Kocsik ​szeptemberben 15 csillagozás

Németh László: Kocsik szeptemberben Németh László: Kocsik szeptemberben Németh László: Kocsik szeptemberben

Jó Péter, a dunántúli parasztfiú, tanulni szeretne. Édesapjának más tervei vannak vele, így igazi krízisregénybe csöppen az olvasó. A kisfiúban zajló harc, a fejlődés és az indulatok leírása igazi Németh László-i mestermű. Körkép a két világháború közötti Magyarországról, a társadalom néhány akkor jelentős rétegéről.
A folytatás az Utolsó kísérlet című regényben található ezzel a fejezettel együtt.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1980
Franklin-Társulat, Budapest
228 oldal · keménytáblás

SteelCurtain >!
Németh László: Kocsik szeptemberben

Nyomasztó az a paraszti gőg, ami átszövi ezt a történetet. Lényege, hogy a módos parasztgazda mereven elzárkózik tehetséges fia továbbtanulásától. Számolni, írni-olvasni tud a gyerek, s a bibliát is ismeri, akkor meg mi a fenét tanulhatna még, aminek haszna van? A gimnázium csak úri flanc, csak arra való, hogy kisebb állami hivatalt viselhessen, aki rest dolgozni. Márpedig az ő fia nem lehet rest, mert a jólét, a vagyon csak a kemény munkából fakadhat. A fiú nem merészel nyíltan lázadni, ezért olykor teljesen tévutakra téved. Elkeseredése néha addig fokozódik, hogy az olvasó attól tart, kezet emel önmagára. Csapongónak tűnhet, de a feszültség egy pillanatra sem oldódik benne. Mi az erősebb, a tudásvágy, vagy a földhözragadt keményfejűség?

Németh László: Kocsik szeptemberben

Ez a történet egy perverz gyerekről szól, aki tanulni akar, de a szülei nem hagyják.

A borítón érdekesen megrajzolt fejjel rendelkező főhősünk egy kevésbé ismert Németh László kötet lapjain tengeti nyomorúságos kamaszéletét, no nem anyagi okok keserítik meg mindennapjait, ugyanis nagy perspektívával rendelkező gazdálkodó család sarja.

A probléma abban rejlik, hogy ő nemigen szeretne semmilyen gazdálkodó család sarja lenni. Péter tudniillik a társadalmi mobilitás fejlődését szeretné elősegíteni saját magán keresztül, és jobban vonzzák a latin deklinációk, mint a kukoricatermesztés logisztikájának sarkalatos kérdései. Eme célját olyan képességek megcsillogtatásával támasztja alá, hogy ahhoz képest Matt Damon a Good Will Huntingban egy lelkes amatőr volt csak.

Persze a hagyományos paraszti környezete nem tolerálja a paralelogrammákkal való öncélú bűvészkedést, ők inkább a családi birtok urának és gyarapítójának szánnák. A gimnáziumba vágyó fiatal és a földre, mint az egyetlen igazi egzisztenciális biztosítékra tekintő családja között megindul a küzdelem.

Kiváló regény a két életfelfogás harcáról, amelyet kötelezően kellene minden, az iskolával kapcsolatban ambivalens érzéseket tápláló tanuló kezébe adni, abban a párhuzamos univerzumban, ahol nem teljesen kizárt, hogy elolvassák.

Szépirodalmi, Budapest, 1980
lilijan>!
Németh László: Kocsik szeptemberben

ez a jellegzetesen némethlászlósan nyomasztó könyv ismét felébresztette bennem a vágyat, hogy mérgezett élű baltákkal csapdossam szét a saját (negatív értelemben vett) büszkeségük áldozatául esett és a másokat is ennek áldozatává tevő (negatív, de nem szoros értelemben vett) parasztok fejét. mindenesetre a nyelvezet, a gondolatritmus érzékeltetése zseniális.

budvigszandi>!
Németh László: Kocsik szeptemberben

A könyv felét egyszerűen csak szenvedéssel tudom jellemezni. A második része viszont egész érdekes és jó volt. Versenyre olvastam a könyvet, de nem értem, hogy miért adnak ilyen korosztálynak egy ilyen olvasmányt. Talán tíz év múlva megint előveszem…

Dominik_Blasir>!
Németh László: Kocsik szeptemberben

Nehezen indult, a stílusa elsőre nehézkesnek és körülményesnek hatott. A realista ábrázolásmódot nem volt egyszerű megemészteni, amihez hozzájárult a karakterek ellenszenvessége is. Azonban ahogy haladtam, úgy lett egyre érdekesebb és élvezetesebb, végére már kimondottan kedveltem.

enlightened_owl>!

Sajnos, az ő házukban könyv csak romokban volt. Az apja csak az újságot becsülte, még az újságokhoz járó újévi album sem maradt meg egy hétnél tovább a szobában. Elébb a konyhaablakban vagy a kamrában mállott, nedvesedett. Amikor aztán mint könyv bomlásnak indult, itt is, ott is kiszaggattak belőle egy marék lapot, hol a libazsíros üvegek alá, hol a kinti bódéba, újságpapír helyett. Nem puszta barbárság volt az a könyvnyüvés őnáluk. Az ő házuk kiszedte az urak papírjaiból, ami a boldoguláshoz szükséges volt, a többit kiemésztette magából, mint folyók a fertőző anyagot. Az apa elítélte s kiszolgáltatta a könyveket, az anya pedig végrehajtotta rajtuk az ítéletet.

51. oldal, Kocsik szeptemberben (Szépirodalmi Könyvkiadó, 1980)

enlightened_owl>!

Csakhogy Péter a Bibliával is olyanformán volt, mint a toldott ablakú iskolaházzal vagy a fújtatós orgonával: azokhoz a falusi dolgokhoz számította, amit ők a tanult világ alatti sötétbe bekölöncölik. Az egész falu tele volt a sok lőn-nel, meg tőn-nel meg annakokáért-tal. Templomban, temetésen, iskolában mindenütt ezt lehetett hallani, még a tréfás násznagyi köszöntőkbe is került belőle. Amit kiolvasott a könyvből vagy az volt, amit a szenttörténetben úgyis tanult, vagy homályos zsidó nevek, átkok és históriák. Mi az, hogy Judát a menye, arcát elrejtve, mint tisztátalant szólította meg az útkereszten, s egy kecske reménységében, zálogot kért és paráználkodott vele? Minden oldalon ilyen sötét, érthetetlen és tilalmas dolgok: a pap ebből harsog az anno 1802-t viselő szószék alatt, s a szolgáló ezen bugdos a Sanyival. A biblia a falu könyve volt, a falusiaknak találták ki, mint a latint a gimnáziumnak. Amikor az Isten a fényt a sötétségtől elválasztotta, fönn a rozérozarum hallatszott, lenn pedig a sok „annakutána”, „lőn pedig amikor” alaktalan és haragos gomolygásban. Péter a felsőbb világot kereste ebben a szétvált teremtésben, s a biblia abból az irányból szólt, amelyből menekült. Hiába volt a képes bibliának pallérozottabb, városibb külseje, a szöveg ugyanaz. Parasztnak való abrak, csak a tarisznya városi.

53. oldal, Kocsik szeptemberben (Szépirodalmi Könyvkiadó, 1980)

enlightened_owl>!

Jancsi a gyertyával csontvázzá égette a zsiványokat. Ez nem volt egészen illő, ha egyszer közibük vették, de a bujdosó sorsa most már beleakadt a képzeletébe, s vele ment mint huszár Franciaországba is. Kár, hogy olyan könnyen jött minden, győzelem, arany királylány – az az Iluskával való érzelgés meg éppen nem tetszett. Jobban szerette volna, ha nem iskoláztatják s azért bujdosik el. Amikor aztán a fazekas szekerét kirántva az órjások országába tért le: visszavágta a nád alá. Ha kitalált dolog is; legalább órjások ne lettek volna benne.

54. oldal, Kocsik szeptemberben (Szépirodalmi Könyvkiadó, 1980)

enlightened_owl>!

De Péter nem röstellte a nekiszaladást, ott állt, hátát a szalmán melegítve, a háziak elől elrejtetten, és kínozta magát a dolog nehezbítésére szerkesztett magyarázatokkal. Egy hónapba került, amíg kikaparta, hogy szög és szög két különböző dolog. Amíg egyfelől nyitva van, mint a ferde vagy a tompaszög, az másképpen szög, mint a háromszög vagy a négyszög, amelyet mindenfelől körülfogtak. Mekkora fényesség volt az. Száz apró, megoldhatatlannak látszó talány olvadt össze egy ész-villanás alatt egyetlen kacagtató egyszerűségbe. De még mindig ott volt a derékszögű háromszög, melyből sehogy sem lehetett kivenni, hogy tud egyszerre derékszögű is meg háromszög is lenni, azaz a végtelenig nyitott, s egy ujjbegy helyére bezárt? Érezte, hogy Imre bátyja vagy a zsidó percek alatt megmutathatnának mindent, de így, ilyen robbantásszerű felfedezésekkel nyitva az esze útját, talán még dicsőségesebb volt. Olykor-olykor sírt, s a kazalnak esve a fogával harapta a szalmát, de a derékszögű háromszög végül is elárulta, hogy fér el benn száznyolcvan fok, amikor egy fok is a földkerekén osztozik háromszázhatvan testvérével; sőt a tompaszögű háromszög magasságának is sikerült megértetnie, hogy őneki kijárása van a tulajdon háromszögéből. Péter nem tudta, hogy mire való ez a sokféle szög; de épp ez volt bennük a biztató. Az á meg az i betűt sem értette, mikor az iskolába föladták, s egyszer mégiscsak összeálltak, és a Rákóczi rodostói száműzetését hozták elébe mutogatón. Így lesz talán a síkidomokkal is. A példákban talált ugyan alkalmazást is. Ha egy földdarab hossza 70 öl, a szélessége, 40 öl, mekkora a területe. Ki hinné el azt, hogy ezek az elvont, hideg síkidomok olyan hitvány falusi gondokra volnának kigondolva, mint a szántások hossza, s szélessége?

58. oldal, Kocsik szeptemberben (Szépirodalmi Könyvkiadó, 1980)

enlightened_owl>!

The kathólikus vagy? kérdezte Péter hirtelen megvilágosodva. A katolikust Sáriban hangos há-val és hosszú ó-val ejtették, mintha csak egy borzadó ősprotestáns fohászkodást akartak volna így a másfajta emberiséget jelölő szóba belesóhajtani.

63. oldal, Kocsik szeptemberben (Szépirodalmi Könyvkiadó, 1980)

enlightened_owl>!

Mi ahhoz az a Petőfi? Egy tót vagy milyen kocsmárosgyerek, aki azzal akart népszerűséget szerezni, hogy a csőcseléket a jobb emberekre uszítsa. Azért használ olyan alantjáró nyelvet is. Azt sem tudta szegény feje, mi fán terem a bor meg a fehérnép, s örökké bordalt meg szerelmes verset írt. Az első nő, akivel komoly dolga volt, persze jól a fejére nőtt. Ilyen éretlen embert tartsak én nagy költőnek?

181. oldal, Fáncsi diófa (Szépirodalmi Könyvkiadó, 1980)