A ​Medve-utcai polgári 1 csillagozás

Németh László: A Medve-utcai polgári

A „minőség forradalmá”-nak volt problémája ez a munka: át tudok-e véremmel színezni egy unalmas bürokrata (iskolaorvos) foglalkozást? Igen, ez lehetséges. Nincs olyan munkakör, amelyből művészetet nem lehetne csinálni; nincs olyan műhely, amelyben ott nem lappangana egy laboratórium. Ha adótiszt, ha pincér: lehetsz művész és tudós. Ez a könyv tán útbaigazít: hogyan. S ha nem nyujtott semmi mást: megérte. Nincs fontosabb forradalom, mint amelyik a munka lelketlensége ellen tör.
Németh László

>!
Pannónia, 1988
118 oldal · ISBN: 9637272216

Várólistára tette 2


Népszerű idézetek

dtk8>!

A társadalomkutatásban éppúgy megvan a jelentősége a mikroszkópiának, mint a bonctanban. A kis társadalmi egységek szerkezeti és áramlási jelenségei éppúgy fejtik, magyarázzák, színezik a nagy egységek statisztikai és társadalmi rajzát, mint egy szerv szöveti képe alakját és működését.

30. oldal

dtk8>!

Az én benyomásom az, hogy a jobb módú elemistáknál elért méretek – testiek és szellemiek – kórosan magasak. A különbség nem tisztán a jövendő polgárista anyag abnormális elmaradtságából, hanem a polgárgyerekek abnormis kiérleltségéből származik. Keltetőházi gyerekek ezek; az egykével járó gyermekkultusz áldozatai. Az embernek van egy élettőkéje, melyet előbb vagy utóbb bevet, s élete vállalkozásában kivirágoztat. Ezekkel a gyermekekkel a torz szülői versengés gyermekkorukban vetteti be a későbbre-jó tőkét. Egy csodagyerek-kort építtet ki velük, melyet lendületes ifjúkor és gazdag férfikor ritkán követ.

52. oldal

dtk8>!

Az ember rója le sanyarú adóját: a munkát, s vívjon ki minél több szabad időt szenvedélyeinek. Csakhogy ez a széttagozódás embertelen és társadalomellenes. Míg az emberiség nagy művében fakó robotunkkal veszünk részt, szenvedélyünket, az élet színét-savát, apró monomániákba öljük? Nincs-e joga a közös emberi műnek teljes lényünkre s az emberben lakó minőségnek a teljes munkára?

5. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság
Vekerdy Tamás: Kicsikről nagyoknak 1.
Vekerdy Tamás: Milyen iskola kell a gyerekeknek?
Tóth-Mózer Szilvia – Misley Helga: Digitális eszközök integrálása az oktatásba
Tóth Hajnalka: Az Erdei Ember az etruszkok földjén
Vekerdy Tamás: És most belülről / Álmok és lidércek
Porkolábné Balogh Katalin: Készségfejlesztő eljárások tanulási zavarral küzdő kisiskolásoknak
Vekerdy Tamás: Az iskola betegít?
Szabó Pál (szerk.): Iskolás lesz a gyermekünk
Beke Kata: Jelentés a kontraszelekcióról