GFK ​400 11 csillagozás

Németh Attila (szerk.): GFK 400

Négyszázadik ​kötetéhez érkezett a Galaktika Fantasztikus Könyvek sorozata, ezért itt az idő egy újabb ünnepi antológiára. Válogatásunk ezúttal a hazai fantasztikus irodalom sokszínűségét mutatja be huszonkét kortárs szerző ugyanannyi írásán keresztül. Science fiction, fantasy és weird – ahogy magazinunk címlapján is minden hónapban ott áll, ide is ezeket a szavakat tehetjük ki témamegjelölésként. A legnagyobb hangsúllyal, mint mindig, az SF-en.
Űrhajók, robotok és dimenziókapuk csillognak a novellák felszínén, a mélyebb rétegekben pedig a mesterséges intelligencia, a kolonizáció, az éghajlatváltozás és a genetika a valóságban is mind többeket foglalkoztató, releváns problémái. Vajon megéri-e az emberiség a rá váró, ragyogó jövőt, vagy fejlődése disztópiába, apokalipszisbe fullad? Megannyi kérdés, melyekre nem a mi dolgunk válaszokat adni, egy ilyen antológia feladata az értékes gondolatok felvetése, és a buzdítás a válaszok keresésére.
Huszonkét izgalmas, szívszorító… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

A művek szerzői: Tom Anderson, Antal József, Bojtor Iván, Ronil Caine, Andrej Iljics Dajcs, Ecsédi Orsolya, Fedina Lídia, R. J. Hendon, Huszár Karina, Jobbágy Tibor, Kenessei András, Komor Zoltán, Lovas Lajos, Lőrincz L. László, Majoros Sándor, Márki István, Molnár Csaba, Nemere István, Pusztai Andrea, Szélesi Sándor, Toochee, Varga Csaba Béla

Metropolis Media, Budapest, 2022
Metropolis Media, Budapest, 2021

atomarcú P>!
Németh Attila (szerk.): GFK 400

Ez kimondottan jó volt. Színes, a fantasztikum legtöbb táját bebarangoló válogatás tele jól kidolgozott, helyenként meghökkentő írásokkal. A nagy öregektől többet vártam volna, de Ecsédi Orsolya, Szélesi Sándor és Varga Csaba Béla nagy kedvencek lettek, és még sok mindenki írása tetszett ebben a kötetben. Szerkesztőként nem akármilyen élmény lehet egy ilyen társasággal együtt dolgozni, én azonban olvasóként is nagyon jól szórakoztam. Ami kicsit lehangoló volt, hogy sok a világvége-sztori, persze a szerzők elég változatos módokon nyírják ki az emberiséget. Hol van már a klasszikus sci-fi hurráoptimizmusa? off

gyuszi64 >!

2023/61, könyvtár, 3/7 eddigi értékelés

Egész jó volt ez a 22 novella vagy elbeszélés, végig kitartott az érdeklődésem. Találkoztam eredeti ötletekkel; vagy ha „csak” klasszikus volt az ötlet, akkor egyéni stílusjellemzőkkel; de ha nem volt jellemző az egyedi sajátosság, akkor ezt pótolta a történet jó kibontása vagy modern felhangja; ezek hiányában még mindig bekövetkezhetett a végcsattanó; ha pedig klasszikus történetet olvastam klasszikus stílusban, akkor mindig ott volt a jól író szerző; mert ezek a történetek többségükben jól megírtak. Úgy tűnik, ez ma már alapkövetelmény.
Csak néhány elbeszélés volt, ami kevésbé tetszett, például nem értettem meg, vagy gyengébbnek éreztem a mű befejezésének a kidolgozását. És az sem szerencsés, mikor a szerző humorosnak szánja az írását, az pedig – komolytalan lesz…

Vannak persze hibák is, rögtön írok kettőt. Az egyik a túlhangsúlyos sötét hangulat, ez a depresszív látásmód egyfajta hungaricum. A másik a terjdelem: a novellásköteteket amúgy sem könnyű olvasni, a 390 oldalt nagyon sokallom. Ebből akár két rövidprózás (és könnyebben fogyasztható) könyv is kitelt volna.

Több írás kifejezetten tetszett, most csak néhányat emelnék ki, olvasási sorrendben:
Márki István: Örök háború (nézőpontváltás)
Nemere István: Világunk vége (ragyogóan áttételes cím)
Ronil Caine: Az Europa-incidens (kár hogy nem írt még néhány befejező sort a szerző)
Bojtor Iván: A Filatéliai Kongresszus (ötletes "helyzet sci-fi")
Szélesi Sándor: A közelgő apokalipszis előjelei (a szerző nem tud gyengét írni)

És még két leg:
A legjobb bevezető szöveg Molnár Csabáé, a legszellemesebb cím pedig Lovas Lajosé.

WerWolf>!
Németh Attila (szerk.): GFK 400

Érdekessége a kötetnek, hogy egyre több szerző érzi azt, hogy a globális felmelegedés és az emberiség önpusztító életvitele egyre jobban a tönk szélére sodorja a civilizációnkat, és ennek hangot is adnak az írásaikba.

Ecsédi Orsolya: Méhlegelő (4,5) című novellája, a címből már sejteti, hogy a méhek és azok fennmaradásával foglalkozik, mesterséges intelligencia által vezérelt “mű”méhek segítségével. A krimibe oltott elbeszélés hangulata magával ragadja az olvasót és kíváncsian várja a végkifejletet, miközben az elejétől a végéig fenntartja az érdeklődést és folyamatos találgatásokra késztet, abban a reményben, hogy kitaláljuk ki is a “bűnös”.

Toochee: Összeomlása (4) már egy kicsit továbbgondolja a klímakatasztrófa “megoldására” adható válaszokat, ugyanis a párhuzamos dimenziókban látja az emberiség túlélésének a lehetőségét. A történet egy kicsit emlékeztet a Sliders filmsorozatra, és egy kis Csillagkapus beütés is felfedezhető benne. Mindennek ellenére izgalmasan és érdekesen tálalja a problémát.

Szélesi Sándor: A közelgő apokalipszis előjelei (5) című elbeszélésfüzére már egy olyan időszakba kalauzol el bennünket, ahol a globális felmelegedés okozta problémák mindennaposak és az enyhítésére tett kísérletek is beépültek a mindennapokba. Az életképek elrepítenek bennünket a “közeljövőbe”, ahol a kávé már luxuscikk és egyre nehezebb hozzájutni (az áráról nem is beszélve). Bár ha jobban belegondolunk, ez már manapság is így van…Illetve olyan üvegházakba kalauzol el bennünket, ahol mesterséges méhek és hangyák segítik a növénytermesztést, hogy legyen egy kis csilipaprika az emberek asztalán (azaz az ételükbe). Azonban elég a mesterséges rovarok kódjába egy kis “bug” és a szorgalmas kis munkások katasztrófát okozhatnak.

A történet amellett, hogy izgalmas és érdekes, főleg az életképek láncolatán keresztül bemutatott világ, felhívja arra is a figyelmet, hogy mesterséges dolgokkal nem lehet minden problémát megoldani, és inkább a katasztrófa elkerülésére kellene összpontosítani, nem a károk enyhítésére.

Bővebben: http://www.letya.hu/2022/04/nemeth-attila-szerk-gfk-400/