatok erőssége azt mutatja, hogy a boldogság terjedése szempontjából a gyakori, személyes kapcsolatfelvétel legalább annyira fontos, mint a személyes kapcsolatok mélysége. Bár ezekben az esetekben egy bizonyos ideig tartó érzelmi állapot átadásáról van szó, eredményeink összhangban vannak az arcmimikával kapcsolatos, korábban említett munkákkal.
A boldogság tehát nem pusztán az egyén élményeitől és választásaitól függ; egy egész csoportra jellemző tulajdonság.

Biedermann_Izabella>!

A szomszédban lakó csinos lány sajnos már a múlté. Az emberek egyre inkább (offline és online) kapcsolati hálóik révén ismerkednek, és a földrajzi távolság sokkal kevésbé korlátozó tényező, mint a múltban.

szangi >!

A házassághirdetések tele vannak olyan elvárások részletes felsorolásával, amelyeket nagyon nehéz, ha nem lehetetlen teljesíteni: Keresek: szórakozni vágyó, józan, nem dohányzó, baloldali érzelmű demokrata szalszatáncost, aki szereti a lőfegyvereket, a romantikus indiai filmeket, a NASCAR-versenyeket, a spiritiszta szeánszon használt ábécés deszkalapot, a tengerparti naplementéket, a Cosmopolitan koktélt, a vidéki kirándulásokat és a triatlont.

szangi >!

Megállapították, hogy a jó előrejelzések szempontjából a kapcsolat típusa a hálózatban sokkal fontosabb, mint az, hogy milyen fajról van szó. A kurkászási kapcsolatok például különböző fajok esetében nagyon hasonlónak tűntek. Az amerikai szenátorok hálózati struktúráját legjobban megjósoló modell történetesen a tehenek kölcsönös nyalogatási szokásait tükrözte.

szangi >!

Dunbar álláspontja szerint a nyelv az emberek körében részben a kurkászás kiváltására fejlődött ki. A nyelv használata kevésbé visszatetsző, ugyanakkor hatékonyabb eszköz társaink megismerésére, mivel egyszerre több barátunkhoz is beszélhetünk, de csak egynek a bundájában kurkászhatunk.

szangi >!

Dunbar becslése szerint a nyelvnek 2,8- szeresen hatékonyabbnak kell lennie a kurkászásnál, hogy alkalmas legyen az embereknél kialakult csoportméret fenntartására.

szangi >!

Egy másik vállalkozó kedvű tudós – minden hátsó gondolat nélkül – a fürdőruhában beszélgető csoportok méretét figyelte meg egy nyilvános strandon, és hasonló számot állapított meg.

szangi >!

Az emberek tényleges mozgékonyságát ideális körülmények között úgy lehetne pontosan felmérni, ha a testükbe beültetett mikrocsipek segítségével napról napra folyamatosan nyomon követhetnénk őket. Ezt az elgondolást a tudósok teljes mértékben hóbortosnak tekintették, mindaddig, míg rá nem jöttek, hogy az emberek önszántukból felszerelték magukat egy olyan készülékkel, amely pontosan ezt teszi lehetővé.