A ​hazara 7 csillagozás

Valahol élnem kell
Németh Krisztina: A hazara Németh Krisztina: A hazara

A 70-es évek Afganisztánja olyan változásokon megy át, amely elől az Alizada család sem bújhat el.

Az olvasó, a könyv első felében egy család-, a másodikban pedig egy kalandregényt kap, gyönyörű leírásokkal. Három generáción átívelő vándorlásról szerzünk tudomást. A költözésnek pedig mindig oka van. Hamid elindulásának indoka saját szemével tekintve gazdasági, mert egy barátja jobb életet ígér neki Iránban. Előtte azonban megismerhetjük ősei életét, akik a forradalmak, háborúk elől vándoroltak, és főhősünk kvettai léte is a mindennapos terrorról szól.

Van-e lehetőség maradni ott, ahol a mollah azt terjeszti: „aki megöl akár csak egy hazarát is, megváltotta a jegyét a mennyországba”? A regényből megtudhatják a választ. Az emberöltőként történő helyváltoztatást a kényszer mellett a bizalom mozgatja: „fájdalom nélkül kilépni a múltból csak úgy lehet, ha a jövő boldogságot ígér.”

Smaragd, Kecskemét, 2021
Szülőföld, Szombathely, 2019

Ahsa · Dadas · Hamid Alizada · Isszá Alizada · Keppa · Zubair Habibullah Alizada

Kvetta

inci81>!

Németh Krisztina: A hazara Valahol élnem kell

Ez a történet az elevenembe vágott, a lelkem mélyéig felkavart. Éppen ezért nehéz megfogalmaznom az érzéseimet a könyvvel kapcsolatban. Nehéz összeszedni a gondolataimat. Már három napja befejeztem az olvasást, most mégis remegő kézzel írom ezeket a sorokat.

Vártam, hogy egy kicsit megnyugodjon a lelkem, hogy anélkül tudjak írni erről a történetről, hogy potyognának a könnyeim. Annyira szíven ütött, amiről olvastam.

Olyan történet ez, amelyet véleményem szerint mindenkinek olvasnia kellene. Hogy miért? Azért, hogy jobban megismerjék ezt az idegen kúltúrát, az embereket. Azt, hogy milyen az életük a hazájukban, hogy miért menekülnek el onnan, és milyen körülmények között. Hogy lássák, ők is éppen olyan emberek, mint mindenki más. Eltérő szokások, hagyományok, de emberek, akik nyugodt körülmények között szeretnének élni.

A könyv tulajdonképpen két részből áll. Az első fele egy családtörténet, amelyből megismerjük az Alizada családot, azt, hogy milyen volt az életük. Hiába szerették volna nyugodtan élni dolgos mindennapjaikat, de mindenhol az elutasítás, az üldöztetés várt rájuk a vallásuk miatt, azért mert hazarák.

Szívszorító volt arról olvasni, hogy mit éltek át az Alizadák. Mindenkit a szívembe zártam. Tudtam, egyszerűen tudtam mi fog történni velük, de mégis a torkomban dobogó szívvel reméltem az utolsó pillanatig. Mindemellett szívmelengető volt látni azt a hatalmas szeretetet, ami összefűzte ezeket az embereket.

A könyv második részében azt Hamid útját követhetjük nyomon, míg a háborús súlytotta hazájából egy olyan országba jut el, ahol biztonságban lehet.

A családja mellett bizony Hamidot is a szívembe zártam, remélem a lehető legjobban alakul az élete.

Német Krisztinának sikerült ezt a nyers valóságot bemutató történetet olyan sítlusban az olvasók elé tárnia, hogy az embernek egészen könnyedén pörögnek az ujjai között a könyv lapjai. Az első sorok után képes teljesen mavál rántani ebbe a világba a regény, aminek a végére érve sem szabadulunk az olvasottaktól.

Tengernyi érzelem van jelen ebben a könyvben, amelynek kegyetlenségét az írónő a sorok közé csempészett humorral teszi befogadhatóbbá az olvasók számára.

Több könyv is akadt, amely nagy eséllyel pályázott nálam az év könyve címre az idén, de A hazara olvasása után kijelenthetem, hogy azok csupán a legjobba között lehetnek, mert kétségtelen, hogy Németh Krisztina könyve az év könyve számomra az idén.

Bővebb vélemény a blogomon:

KrenczNóra I>!

Németh Krisztina: A hazara Valahol élnem kell

Totálisan felkavart. Annyi különböző érzés kavarog bennem, hogy meg sem tudom nevezni őket. Az egész érzelmi katyvasz valahogy egyszerre hat rám, én pedig csak pityergek az utolsó lap felett.
Ha ez egy kitalált történet lenne, azt mondanám, csodálatos, gyönyörűen megírt sztori. De ez a valóság. Egy fiatal fiú igaz története. Az én kamaszkorom sem alakult könnyen. Sőt, sokakhoz képest, többet küszködtem magam is, és tudom, milyen éhesnek, kiszolgáltatottnak lenni. De én ezt egyetlen európai országban, egyetlen ember hibái miatt szenvedtem el, míg Hamid szinte minden más származású ember irányából csak gyűlöletet kapott a saját hazájában, s azon túl is.
Mekkora lelkierő kell ahhoz, hogy elindulj és menekülj, miközben bármelyik sarkon lelőhetnek?
Őszintén tisztelem ezt a fiút, és minden hozzá hasonlót, aki ilyen kitartással végigcsinálta. Olyan, erő lakozik bennük, amit az európaiak többsége hírből sem ismer. Beleszületünk a kényelembe, a biztonságba, és hisszük, hogy ez jár nekünk. Valójában csupán szerencsések vagyunk.

Örültem, hogy betekinthettem egy másféle kultúrába. Amióta az eszemet tudom, Afganisztánra vagy Pakisztánra sosem gondoltam vágyott célpontként. Eszembe sem jutna, betenni a lábam oda. Hamid és a családja szemén át megleshettem, mi is van/volt ott, s hogy valójában nem volt mindig ilyen az élet ott sem.

A legjobbakat kívánom Hamidnak a jövőben, mert nagyon megérdelmi! Kedves Írónő! Kérlek add át neki, hogy újabb humoros/néha pesszimista magyar ember zárta a szívébe! :) <3

Kicsi_Yeye P>!

Németh Krisztina: A hazara Valahol élnem kell

Nagyon felkavaro tortenet es pont ezert mindenkinek olvasnia kell. Meg most orakkal a konyv letetele utan sem tudok masra koncentralni. Annyi erzes es gondolat kavarog bennem megsem tudok osszeszedett lenni es megfogalmazni mit is valtott ki belolem a konyv olvasasa. Hamid imadnivalo, Nemeth Krisztina pedig zsenialis iro.

Kőszegi_A_Anita I>!

Németh Krisztina: A hazara Valahol élnem kell

Abban a különleges helyzetben vagyok, hogy ismerem az írónőt, hiszen egy városban élünk. Ennek elenére elfogolatlanság nélkül mondom hogy a könyv zseniálisan jó.

Razide>!

Németh Krisztina: A hazara Valahol élnem kell

Kb. harmadáig sikerült elolvasnom a könyvet, mert másnak szántam ajándékba, de ez beszippantott. Kár, hogy ebookban nem kapható, de majd kölcsönkérem, hogy a könyv hátralévő részét is el tudjam olvasni.
A könyvet léptékében, cselekményében, környezetében és mondanivalójában, és egy kicsit talán a stílusában is Wass Alberthez tudnám hasonlítani. Ezt dicséretnek szántam.

SignoraSchneider IP>!

Az élet egy sunyi kártyajátékos. Teregeti a lapjait, üt, fogad, megad, aztán elvesz mindent.

Kapcsolódó szócikkek: Keppa
SignoraSchneider IP>!

Ha azonban az ember nem figyel eléggé a belső békéjére, és hagyja a rossz dolgokat dzsinnként ülni a vállán, előbb-utóbb megjelenik a többi dzsinn is, és akkor elszabadul a pokol.

Kapcsolódó szócikkek: Hamid Alizada
SignoraSchneider IP>!

A korrupció olyan méreteket ölt, hogy itt senki sem az országnak akar jót. Csak saját magának.

Kapcsolódó szócikkek: korrupció
SignoraSchneider IP>!

Ha pénzed van, hatalmad van.

Kapcsolódó szócikkek: hatalom · pénz
SignoraSchneider IP>!

Allah szemében minden ember egyenlő. Legyen akár szunnita vagy síita. Nekünk ezt kell követnünk. Allah szavát, nem pedig az emberét…

Kapcsolódó szócikkek: Allah · Dadas · emberek
SignoraSchneider IP>!

Amikor az embernek azt sugallják, csak veszíthet, két dolgot tehet. Harcol ellene és bizonyít, vagy beletörődik és szépen lassan elsüllyed a saját kudarcában. Én az előbbi mellett tettem le a voksom, és azt mondtam, bármi is legyen, én keresek egy olyan helyet, amelyet apám szeretett volna találni. Ahol már nem lesz erőszak, és az utcán nem a gyűlölet uralkodik, hanem a béke és a szeretet kézen fogva járnak.

Kapcsolódó szócikkek: Hamid Alizada · Zubair Habibullah Alizada
SignoraSchneider IP>!

Nem nyitok vitát! Aki beteg, annak orvos kell. Ha tádzsik, ha pastu, ha hazara, akkor is orvos kell neki.

Kapcsolódó szócikkek: beteg · orvos
SignoraSchneider IP>!

Ha hazara vagy, bármit is értél el, soha nem dőlhetsz hátra!

SignoraSchneider IP>!

(…) ahol a nyomor és az éhezés felüti a fejét, ott előbb-utóbb a fegyvereké lesz a főszerep.

Kapcsolódó szócikkek: éhezés · fegyver · nyomor
SignoraSchneider IP>!

Nem válaszoltam, csak magasba emeltem a tenyeremet, Ahsa belecsapott, és úgy ültünk ott, mint két kóbor macska, akiket kivetett a múlt, akikben annyi fájdalom torlódott fel, hogy már dorombolni is elfelejtettek.

Kapcsolódó szócikkek: Ahsa · Hamid Alizada