Csontváry 11 csillagozás

Németh Lajos: Csontváry Németh Lajos: Csontváry Németh Lajos: Csontváry Németh Lajos: Csontváry Németh Lajos: Csontváry Németh Lajos: Csontváry Németh Lajos: Csontváry

(Hatodik kiadás, Corvina,1994)
" Csontváry Kosztka Tivadar (1853-1919) patikusból lett festővé – ahogy maga állította, a „szellem” hivatására. S bár munkái, sőt ő maga is gyakran tűnt nevetségesnek kortársai szemében, az idő őt igazolta. Kötetünk hatodik, bővített kiadása a festő hetven képének reprodukcióját tartalmazza, a bevezetőt Csontváry szakértője, a kiváló, nemrégiben elhunyt művészettörténész, Németh Lajos írta. Az albumot Csontváry ihletett, sokszor messianisztikus hangvételű írásaiból készült válogatás egészíti ki.

A borítón: Jajcei vízesés, 1903. Részlet "

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar mesterek Corvina

Corvina, Budapest, 2002
ISBN: 9631351629 · Illusztrálta: Csontváry Kosztka Tivadar
Corvina, Budapest, 1994
Corvina, Budapest, 1988
12 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631321673 · Illusztrálta: Csontváry Kosztka Tivadar

Bla I>!
Németh Lajos: Csontváry

Csontváry életének első jelentősebb összefoglalása ez a könyv, Németh Lajos tudományos igényű műve, ami először1964-ben jelent meg a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata zászlaja alatt. Az alkotó más festőkhöz viszonyítva csekély számú műalkotása itt mélyreható elemzésekkel ellátva ismerhető meg, s a szerző olyan részletekre is rámutat, amelyeket a felületes szemlélő a kiállításokon nem fedezhet fel, nem ismerhet meg. Különösen látványosak a művek legfontosabb részleteit kiemelő, egész oldalas képek, amik ilyen nagyításban a művész technikájába, az alkotói folyamatba is bepillantást engednek, ezzel is kedvezve azoknak, akik mélyebben is vizsgálni kívánják eme kivételes művész munkáit. S mindez a festő életrajzába illesztetten- kitűnő összhangot eredményezett. Aki mélyebben szeretné megismerni a művészt és munkásságát, bátran ajánlom!
Büszke vagyok, hogy az első kiadás került a birtokomba.

dontpanic P>!
Németh Lajos: Csontváry

A messzemenőkig támogatom a kreatív energiák pszichológiai lecsapolását, de amikor azt olvastam, hogy Csontváry cédrus képeit a farajzolós teszteknek vetették alá, azt suttogtam megdöbbenve: blaszfémia.

Csontváry titka – számomra – megfejthetetlen marad.

(A képek miatt nem lehet más, csak öt csillag.)