Fényévek (Fényévek 1.) 6 csillagozás

Németh Attila (szerk.): Fényévek

Próbálta már elképzelni az elképzelhetetlent?
Milyen érzés lehet átutazni egy fekete lyuk szívén? Hogyan juthat haza egy űrhajótörött a Plútó jégvilágából? Megmenekülhet-e Los Angeles egy váratlan vulkánkitörés halálos lávafolyama elől? Mit tehet az emberiség szétszéledt maradéka a Földet fenyegető idegenek ellen? Képezhetik-e adásvétel tárgyát különleges űrobjektumok? Ha csillagközi utazás közben a test megkettőződik, mi történhet a nem kívánt másolattal?
Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre adnak választ e kötet remekbe szabott, vadonatúj elbeszélései és kisregényei, melyek a műfaj legendás alakjainak és fiatal tehetségeinek tollából születtek. Kísérje el őket távoli tájakra és időkbe, a fantázia szárnyán! Ott sorakoznak Ön előtt is a bejárásra váró Fényévek.

Eredeti megjelenés éve: 1997

A művek szerzői: James Patrick Kelly, Joe Haldeman, Stephen Baxter, Robert Sheckley, Gregory Benford, Gene Wolfe, Roger Zelazny, Robert Silverberg

N&N, Budapest, 1997
332 oldal · ISBN: 9638554851 · Fordította: Asztalos András, Balázs Éva, Danka Sándor, Ifj. Hegyi Pál

James Patrick Kelly: Dinoszaurusz-logika
Az elején folyamatosan éreztem „mintha ezt már olvastam volna”, valószínű egyszer nagyon régen belekezdtem a Fényévekbe. Ez egy frappáns kis történet, és ha belegondolok, semmi kivetnivaló nincs a dinoszaurusz-logikában.
Joe Haldeman: Fehér Hegynek
Ez egy szép történet, van benne szerelem, művészet, érzelmek. Haldeman lassan bontja ki a cselekményt. A pusztulásra ítélt Föld hangulatképei végigkísérik az eseményeket. Ebből a világból szívesen olvasnék el akár egy egész regényt is, kiválóan lehetne felépíteni, akár a Föld pusztulását megelőző eseményekről is, akár különböző galaxisokban megtelepedett, és érdekes szokásokat elsajátító emberiségről is.
Stephen Baxter: Ökörnyál
Valamiért nagyon szeretem száműzött bolygónkat, a Plútót, ezért örültem, hogy ez a helyszíne a novellának.
Robert Sheckley: Az idegenek köztünk vannak
Beteg sztori, inkább szatírának mondanám. Nos, mit szólnál, ha egyik nap egy 150 cm-es idegen beköltözne a lakásodba, és hozná magával az egész pereputtyát? (és közben örülhetsz, hogy nem leszel a kajája)
Gregory Benford: Féreg a kútban
Egy pillanatra el kellett gondolkodnom, mi is volt ez, nem igazán maradt meg
bennem. Van benne féreglyuk, azt tudom. :)
Gene Wolfe: A zikkurat
Furcsa, túlírt, az eleje olyan mint egy szappanopera epizódja, vagy egy családregény első fejezete. Közben különös események zajlanak, amit ufó-jelenségnek is lehetne mondani. Főhősünk meglepően könnyen teszi túl magát bizonyos dolgokon, spoiler, lépései sem a leglogikusabbnak mondhatóak. A nők sincsenek a legjobb fényben feltüntetve. ("Ti nők mindenben részt akartok venni, és amikor ott vagytok, akkor panaszkodtok, mert nem tetszik a dolog.")
Roger Zelazny: Variációk egy katasztrófára
Hát ez elég elszállós volt. Viszont a végén van egy szép metafora, az
összes eddigi információra, amivel le lehet írni az embert, ami egy hatalmas
könyvtár, és a tér minden irányába elágazik. Ugye ismerős ez a kép az Interstelllarból? https://media.giphy.com/media/118iREvgcoh3oI/giphy.gif
Robert Silverberg: Forró napok Magma Cityben
Alternatív Los Angelesben játszódó történet, se fényévek, se sci-fi…

csartak P>!

Az otthonokba utalt alkoholisták, drogosok és egyéb ilyen-olyan függőségtől szenvedő elcsesznyikek pedig azóta is rendszeresen viszik vásárra a bőrüket a frontvonalon, legalább havi három-négy alkalommal, sőt, néha még gyakrabban, hogy náluk megbecsültebb polgárok oldalán küzdjenek a megbokrosodott lávafolyamok megfékezéséért.

Robert Silverberg: A lávafronton

csartak P>!

Minden fontos. Semmi sem számít. Változtasd meg a világot, de maradj nyugodt.

Joe Haldeman: Fehér Hegynek

Mindig nagyra értékeltem a nyugalmat. A halál után rám váró végtelensége ezért nem szörnyűbb számomra, mint a születésemet megelőző időtlenségé.

csartak P>!

– Amúgy is meghalnánk valahol – mondta Denli. – Lehet, hogy nem is olyan soká.
– De nem ezen a bolygón – tette hozzá Lo Tan. – A Föld olyan, mintha hosszú kóstoló lenne a pokolból. – Denli fürkésző tekintettel nézett rá. – Oda mennek a keresztények, amikor meghalnak. Ha rosszak voltak.
– A Földre küldik a tetemeiket? – kérdezte Denli. Sikerült megállni, hogy ne mosolyogjunk. Ami azt illeti, az én népem épp oly keveset tud a Földről, mint az övé.

Kapcsolódó szócikkek: Föld · pokol
csartak P>!

Brook maga elé meredve bólogatott.
– A nőknél soha nem lehet tudni előre, mire készülnek.
– Nyilván nehezebb kiszámítani valakit, akinek a lélektana teljesen különbözik a tiédtől. De ha egyszer megtanulod, hogy a nők mit tartanak fontosnak, a legtöbbször ki lehet… Mondjuk tízből hétszer. – Emery felnevetett. – Pont én beszélek, a magam két válóperével. Szerinted már szakértő vagyok?

Kapcsolódó szócikkek: nők

– Ez itt Emberke – mondta, – a gyermekünk.
– Ó – döbbentem meg. – De hát nem is szültél!
– A szó szoros értelmében nem. Az igazi szülést egy megfelelőbb időpontra halasztottam. – felelte.
– Te ilyeneket is tudsz? – kérdeztem.
Bólintott.
A Ghottich-hajlamúak képesek rá.
– Milyen nevet adtál neki? – kérdeztem.
Emberkének hívják – válaszolta Rimb.
– A te bolygódon ez normális névnek számít?
– Egyáltalán nem – mondta Rimb. – A te fajos tiszteletére neveztem el így.
– De hát honnan szedted? – kérdeztem.
– Logikus. Az „ember” szóhoz hozzáraktam a kicsinyítő képzőt, így „kis embert” jelent.
– Mifelénk, tudod, nem egészen így mennek ezek a dolgok – próbáltam ellenkezni.

Robert Sheckley: Az idegenek köztünk vannak

Bár, ha sikerrel jár, minden lehetséges magyarázat azon nyomban fölöslegessé válik. Akkortól ugyanis önbíráskodó lesz belőle. A törvénykezés pedig, amely a gyilkosokkal a lehető legudvariasabban bánt, azokat az áldozatokat, akik szembeszálltak támadójukkal, kivétel nélkül mindig elítélte és meghurcolta.

Népszerű triviák

Noro P>!

Stephen Baxter: Ökörnyál (Gossamer) c. novellája a Xeelee-univerzumban játszódik. Hivatalos időpontja Kr. u. 3825, a Terjeszkedés korszakának vége felé. Az emberiség eddigre behálózta a Naprendszert a Michael Poole által feltalált, mesterséges féregjáratokkal, de még nem jutottak ki a csillagok közé. Értelmes lényekkel még nem találkoztak, de számos alacsony szintű, a földi biológiától teljesen idegen életformát fedeztek már fel.

A történetben szereplő Alcubierre-hullám egy létező fizikai elmélet, amelyet 1994-ben (alig egy évvel a novella első megjelenése előtt) dolgozott ki Miguel Alcubierre mexikói elméleti fizikus. Az elmélet szerint negatív energia alkalmazásával a téridőben létrehozható egyfajta „csúzlihatás”, amely segítségével a térgörbület fénysebességnél gyorsabb változása meglovagolható lenne, a relativitáselmélet megsértése nélkül.

[www.universetoday.com]

Kapcsolódó könyvek: Németh Attila (szerk.): Fényévek

Noro P>!

A kötet David Hartwell: Year's Best SF (Az év legjobb sci-fi novellái) sorozatának első, 1996-os száma alapján készült, de az eredetiben szereplő 14 novellából csak nyolcat fordítottak le benne.

[www.isfdb.org]

Kapcsolódó könyvek: Németh Attila (szerk.): Fényévek