A ​haláljáték leküzdhetetlen vágya 3 csillagozás

Verses halálnapló
Németh Zoltán: A haláljáték leküzdhetetlen vágya

„Nem véletlen, hogy éppen Benáreszben tűnt el a szerző. Benáresz a hinduk egyik legszentebb városa, ahol a nyugati utazó első és általában legmélyebb élménye a halottégetéssel, a halállal, az elmúlással kapcsolatos, amelybe így vagy úgy, de folyamatosan belebotlik a Gangesz partján sétáló. Bizonyára ennek a találkozásnak a lehetősége is vonzotta őt erre a számára később végzetessé vált utazásra. Szemtől szembe látta ezt a fajta megközelítését az elmúlásnak. Azt hiszem, ez verseinek egyik központi gondolata, hiszen a könyvön végigvonul a betegség, a halál, az ezekkel járó fizikai fájdalom, illetve a testi létezés kiszolgáltatottságának érzéséből fakadó szenvedés.” (Stofko Tamás)

Kalligram, Pozsony, 2005

Molymacska>!
Németh Zoltán: A haláljáték leküzdhetetlen vágya

Ezt a kötetet teljesen véletlenül találtam a Cseriti spoiler boltjában, ahol 150 forintért vesztegették, így rögtön jött velem haza. Kívülről mindenképpen igényes kiadás, nem csak a borító figyelemfelkeltő (és szépen rámutat arra, ahogy a férfi kitárulkozik a legbensőségesebb titkairól, a betegségéről, és az életéről) de szép keménykötésű is, amit az ember szívesen tart a kezében.
A versek többfélék, de elsődlegesen a betegségről szólnak. A kórházról, a műtétekről, a gyógyulásról, és az életről, mint olyanról. Néhány vers borzasztóan fájdalmas, hiszen a költővel együtt éled át a betegség fájdalmait, míg más inkább gusztustalan, túl reális, amit teljesen el tudsz képzelni, hogy valós, mégis azért szomorú.
Az utolsó részben Indiáról kaphatunk egy kis betekintést, ami mindenképpen érdekes, és kicsit más szemszögből van, mint azt mi elvárnánk. Többször visszatér a hústömeg (a sok emberre való reflektálásként) és ebből is egy picit gusztustalan, de mégis őszinte sorok összessége jön ki.
Ami nem tetszett a köteteben, az a tördelése, vagyis az, hogy a versek egymás utánijában néhol átfutott a vége a másik oldalra, és így kellemetlenebb volt olvasni. Nem volt akkora probléma, néhol viszont egy szebb (és helytakarékosabb) tördelés javította volna a kötetet.
Erős kötet a betegségről, a kórházról, fájdalomról. Csak saját felelősségre vegye mindenki a kezébe.

Nagy_Detti>!

az a természetes, hogy
nem értjük egymást

a többi csak fölösleges dekoráció
egy lyuk körül.

discipula_magistrae>!

A szerző meghalt, és így a test lett a narrátor.

120. oldal, Utószó

Nagy_Detti>!

egyforma távolságra nem vagyok sehol
senkitől

discipula_magistrae>!

fényes sikoltás: megindul a fájdalom
be, befelé a testbe, hideg
vasúti síneken, csikorogva

70. oldal, Vérpalacsinta

discipula_magistrae>!

az elviselhetetlen első napok otthon,
fáj a kórház hiánya, szinte fizikai
fájdalmat okoz a fájdalom
lassú alábbhagyása, ijesztő
a sok szenvedésmentes perc.

74. oldal, Visszatérés

nem kell minden másodpercben
megküzdeni az ellenszegülő test
idegpályáival, nem kell magamra
kényszeríteni az idő tudatosítását,
hogy kibírjam a következő percet is

74. oldal, Visszatérés

MASSZA
vágóhíd, ahol újra összerakják
a véres emberi masszát.

56. oldal / Besztercebánya, 2002. március 20.

Molymacska>!

ARTIKULÁLATLAN

a nyelv nagy úr,
de elnémítja a test
artikulálatlan ordítása

ÜZENET
Ön számára genetikailag adott a betegség,
Vesse bele magát, teljesítse ki,
Bátran kísérletezzen a testével,
Ebben legalább nem akadályozhatja senki.

El tudja képzelni: egy új kódja a mindenségnek,
A húsban egy ismeretlen fegyver.
Ön fantasztikus génekkel bír, most látom,
Egyedi eset: talán nem is ember.

27. oldal / Csorbató, 2002. március 2.

virrasztó>!

A kórház beleírja véres betűit
Ebbe a testbe is.