Voluntas ​Tua, azaz Legyen meg a Te akaratod! (Királyok és Keresztek – Képes Krónikák 1.) 39 csillagozás

Németh Levente – Mészáros János: Királyok és Keresztek – Képes Krónikák 1. – Voluntas Tua, azaz Legyen meg a Te akaratod!

Az ​Úr 1030.-dik esztendeje, valahol a Mosoni-lápon, a Magyar Királyság területén

A dicső Német-római Birodalom fényes páncélú lovagjai végleg beleragadtak az ingoványba. Talán mégsem kellett volna felrúgni a harminc éve tartó békét a magyarokkal néhány koszos, határmenti faluért. De azt már a dicső II. Konrád császár mégsem hagyhatta szó nélkül, hogy István magyar király bejelentette igényét a Bajor Hercegség trónjára, felesége, Bajor Gizella jogán. A legnagyobb európai uralkodó seregeivel betört a Magyar Királyságba, hogy behódoltassa elszemtelenedett szomszédját. De a háború nem alakult a németek tervei szerint.

A Királyok és keresztek egy történelmi tényeken alapuló, kalandos, izgalmas történetet mesél el színpompás képekben és egyedi módon archaizáló, de a mai ember számára is olvasható szöveggel.
A gyönyörű kidolgozású, látványos csatajelenetekről olyan történelmi személyiségek elevenednek meg, mint Imre herceg, a magyar trónörökös varég testőrsége… (tovább)

100 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631299489 · Illusztrálta: Németh Levente

Bea_Könyvutca P>!

Nagyon jó volt feleleveníteni történelmi ismereteimet és a szerzőknek köszönhetően új ismeretekkel is gazdagodni, mégha fikciós elemek is voltak a történetben. Nem nagyon tapasztaltam még ilyet egy képregény olvasása esetén, de azt vettem észre olvasás és a képek alapos tanulmányozása közben, hogy izgulok, mi lesz az egyes események kimenetele és bizonyos emberek sorsa.

A szöveg és a rajzok annyira hatásosan elevenítették meg számomra a történelmi eseményeket, hogy szinte azt éreztem, egy filmet nézek, melyben csaták, béketárgyalások, véget nem érő menetelések váltották egymást.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.hu/2018/01/levi-sinonimo-kira…

Baráth_Zsuzsanna P>!

Örömmel jelentem, hogy a magyar történelmi képregény újra él és virul! Az alkotók nagyon igényes munkát adtak ki a kezükből, egy gyönyörűen kivitelezett, akciódús, ugyanakkor drámai jelentekben is gazdag történetet mesélnek el nekünk, amelyből megtudhatjuk, hogy Imre herceg hogyan rúgta szét a németek hátsó felét a Bécs melletti csatában az Úr 1030-dik esztendejében. Történelemrajongóként nagyon vártam már ezt a képregényt, mivel a zsáneren belül ez a műfaj eléggé elfelejtődött, miközben én még Zórád Ernő zseniális darabjain nőttem fel, tehát elég magas volt a mérce, amit meg kellett ugrania az alkotóknak. Ráadásul úgy kellett elvinniük bennünket egy régen letűnt korba, hogy hozzák azt a szintet, amelyet a képregényügyben mostanában nagyon elkényeztetett olvasók mind külsőségeiben, mind dinamikájában elvárnak. Szóval nagyon szurkoltam a társaságnak, és kíváncsian vettem a kezembe a keményborítós kiadványt, amelynek már az elő és hátoldala is olyan szemet gyönyörködtető volt, hogy percekig tartott, amíg rászántam magam arra, hogy kinyissam. Egy rövid bevezető után mindjárt bele is csaptunk a dolgok közepébe, olyan gyorsan peregtek az események, hogy levegőt venni sem mertem, nehogy lemaradjak valamiről. Azon jót vidultam, hogy Imre herceg szavait egyszer csak egy smiley zárta (srácok, a jó ég áldjon meg benneteket, minden apróságra odafigyeltek, hogy történelmileg hiteles legyen a képregény, és pont egy ilyen gikszer marad benne a végleges változatban, ejnye!), de ettől eltekintve teljesen magába rántott a történet, sajnáltam, amikor vége lett, és nagyon várom már a folytatást, amelyet remélem, minél előbb a kezembe vehetek!
A teljes kritika itt olvasható:

zamil>!

Ebből a képregényből még kérek, nagyon jól sikerült darab, szinte tökéletes, nem tudok belekötni.
Minden a helyén van a rajzok, a színvilág, a karakterek, és nem utolsó sorban a történet. Egy olyan korba játszódik, ami amúgy is az egyik kedvencem a történelembe, és ezt ilyen színvonalasan átadni mint képregény, azt kell mondjam új kedvencem lett.
Nagyon várom a folytatást.

sztinus>!

Te jó èg! Micsoda kèpregèny! Csodás, elvaràzsolt, nem 5, hanem 5 millió csillag, ès tisztelet a rajzolónak.
Minden magyar kezèbe!

Dominik_Blasir>!

Impozáns – nemcsak megjelenésében, de tartalmában is. Kisebb hibái ellenére is kiváló képregény, amely rendkívül ügyesen valósítja meg az elképzeléseit, sőt, példaértékű lehet a jövő történelmi képregényei számára.
Mondom ezt annak ellenére, hogy elég nehezen tudtam megbarátkozni a távolságtartó hangvétellel. Sokszor inkább egyfajta történelmi képeskönyvnek vagy dokumentum-képregénynek éreztem, nem pedig valódi fikciónak, ami megengedné, hogy közel kerüljünk a szereplőkhöz, és ne csak lássuk a tetteiket, hanem mi is megértsük, átérezzük őket.
Meglepő módon a történet minden aspektusát, még a mellékalakok tetteit is tudták úgy tálalni, hogy annak legyen jelentősége a nagy egész szempontjából – nagyon örültem annak, hogy nemcsak a magyarok, de a németek nézőpontja is hangsúlyos lett, így tényleg ügyesen kerülték ki a patetikus hangvételt. Mészáros János jól egyensúlyoz: meghagyja a legenda és a hagyományok ködét, de közben pont annyira „életszagú” is, hogy működjön a fikció.
Németh Levente viszont szerintem nem az arcokban erős („baltával faragott”, merev arcok mindenhol), de ezt bőven képes kompenzálni, hogy minden más milyen brutálisan jól néz ki: egyszerűen döbbenetesen mutatósak Németh tájképei és tömegjelenetei.
Bővebben: http://ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2018-01-04+…

Vác_nembéli_István_fia_istván>!

Nem is tudom hogy írjam le amit érzek , valami félelmetesen gyönyörű volt.
Mint egy gyönyörű album, kemény fedeles szépség .
Amikor az első híreket meghallottam kicsit szkeptikus voltam fogalmam sem volt mit is lehet kihozni belőle, hogy fog kinézni de megérte a sok sok munkát.
Először csak végig lapoztam egy-egy oldalt percekig néztem , tanulmányoztam hogy minden apró is részletet agyamba vések. Aztán megint neki kezdtem de akkor már el is olvastam.
Már csak egyet tudok mondani pontosabban kívánni remélem sikeres lesz és jövőre megjelenik a folytatás .

petrichor>!

Nem szokásom képregényt olvasni, magyar képregényt meg főleg nem. Ez ráadásul még történelmi is. Mindenképpen olyan dolog, ami izgalmasnak ígérkezik, ezért érdemesnek tűnik kipróbálni:) A rajzok nagyon szépen részletesen ki vannak dolgozva, a szövegeket pár helyen nem értettem, de good job, csak támogatni tudom:)

Lobo P>!

Nálam a képregény esetében két dolog a fontos: a szememnek tetszetős rajzok és a jó sztori.

A Királyok és keresztek egy tervezett történelmi képregénysorozat első része, amely amellett, hogy nem szuperhősös, hanem a múltban megtörtént dolgokkal foglalkozik, még magyar is. Nem csak a történet, de a készítői is hazaiak és teljesen újak a magyar képregény színpadán (nem minthogyha én annyira otthon lennék benne, sőt), de ez az első dobásuk is és kb. a semmiből jöttek (legalábbis ami a grafikus regényeket illeti, nem nagyon tudnak előzménymunkákat felmutatni). A krónika természetesen a valóságban gyökerezik, I. István uralkodásának vége felé játszódik, amikor már-már úgy tűnik, hogy az ország fejlődése kicsit megtorpan, feltűnnek újabb hódítók a határon és azért még mindig nincs egységes belső rend az országban sem, viszont kétséges, hogy ki fogja majd átvenni a hatalmat és megállja-e a helyét határokon innen és túl. A történelemből ismert eseményeket kicsit kiszínezve, izgalmasabban tárja elénk a kötet: csaták, titkok, árulások és nagyon érezhető, hogy ez kb. még csak az első fejezet. Épp hogy felvonultak a főbb szereplők, összeütközött néhány akarat, történt pár dolog, ami talán vezet valahova, de még nagyon sok minden marad rejtve előttünk. Komolyan, még Imre herceg is, akit annyira vártam (úgy képzeltem az előzetesek alapján, hogy ő lesz itt a szupercsávó), csak a sztori második felében tűnik fel! Szóval az alaptörténet nagyjából adott, de tele van kitérőkkel és szereplőkkel, annyival mindenképp, amennyivel egy hosszabb sorozatot táplálni lehet. Úgyhogy első pontban, azaz a jó sztoriban nem csalódtam.
További részletek: http://olvasonaplo.net/olvasonaplo/2018/02/12/levi-es-s…

Könyveskuckó_reblog>!

A képanyagok érdekében tekintsétek meg YouTube értékelőmet ezúttal is:

Magyar képes krónika, amely már a külföldi könyvpiacon is felcsillanni látszik. A Királyok és keresztek akár képregénynek is titulálható keményborítós, rajzait tekintve igazi műremek, amelynek alaptörténete egészen Imre herceg korába nyúlik vissza.

Bár maga a képregény, mint olyan, lekicsinylőnek hathat, pláne egy ilyen kiadvány esetében, amely A/4-es nagyságával, keményborítójával, saját mobil applikációjával bőven kiemelkedik a képregények világából, nem véletlenül szerepel inkább rajta, hogy „Képes krónikák”. Külön érdekessége (azon kívül, hogy a későbbiekben társasjáték is készül majd belőle), hogy a modern technikát ötvözve a hagyományos könyvformával, bizonyos oldalakra mozgatva okostelefonunk vagy tabletünk képernyőjét a hozzá tartozó applikáció segítségével a szemünk előtt elevenedik meg 3D-ben az egyes – a történetben szereplő –, helyek, várak, emberek képe. És ha nem lenne elég egy képregény által nyújtott szövegmennyiség, ezáltal az alkalmazás által plusz információkat is nyerhetünk az adott történelmi korral, személlyel vagy akár hadviseléssel stb. kapcsolatban. Személy szerint egyébként először a komplett átlapozását és elolvasását ajánlanám a könyvnek, s csak utána az extra információkban való elmerülést, ugyanis a történetet és a beleélést a folyamatos telefonozás igencsak megtörheti/megzavarhatja.

Mindezzel a technikai extrával kiegészülve tehát egyébként egy jól kidolgozott, komplex művet kapunk, ámbár természetesen a regényekhez szokott olvasóközönség nyilvánvalóan hiányolhatja belőle a barokkos körmondatokat és azt az érzelmi töltetet, amelyet csak a regényforma tud számunkra nyújtani. Azok számára viszont, akik értékelik a képi megjelenítést, minőségi ábrázolást, profi grafikai munkát, biztos, hogy rendkívül értékelendő lesz ez a szépen megszerkesztett kiadvány, és méltán hű dísze lehet puritán könyvespolcunknak.

A történet egyébként (ámbár ez a fülszövegből is kiderül), István király, avagy fia, Imre herceg idejére kalauzol el minket, s megismerhetjük nemcsak őket, de többek között II. Konrád német-római császárt és fiát, Henrik herceget, valamint Orseolo Péter száműzött velencei nemest s egyben későbbi királyunkat is. Cselek, háborúskodás, békekötés, csaták.

Ennél már csak akkor lennék elégedettebb, ha egy külön kis füzetkébe kicsit bővebben is megkaphatnám a történetet, persze nyilvánvaló, hogy most csak a regényfanatikus beszél belőlem, de még így is elvarázsolt a megjelenítés. Bár mint mondtam, engem zavart közben a telefonozás, talán én még nem vagyok felkészülve rá, hogy a modern eszközöket kombináljam az olvasás hagyományos élvezetével, biztos vagyok benne, hogy ez a kiegészítés sokak számára értékelendő pluszt ad a könyvhöz. Ezen kívül pedig örültem volna még vastagabb terjedelemnek, de hát ami késik, nem múlik, és igencsak látok potenciált a dologban, hiszen valami egészen új dologgal rukkoltak elő a készítők, amely megfelelő reklámkampánnyal (és szerény véleményem szerint a társasjáték elkészültével) nem csak a képregényfanok világába robbanhat be és vetheti meg lábait.

Akiket tehát érdekel ez a történelmi kor, esetleg szeretik a képregényeket vagy unblock az igényes nyomtatványokat, esetleg felfedezőútra indulnának ezen a területen is, merem ajánlani ezt a kötetet, hiszen a műfaj épp megint felemelkedőben van, s ez a gyöngyszem már a külföldi képregény rajongók figyelmét is felkeltette.

Pontozás:
Egyedi besorolásom: 5. Nagyon jó
Karakterek: 8/10 – Hát, egy képregény esetében nem igazán beszélhetünk karakterábrázolásról (hacsak nem a szószerinti értelemben), vagy jellemfejlődésről, mindazonáltal értékelhető az egyes szereplők megjelenítésének, azaz a rajzoknak a minősége.
Borító: 10/10 – A belső illusztrációkhoz illő, egyébiránt A/4 méretű, keményborítós kiadvány.
+ pont: A megrajzolásért és a kivitelezésért.
– pont: Örültem volna nagyobb terjedelemnek.

Solymár_András I>!

Hogy az Isten…legyen veletek!
Nagyon bajban vagyok, mert fogalmam sincs hogyan fogjam vissza a bennem rejlő lokálpatriótát és patriótát, hogy az értékelésem objektivitása ellenére ne tűnjön a magyar öntudatom dobszólójának felajánlott mellkasomat dögölő fél tégla üzérkedésének.

Tegnap volt szerencsém egy pofátlanul ügyes képregényt olvasni, Logant. Ha ezt fordítva teszem, minden bizonnyal annak az értékelése alacsonyabbra hull. Abban a kötetben fel véltem fedezni minden előítéletem, ami a képregényekben játszik: a rövidséget, a mélység hiányát, a primitív párbeszédeket, ám ez a kis kötet teljes mértékben mentes mindezekről a hibáktól. Tehát lehet irodalmi értékű képregényt csinálni? Lehet. Íme, itt egy.

A rajzok észveszejtően csodálatosak. Imádtam a stílust, valóságos és érett, igazi gyönyör csodálni őket. Fenntartásokkal lapozgattam, hisz hagyományőrzőként azért a korhűség fontos számomra, de meglepődtem, hogy mennyire figyeltek a részletekre. Bizonyára nálam kötekedőbbek és nagyobb tudással rendelkezőek találnának hibát, de ez, véleményem szerint egy olyan színvonal, ha ami alá nem süllyednénk, a világ egy jobb hely volna.

Külön kell beszélni a könyvecske mellé ajánlott kis Kibővített valóság programot, ami felismerve a képeket plusz tartalmakkal egészítette ki. Fenséges ötlet, csodálatos megvalósítás. Gyerekként összepisiltem volna magam a gyönyörtől, ha lapjaim tetején egy háromdimenziós vágtázó lovas elevenedik meg, akit a könyvet elforgathatva minden oldalról megcsodálhatok….gyerekként is…
Sajnos itt már nem mondhatom el a korhűséget, Legolas és a háti tegez megmérgezte hős magyarjaink, ám az élmény annyira jó volt, hogy e felett elsiklottam.

A történet egyszerű és szép, a képkockák jól összeválogatottak, filmbe ilő, izgalmas jelenetekkel örvendeztettek meg. Külön dicséret a csaták ábrázolásáért, ami fenséges, illetve a hirtelen mozdulatok, fordulatok ábrázolásáért, ami szintén.

A végén pedig hadd zengjek egy rövid ódát a nyelvezetért és a szöveges részekért. Mindeddig azt hittem, hogy a képregény igényli/megköveteli a lebutított/leegyszerűsített szöveget. Hát nem. Igenis lehet igényes szöveges modulokkal és szépen fogalmazva élvezhető képregényt készíteni. Bizonyára ehhez hozzájárult, hogy a formátum nagy, több hely van, amit ki lehet aknázni, s vették a fáradságot, hogy beiktassanak hosszabb, szöveges részeket.

Csodálatos élmény volt, gyönyörű és kielégítő, teljes mértékben. Csak ajánlani tudom annak, aki szereti az effélét, ha egy magamfajta képregényellenes „ezek a gyorsételek rontják meg az olvasó fiatalságot” mentalitású vaskalapos is ezt mondja! Voluntas Tua!

Királyok és Keresztek – Képes Krónikák sorozat · Összehasonlítás