Németh ​László élete képekben 2 csillagozás

Németh Lászlóné – Lakatos Istvánné Németh Ágnes (szerk.): Németh László élete képekben

Azt, ​hogy az én egész munkásságom egy mű s az egyes munkák annak csak egy fejezetei: egyre többen látják. Azt is helyesen állapították meg, hogy műfajaim csak egy egyetemes kifejezőkészség különféle irányú megnyilatkozásai s nem a műfajok, hanem az egész mű felől kell megközelíteni őket. Osztályozni én legföllebb úgy tudnám munkáimat, hogy melyikben léptem a legnagyobbat, vagy melyikben adtam, kínáltam föl az embereknek a legtöbbet. Nos a regényben a Gyász volt az első nagy lépés, tanulmányban, gondolkodásban a Tanu. Utána a vásárhelyi ugrás volt a legjelentősebb; ezt persze nem lehet egy műfajba belegyömöszölni; szétoszlik regényre (Iszony, Égető Eszter), drámára (Széchenyi) s pedagógiára. Ha a társadalmi haszna felől nézem őket, megint a Tanu adta a legtöbbet: egy nemzedéket szoktatott rá a magasabb igényű olvasásra. Utána azok a műveim következnek, amelyek arra próbálták az embereket megtanítani, hogy foglalkozásuk kényszerét, életük csapásait mint alakíthatják át játékká,… (tovább)

Gondolat, Budapest, 1985

alaurent P>!

Egy újabb irodalmi műhely a Balatonnál, Tihanyban. Ahol az ötvenes-hatvanas években a magyar kulturális élet nagyjai úgy fordultak, fordulhattak meg, mint akik haza mennek. Számomra ez volt a legmegragadóbb a kötetben – a rövid önvallomások, naplórészletek, szemelvények mellett. Természetesen sok családi kép, események, a Horváthné meghal első díjas novellát közlő Nyugat címlapja, vázlatok és skiccek is helyet kaptak benne. A teljes életutat, a szerző felesége által válogatott idézetekkel és naplórészletekkel kommentálva végigköveti a kötet, a szülővárostól a temetésig.
(Megjelent: http://laur56.freeblog.hu/archives/2011/06/15/Konyvekrol/ is)