Niccolò ​Machiavelli művei I-II. 5 csillagozás

Niccolò Machiavelli: Niccolò Machiavelli művei I-II. Niccolò Machiavelli: Niccolò Machiavelli művei I-II.

Machiavelli, a gyakorló államférfi (az 1498–1512-es Firenzei Köztársaság egyik fő állami tisztségviselője), a sokat magyarázott és félremagyarázott, ízig-vérig reneszánsz gondolkodó, a vérbő humorú, ragyogó szépíró gyakorlatilag összes prózai írását gyűjti egybe ez a két kötet. Főműve vitathatatlanul A fejedelem; ezúttal azonban itt sorakozik a másik két, átfogó igénnyel készült mestermű is: az élevezetesen és tanulságosan aktualizáló Livius-kommentárok és a háborúban-békében fergeteges évszázadokat a szó szoros értelmében hús-vér közelségbe hozó Firenze története. Nem hiányzik a gyűjteményből a pajzán Mandragóra, de híres haditechnikai értekezése, a kisebb, változatos tematikájú írások és a másik komédia, a Clizia sem. Machiavelli írásait érzékletes leírások és izgalmas utalások formájában át- meg átszövi az ókori Róma, a középkori Itália – tágabb értelemben Dél-, Nyugat- és Közép-Európa – zsúfolt történelme, a nagy európai megújulás egész eszmerendszere és pátosza.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szerző válogatott művei Európa

Európa, Budapest, 1978
1604 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630713519 · Fordította: Iványi Norbert, Karinthy Ferenc, Lutter Éva

Tarja_Kauppinen IP>!
Niccolò Machiavelli: Niccolò Machiavelli művei I-II.

Most csak a kisebb írásokat olvastam belőle, 700 oldalt azért aligha gyűrnék le 2 nap alatt. :) A fejedelem miatt hoztam ki az I. kötetét a könyvtárból, de ha már itthon volt, nem akartam ily kevéssé olvasottan visszavinni. (Bár a borítószöveg picit csalóka, az érdekesebb írásai közül több a második kötetben van. IJ.)
Machiavelli erkölcsi normarendszere – amely akár a kor általános moralitásának is tekinthető – mai szemmel már nem minden esetben elfogadható, ez a fél csillag levonás oka. Jó volt olvasni a gondolatait, és egy kicsit az ő szemüvegén keresztül látni az akkori világot. Néhol olyan érzésem volt, hogy amit olvasok, az inkább legenda, mint történelem, aztán a függelékből ki is derült, hogy igazam van. A novellák és a tanulmányok egyaránt érdekesek, szellemesek.

Zsuzsa80>!
Niccolò Machiavelli: Niccolò Machiavelli művei I-II.

Érdekes volt belenézni,hogyan éltek,gondolkodtak „igazából” abban a korban az emberek.Azért írtam ,hogy igazából,mert Machiavelli az őszinteségéről volt híres.Nem rejtette véka alá a véleményét:)Nagyszerűen ír Firenzéről,az akkori életről,szokásokról,politikáról.Szinte olyan mintha belecsöppentél volna az akkori világba.Jó a stílusa,borzasztóan „reneszánsz” más szemszögből nézi a dolgokat és nem az a „korlátolt szemléletű” ember.Meglepően modern.
Intelligens,fantasztikus,jó író ,korát megelőző gondolkodással.Akárcsak Da Vinci.Hiába valamit tudhattak ott Firenzében:)
Mandragóra…hát végül is nem volt rossz:D
Hátránya,hogy BORZASZTÓAN KICSIK A BETŰK :/

liliom1229>!

Itt vagyok ebben a pillanatban, hiszen jobban bízom önben, mint a magyarok a kardjukban!

Mandragóra

liliom1229>!

Mert oly rövid az élet,
s benne oly sok bánat,
mi részéül jut az ember fiának:
vágyainkat követve
járjuk be éveinket, úgyse sok van!
Ki süket az örömre,
s emészti magát búban, fájdalomban,
nem sejti, mennyi gond van
a világban, s milyen furán kavargó
ügyeknek és bajoknak
játékszere majdnem minden halandó.

Mandragóra