Próbálta már elképzelni az elképzelhetetlent?
Milyen érzés lehet átutazni egy fekete lyuk szívén? Hogyan juthat haza egy űrhajótörött a Plútó jégvilágából? Megmenekülhet-e Los Angeles egy váratlan vulkánkitörés halálos lávafolyama elől? Mit tehet az emberiség szétszéledt maradéka a Földet fenyegető idegenek ellen? Képezhetik-e adásvétel tárgyát különleges űrobjektumok? Ha csillagközi utazás közben a test megkettőződik, mi történhet a nem kívánt másolattal?
Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre adnak választ e kötet remekbe szabott, vadonatúj elbeszélései és kisregényei, melyek a műfaj legendás alakjainak és fiatal tehetségeinek tollából születtek. Kísérje el őket távoli tájakra és időkbe, a fantázia szárnyán! Ott sorakoznak Ön előtt is a bejárásra váró Fényévek.
Fényévek (Fényévek 1.) 6 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1997
A művek szerzői: James Patrick Kelly, Joe Haldeman, Stephen Baxter, Robert Sheckley, Gregory Benford, Gene Wolfe, Roger Zelazny, Robert Silverberg



Enciklopédia 3
Várólistára tette 4
Kívánságlistára tette 3

Kiemelt értékelések


James Patrick Kelly: Dinoszaurusz-logika
Az elején folyamatosan éreztem „mintha ezt már olvastam volna”, valószínű egyszer nagyon régen belekezdtem a Fényévekbe. Ez egy frappáns kis történet, és ha belegondolok, semmi kivetnivaló nincs a dinoszaurusz-logikában.
Joe Haldeman: Fehér Hegynek
Ez egy szép történet, van benne szerelem, művészet, érzelmek. Haldeman lassan bontja ki a cselekményt. A pusztulásra ítélt Föld hangulatképei végigkísérik az eseményeket. Ebből a világból szívesen olvasnék el akár egy egész regényt is, kiválóan lehetne felépíteni, akár a Föld pusztulását megelőző eseményekről is, akár különböző galaxisokban megtelepedett, és érdekes szokásokat elsajátító emberiségről is.
Stephen Baxter: Ökörnyál
Valamiért nagyon szeretem száműzött bolygónkat, a Plútót, ezért örültem, hogy ez a helyszíne a novellának.
Robert Sheckley: Az idegenek köztünk vannak
Beteg sztori, inkább szatírának mondanám. Nos, mit szólnál, ha egyik nap egy 150 cm-es idegen beköltözne a lakásodba, és hozná magával az egész pereputtyát? (és közben örülhetsz, hogy nem leszel a kajája)
Gregory Benford: Féreg a kútban
Egy pillanatra el kellett gondolkodnom, mi is volt ez, nem igazán maradt meg
bennem. Van benne féreglyuk, azt tudom. :)
Gene Wolfe: A zikkurat
Furcsa, túlírt, az eleje olyan mint egy szappanopera epizódja, vagy egy családregény első fejezete. Közben különös események zajlanak, amit ufó-jelenségnek is lehetne mondani. Főhősünk meglepően könnyen teszi túl magát bizonyos dolgokon, spoiler, lépései sem a leglogikusabbnak mondhatóak. A nők sincsenek a legjobb fényben feltüntetve. ("Ti nők mindenben részt akartok venni, és amikor ott vagytok, akkor panaszkodtok, mert nem tetszik a dolog.")
Roger Zelazny: Variációk egy katasztrófára
Hát ez elég elszállós volt. Viszont a végén van egy szép metafora, az
összes eddigi információra, amivel le lehet írni az embert, ami egy hatalmas
könyvtár, és a tér minden irányába elágazik. Ugye ismerős ez a kép az Interstelllarból? https://media.giphy.com/media/118iREvgcoh3oI/giphy.gif
Robert Silverberg: Forró napok Magma Cityben
Alternatív Los Angelesben játszódó történet, se fényévek, se sci-fi…
Népszerű idézetek




Az otthonokba utalt alkoholisták, drogosok és egyéb ilyen-olyan függőségtől szenvedő elcsesznyikek pedig azóta is rendszeresen viszik vásárra a bőrüket a frontvonalon, legalább havi három-négy alkalommal, sőt, néha még gyakrabban, hogy náluk megbecsültebb polgárok oldalán küzdjenek a megbokrosodott lávafolyamok megfékezéséért.
Robert Silverberg: A lávafronton




– Amúgy is meghalnánk valahol – mondta Denli. – Lehet, hogy nem is olyan soká.
– De nem ezen a bolygón – tette hozzá Lo Tan. – A Föld olyan, mintha hosszú kóstoló lenne a pokolból. – Denli fürkésző tekintettel nézett rá. – Oda mennek a keresztények, amikor meghalnak. Ha rosszak voltak.
– A Földre küldik a tetemeiket? – kérdezte Denli. Sikerült megállni, hogy ne mosolyogjunk. Ami azt illeti, az én népem épp oly keveset tud a Földről, mint az övé.
Joe Haldeman: Fehér Hegynek




Brook maga elé meredve bólogatott.
– A nőknél soha nem lehet tudni előre, mire készülnek.
– Nyilván nehezebb kiszámítani valakit, akinek a lélektana teljesen különbözik a tiédtől. De ha egyszer megtanulod, hogy a nők mit tartanak fontosnak, a legtöbbször ki lehet… Mondjuk tízből hétszer. – Emery felnevetett. – Pont én beszélek, a magam két válóperével. Szerinted már szakértő vagyok?
Gene Wolfe: A zikkurat




– Ez itt Emberke – mondta, – a gyermekünk.
– Ó – döbbentem meg. – De hát nem is szültél!
– A szó szoros értelmében nem. Az igazi szülést egy megfelelőbb időpontra halasztottam. – felelte.
– Te ilyeneket is tudsz? – kérdeztem.
Bólintott.
A Ghottich-hajlamúak képesek rá.
– Milyen nevet adtál neki? – kérdeztem.
Emberkének hívják – válaszolta Rimb.
– A te bolygódon ez normális névnek számít?
– Egyáltalán nem – mondta Rimb. – A te fajos tiszteletére neveztem el így.
– De hát honnan szedted? – kérdeztem.
– Logikus. Az „ember” szóhoz hozzáraktam a kicsinyítő képzőt, így „kis embert” jelent.
– Mifelénk, tudod, nem egészen így mennek ezek a dolgok – próbáltam ellenkezni.
Robert Sheckley: Az idegenek köztünk vannak




Bár, ha sikerrel jár, minden lehetséges magyarázat azon nyomban fölöslegessé válik. Akkortól ugyanis önbíráskodó lesz belőle. A törvénykezés pedig, amely a gyilkosokkal a lehető legudvariasabban bánt, azokat az áldozatokat, akik szembeszálltak támadójukkal, kivétel nélkül mindig elítélte és meghurcolta.
Gene Wolfe: A zikkurat
Népszerű triviák



Stephen Baxter: Ökörnyál (Gossamer) c. novellája a Xeelee-univerzumban játszódik. Hivatalos időpontja Kr. u. 3825, a Terjeszkedés korszakának vége felé. Az emberiség eddigre behálózta a Naprendszert a Michael Poole által feltalált, mesterséges féregjáratokkal, de még nem jutottak ki a csillagok közé. Értelmes lényekkel még nem találkoztak, de számos alacsony szintű, a földi biológiától teljesen idegen életformát fedeztek már fel.
https://xeelee.fandom.com/wiki/Xeeleeverse_Timeline
A történetben szereplő Alcubierre-hullám egy létező fizikai elmélet, amelyet 1994-ben (alig egy évvel a novella első megjelenése előtt) dolgozott ki Miguel Alcubierre mexikói elméleti fizikus. Az elmélet szerint negatív energia alkalmazásával a téridőben létrehozható egyfajta „csúzlihatás”, amely segítségével a térgörbület fénysebességnél gyorsabb változása meglovagolható lenne, a relativitáselmélet megsértése nélkül.
[www.universetoday.com]Kapcsolódó könyvek: Németh Attila (szerk.): Fényévek
3 hozzászólás


A kötet David Hartwell: Year's Best SF (Az év legjobb sci-fi novellái) sorozatának első, 1996-os száma alapján készült, de az eredetiben szereplő 14 novellából csak nyolcat fordítottak le benne.
[www.isfdb.org]Kapcsolódó könyvek: Németh Attila (szerk.): Fényévek
A sorozat következő kötete
![]() | Fényévek sorozat · Összehasonlítás |
Hasonló könyvek címkék alapján
- Szentmihályi Szabó Péter (szerk.): Homályos zóna 82% ·
Összehasonlítás - Burger István (szerk.): Galaktika 176. 87% ·
Összehasonlítás - Burger István (szerk.): Galaktika 284 XL ·
Összehasonlítás - Kuczka Péter (szerk.): Ötvenedik 88% ·
Összehasonlítás - HiperGalaktika 01 ·
Összehasonlítás - Ficsor Zoltán (szerk.): X Magazin II/5 (6.) ·
Összehasonlítás - Ifj. Veress István (szerk.): Út a csillagokig 84% ·
Összehasonlítás - Hunyadi Csaba (szerk.): Isten hozott a majomházban! 83% ·
Összehasonlítás - Ponori Thewrewk Aurél (szerk.): Kaland a végeken 81% ·
Összehasonlítás - Jonathan Maberry (szerk.): Aliens: Életre halál 78% ·
Összehasonlítás