Felhőnézők 2 csillagozás

Németh István: Felhőnézők

Németh István kötetében egy csokorra valót találunk a szerző gyermeknovelláiból. A kötetet Léphaft Pál illusztrálta.

Résnyi átjárások, finom áttűnések, érzékeny átalakulások révén képes Németh István gyermeknovelláinak első és harmadik személyű, az eseményeket átélő, vagy empatikusan megértő/megérző – sohasem kívülálló – elbeszélője a gyermekvilág jelenségeinek és tartalmainak széles színskálájú, mozgalmas megjelenítésére. (Bence Erika)

Eredeti megjelenés éve: 2012

Forum, Újvidék, 2012
146 oldal · ISBN: 9788632308386 · Illusztrálta: Léphaft Pál

sztimi53>!
Németh István: Felhőnézők

A címe gyönyörű, ha újra választhatnék, hogy mi akarok lenni, akkor felhőnéző szeretnék lenni vagy kufli! Gyermeknovellák, de igazából nem mind gyerekeknek való, csupán a szereplők gyermekek, inkább szólnak fölnőtteknek. Szerintem. Félszomorú mesék, vidámabbra számítok, néha bekomorodom. A színötös a kedvencem. Sírósan szép, meg a gyermeki féltékenységről szóló írás, a Felhő futott a napra is az. A rajzok meg cukik. A szegénység, a gyerekkor különböző korszakainak problémái gyermek és felnőtt szemszögből, szerettem, csak azt bánom, hogy néha beleszomorodtam.

Németh István: Felhőnézők

Fogtál már lipét? Volt színkitűnő bizonyítványod? Klikkereztél a járda repedéseiben? Mondták már hogy ne szeleskedj? Vagy hogy mit gyüszmékölsz itt utánam? Daráltad az Ocsenast az utolsó kicsöngetéskor? Vagy azt hogy viszontlátásra, dovidjenja?
Vajdasági mesék. Nem is mesék, inkább csak pillanatok. Szépek.

És Pista bácsi, (az író – nekem már csak Pista bácsi), ott pislog az 51. oldalon. Az illusztrátor belecsempészte. :-D De hogy lehet egy kutyát Rigónak nevezni???

Light>!

Néha azt gondolom, hogy minden felnőtt szeme üvegből van. Mert csak mennek, rohannak az utcán, de nem látnak semmit. Az emberek szeme a nagy sietségtől dülled ki, mondtam egyszer Bandinak, de ő nem akarta elhinni. Azt állította, hogy a pénzzavartól. Mi az, hogy pénzzavar? A pénz nem zavar senkit.

16. oldal, Mi van a mama szemében? (Forum, 2012)

Light>!

– Mi van az új fiúval? – kérdezte a mama, amikor hazaértem az iskolából.
– Semmi. Nincs semmi szaga.
– Tán eltűnt?
– Nem tűnt el, mindennap jár az iskolába, de nincs szaga.
– Miket beszélsz már megint. Milyen szaga legyen? – nézett rám a mama.
– Jó szaga. Roli hajának is jó szaga van. Tibi hajának is és mindenkinek, amikor birkózunk. Józsika hajának nincs szaga. Mert az otthonban nem szagos szappannal mosakodnak.

26. oldal, Mi van az új fiúval? (Forum, 2012)

Light>!

Különösen akkor restelkedtem miatta, amikor kislányok keveredtek közénk, mert hát egy serdülő hét-nyolc éves legényke tekintélyét a lányok szemében igen-igen lerontja egy ilyen csúf nagy szánkó.

76. oldal, Téli rege (Forum, 2012)