Nem ​vagyok itt 11 csillagozás

Németh Róbert: Nem vagyok itt

Létezik olyan elbeszélés, amiben Thom Yorke, Szájer József, Václav Havel, Torgyán József, Orbán Viktor, Iggy Pop és egy holland sírásó váltják egymást a színen? Milyen az, amikor egy regény kulisszája többek közt a Parlament, egy prágai stadion, Amszterdam hátsó utcái, a német autópályák, Budapest kültelki futballpályái, egy online lap szerkesztősége, a Tilos az Á és egy késő Kádár-kori lakótelep? Hogyan karol egymásba a pornóvideó és a magnókazetta, a Commodore 64 és a Facebook, a bőrlabda és a gombfoci, a Rolling Stones és a Cure, az Európa Kiadó és a Kispál és a Borz? Ki ismer magára egy bonyolult kelet-közép-európai családtörténetben és az abból elágazó magánügyekben, amiknek egyszerre része Trianon, a holokauszt, a Kádár-kor, a rendszerváltás és az elmúlt harminc év? És rázós érzelmi kérdésekben? Volt, hogy megállt az idő? Kezdte már újra?

Kossuth, Budapest, 2022
Noran Libro, Budapest, 2021
Noran Libro, Budapest, 2021

nero P>!
Németh Róbert: Nem vagyok itt

Hogy is kezdjem? Németh Róbert kulturális újságíró első regénye, a Nem vagyok itt… Németh Róbert, az ismert zenész (a HS7 egykori tagja) első regénye, a Nem vagyok itt… Németh Róbert elsőkönyves szerző Nem vagyok itt című regényében…. Szóval van ez a Németh Robi nevű srác, sokaknak már bácsi, nekem kortársam, aki nagyon tud írni, ami nem újdonság, remekül érzi, milyen sorrendben kell a számokat egymás után rakni egy zenei albumban, ezt is tudtuk róla, most pedig ezt a két szuperképességét regényírásra használta.

A regény trackjeit akár összekeverve is lehet olvasni, a rövid szövegekből pedig kirajzolódik egy olyan generáció világa, amelyik a rendszerváltás környékén vált felnőtté. Vagy te is ott voltál – már ha nagyjából velünk egyidős vagy –, vagy valamelyik volt osztálytársadról tudod, hogy pontosan ez történt vele.

A regény főszereplője, Niedics Péter tipikus késő Kádár-kori fiatal. A család a maga módján átevickélt a 20. század számos zivatarán, véletlenül sok olyanon is, amin az enyém. Szlovák–magyar lakosságcsere – kipipálva, a munkaszolgálatból lelépő és egyszerűen hazasétáló nagypapa – pipa, túlélők és elgázosítottak – pipa, szoba-konyhából lenézettként házasodni egy magát jobbnak tartó családba – pipa, rengeteget nyugatra utazni, de a Pártba nem belépni – pipa. Ezeket a „könnyed” kis anekdotákat szúrja bele Péter az emlékezésekbe, ami érthető, hiszen ezzel a hátországgal kell vagy inkább kellene megállapodott középkorúként élnie a jelenben, közel az ötvenhez.

Péter nemzedéke egy olyan „nagy generáció”, amelyik egy kicsit mindig a 68-asok árnyékában él, és bár nem nagyon próbálta bebizonyítani magáról, hogy szintén „nagy”, visszatekintve szerintem sikerült nekik/nekünk. A 68-asokhoz hasonlóan egy teljesen új kulturális szcénát hozott létre, amire ma undergroundként szokás hivatkozni, hiszen nem az Ifiparkban, hanem belvárosi pinceklubokban érett felnőtté. Hasonlóan szeret-nem szeret viszonyban volt a megelőző korszak kultúrájával, mint ahogyan az Illés–Metró–Omega rajongói is táncoltak ötórai teákon. A mi nagy generációnk Európa Kiadót hallgatott, de a sulidiszkóba is járt. És persze ezzel a kettősséggel fordult az idősebbek, a szülők felé is.

„Úgy ült ott a recsegős tölgyfa asztalnál – amit még az apjától kapott az első lakása mellé –, azzal a rémült tekintettel, azzal a jéghideg eszméléssel, ahogyan Luke Skywalker vette tudomásul (még nem a Halálcsillag kürtőjében, hanem egy kicsit később), hogy nem harcolhat Darth Vaderrel, hiszen az az ember Anakin Skywalker, az apja.”

Németh Robi regényében folyamatosan szól a zene, és visszatükrözi ezt a kettősséget. Olvasás közben végig azon gondolkoztam, miközben ment a fejemben az aktuális zene, hogy az olvasáshoz szükséges időnél jóval hosszabbra nyúlna egy olyan lista, amin valamennyi megidézett szám rajta van. Aztán megtaláltam a szerző által összeállított lejátszási listát a Spotify-on: 55 számból áll, fantasztikusan eklektikus. Ha néhány évvel ezelőtt készült volna, kazettán vagy másolt cédén adnánk tovább, ma már egy kattintás is elég ahhoz, hogy elérjük. Kortársaknak erősen ajánlott, a nálunk fiatalabbaknak vagy jóval idősebb olvasóknak viszont kifejezetten hasznos lehet meghallgatni olvasás előtt vagy közben

Bővebben itt: https://olvassbele.com/2022/01/28/nemeth-robert-nem-vag…