Galaktika ​Light 8 csillagozás

Németh Attila (szerk.): Galaktika Light

Elkészült ​a Galaktika Light, ahol az olvasás szerelmesein túl az írás szerelmeseinek is egyedi galaktikus élményt adó füzetet kínálunk. Kiadványunk specialitása, hogy az irodalmi (Borghestől Nemeréig) és egyéb tartalmak mellé odaírhatjátok saját gondolataitokat is.
Szívből ajánlom az egy- és kétperces novellákat, valamint rövid információs anyagokat, amelyek a nagy testvér Galaktikában is igen népszerűek. Közel húsz írásunk ízelítőt nyújt a magyar fantasztikus irodalom és a hazai innovációs fejlesztések élvonalából!
A kiadvány a Galaktika magazin formátumán alapul, dizájnja Szilágyi Barbara grafikus kiváló munkáját dicséri. Fogadjátok szeretettel, és írjatok bátran feljegyzéseket, esszét, bevásárlócetlit, naplót vagy akár novellát a Galaktika Lightba! Hiszünk a kézbeadhatóság varázsában és a könyvek illatában. Ezt nyújtjuk most át nektek, és reméljük, annyi örömöt szerzünk vele, hogy egy Lightot mindenki megőriz, egy másikat teleír az élményeivel, egy harmadikat pedig… (tovább)

A művek szerzői: Erdész Róbert, Szélesi Sándor, Haklik Norbert, Ronil Caine, Varga Csaba Béla, Hernád Péter, Molnár Csaba, Andrej Iljics Dajcs

114 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155628542 · Illusztrálta: Szilágyi Barbara

WerWolf>!
Németh Attila (szerk.): Galaktika Light

Először is szögezzük le, hogy nem vagyok az a kreatív fajta ember (ezért a 4 csillag). Szóval én nem firkáltam össze a kiadványt, és nem is írtam bele sem novellát, sem regényt, sem verset, sem okos gondolatokat. Én olvastam. Bár a vége felé már kezdtem azon gondolkodni, hogy írnom is kellene bele valamit. Ha lett volna még +50 oldal, lehet, hogy össze is jön :)
A kiadványban vannak egy-kétperces novellák, illetve ismeretterjesztő (PR?) cikkek. Mindkettő beleillik a környezetébe és helye van az „újságban”. Volt ami jobban tetszett és volt ami kevésbé. Viszont az ismeretterjesztő írások olyan dolgokat is érintettek, amikről nem tudtam korábban, vagy hallottam már róla, de csak minimális szinten. Szóval nekem már megérte elolvasni, mert megmozgatott.
Egyetemistáknak és iskolásoknak ajánlanám leginkább, hiszen jegyzetfüzetnek is lehet használni és ha nagyon unalmas az előadás, akkor fel lehet pörgetni egy-egy írás elolvasásával, vagy éppen egy saját történet rögzítésével.
A név passzol, hiszen egy lightosított Galaktika magazint kapunk, ami a kreativitásunkat is igénybe veszi.
Mondjuk, gondolkodtam, hogy beviszem melóba és ezt használom jegyzetnek (és lassan elolvasom a benne lévő novellákat), csak sajnáltam volna alibi szöveggel összefirkálni.
Ha egyszer írásra adnám a fejem, akkor ide jegyezném le a történeteimet. Amikor pedig tele lenne, volna egy egyedi Galaktikám, amiben az én novelláim is szerepelnek ;)

Németh Attila (szerk.): Galaktika Light

Általában a Galaktikákba csak bele-bele olvasok, mivel nem minden szokott ugyanúgy lekötni. Ezért is volt számomra újdonság a Galaktika Light (amit meg is vásároltam rögtön, amint tudomásomra jutott, hogy létezik) hiszen egyperceseket (is) tartalmaz, azt talán még az én figyelmemet is fent tudja tartani.

A kötetről: Nehéz ügy értékelni a kötetet, hiszen a nagyja csak üres rajzolt lap, amire az ember írhat. Én bár szeretek novellát írni, mégsem használnám ki ezt a területet rá, emiatt viszont nehéz szívvel gondolok rá, mennyi novellával, érdekes történettel vagy igazából bármivel fel lehetett volna tölteni ezeket az oldalakat.
Kicsit az is furcsán hat számomra, hogy az oldalakat grafika borítja, így sokszor azt sem csúfítanám el (de ugyanígy néha nehézséget jelentett, hogy a nyomtatott szövegbe is beúszott a grafika. Nem volt túl szép a véleményem szerint).
Pozitívumként kell viszont azt is mondanom az üres rajzolt oldalakhoz képest, hogy sok igen ötletes dolgot láthatunk, mint a 77. oldalon a morze ABC-t. Mint ötlet, jónak találtam.

A tartalomról: az információs anyagok Ezek az apró szösszenetek nagyon aranyosak voltak benne, de többször is azt éreztem, hogy ez számomra haszontalan. Egyrészről, mert már tudom, mint a Gyerekek a kütyük világában ahol sok információtartalmat nem adott át, és azt is tudni véltem. Más esetben az érdekesség és információ is megvolt, de valahogy egy picit többet, egy picit érthetőbbet, egy picit mást vártam volna. Az e-NABLE cikk nagyon jó volt, még nem hallottam róla, de borzasztóan érdekesnek hangzott a leírás alapján.

A novellákról spoiler

Erdész Róbert: Gyetkó Vincéné és az Örökkévalóság Vége Imádom az olyan novellákat, ahol más szemszögből íródnak, emiatt az egész gondolkodás lesz más. A novellában szereplő baktériumok élete is ilyen, és sokban hasonlít a mai tudományos világ megítéléséhez. Szórakoztató, vicces, elgondolkodtató.

Szélesi Sándor: Csigaházak Hátborzongató novella. Az aranyos felvezetés után a vége akkora sokk, hogy nem tudtam mit mondani. Nagyon tetszetős volt.

Haklik Norbert: A padláslakó Tetszett benne ahogy a két szereplő próbálja leírni a világ leírhatatlan részét is. A vége spoiler nagyon tetszetős, kellemesen viccesre sikerült.

Ronil Caine: Nyugdíjas évek Ez a novella bár nagyon sok lehetőséget vázolt fel a jövőből, azért nekem kicsit kevés volt. Mintha reklámokat láthatnánk egymás után, és nem két nyugdíjas személy életét követnénk nyomon. A kevesebb több lett volna szerintem.

Varga Csaba Béla: Rövid látogatás Szerintem minden sci-fi olvasó álma egy ilyen látogatás. Érdekes volt a régi és az új én szempontjából is, hogy mit vár az ember a jövőtől, és hogy mit kap valójában (és mennyire emlékszünk a régi idők mindennapjaira). Külön tetszett, hogy a helyszínt ismertem benne, így nagyokat tudtam mosolyogni ezeken is.

Andrej Iljics Dajcs: A legizgalmasabb tárcanovellák szóban hangoznak el, és kevesen hallják őket Ez az a novella, amelyik annyira orosz, hogy annál keletibb nem is lehetne. Egyszerűen benne van az a fajta érzés, amit talán is mi is át tudunk érezni, és annyira nem amerikai a helyzet, mégis annyira szórakoztató. Imádom az orosz X-mant :D spoiler

Összességében nézve a novellák nem voltak rosszak, de azért sokszor többet vártam volna. Több külföldi egyperces is jó lett volna, ha lesz még hasonló kezdeményezés. spoiler Maga a kiadvány szórakoztató, de számomra túl sok az üres rajzolt oldal.

m6tika>!
Németh Attila (szerk.): Galaktika Light

Érdekes koncepcióra épülő kiadvány. A fele jegyzetfüzet üres lapokkal, a másik fele egyperces kis novellák és esszék gyűjteménye. Esténként elalvás előtt olvastam őket, arra épp megfelelő egy-egy ilyen rövidke sztori.
A két legjobb szerintem a Csigaházak és a Gyetkó Vincéné és az Örökkévalóság Vége. Ezek rövidségükben is kerek történetek, melyek egy-egy komoly gondolatot fognak meg.
Az A legizgalmasabb tárcanovellák… egy kocsmai nagyotmondós anekdota, melyet helyszíne, a szibériai városka és a tömény oroszság kellemesen ízessé tesz.
A Időgép a polcomon olyan élmény, mint a családi fotóalbum nézegetése sci-fibe ültetve. Hasonló ehhez a Rövid látogatás, mely szintén egy egyszerű személyes kis időutazós kaland. Mindkettő jó példája annak, hogy egy időutazós történetnek nem kell feltétlen világrengető eseményekről szólnia, hanem apró privát sztori is elég érdekes tud lenni.
Az A padláslakó egy földi és egy marslakó kisfiú barátságát mutatja be meglepő csavarral a végén. Ez akár egy hosszabb történet nyitójelenete is lehetne. Kíváncsivá tett vajon mi történik utána.

A többi írás nem igazán fogott meg, ezért adok csak közepes értékelést.

A díszítő grafikák tetszenek. Ezek a kontrasztba helyezett minimál organikus és geometrikus alakzatok jó kis atmoszférát adnak a kötetnek.

Molymacska>!

a kislányok tízévesen még kétely nélkül hisznek a szüleiknek.

26. oldal Szélesi Sándor: Csigaház

Molymacska>!

Csuda piros, kívül-belül jéghideg járgányok voltak, csak hát a kábeleikre folyton ráfagyott a jég, többször álltak, mint mentek, de nem volt apelláta, a megyei titkárságról kiadták a parancsot, a várost modernizálni muszáj, ha belegebedünk is. Aki nem akart pártfegyelmit, trolival járt, és tolta ha kellett.

98. oldal Andrej Iljics Dajcs: A legizgalmasabb tárcanovellák szóban hangoznak el, és kevesen hallják őket

Molymacska>!

Jevegnyij Tarsz, akinek az anyja tatár volt, ő mégis könyvtáros lett, csak boldogtalan, mondani akart valamit.