A Mi történt velünk? című könyv az 1996-ban megjelent Meddig várjunk? című kötet gondolati folytatása, amely a XX. század elejétől a 2002 tavaszán történt választásokig, illetve az azóta eltelt időszak alatt kialakult helyzetet elemzi.
A korábbi könyvhöz hasonlóan ez a történelmi önvizsgálat is azon elmélkedik: van-e felelősségünk sorsunk alakulásában, nemzeti tragédiáink fájdalmasan hosszú sorában? Mi bátorította ellenfeleinket az országot csonkító lépésekre, miért igyekeznek időről időre kitagadni bennünket Európából, ahová aztán kegyelmi kérvények beadása és bűnbánó fogadkozások, sűrű bocsánatkérések után hajlandóak kegyesen visszafogadni? A bennünket ért sérelmek jogos felhánytorgatásán túl létérdekünk, hogy magunkba szállva, kíméletlen őszinteséggel nézzünk szembe mulasztásainkkal, hibáinkkal. A magyar társadalom szétzüllő-ben van, holott minden erőnkkel az évezred első évszázadának teendőire kellene felkészülnünk. Magyarország a honfoglalás után háromszáz… (tovább)
Mi történt velünk? 4 csillagozás


Kiemelt értékelések


Nemeskürty István: Mi történt velünk? Haldoklásunk évszázada
Tényleg.. mi történt velünk?
És hol tartunk ma?


Nemeskürty István: Mi történt velünk? Haldoklásunk évszázada
Nem a legjobb a Professzor úr könyvei közül, mert rengeteg az átvett idézet (körülbelül a könyv egyharmada), de szavai tiszták, a lényeg áttekinthető. A huszadik század magyar szempontból nézett három sarokpontját veszi górcső alá. 1918, 1944 és 1989 elszalasztott lehetőségeinek miértjeire kérdez rá, magyar szemmel, éleslátással. Mindig úgy gondoltam, Nemeskürthyt műveit kötelező tananyaggá tenném az iskolákban.
Népszerű idézetek




Az állam nem csak arra való, hogy arról gondoskodjék, hogy polgárai biztonságban érezzék magukat é jóllakjanak, hanem arra is, hogy a fizikai önfenntartáson felül az emberhez, mint eszes lényhez méltóan a szellem világába is felemelkedhessenek, a nemzetben rejlő szellemi értékeket kifejthessék. Az állam nem csak adót behajtó, kényszert alkalmazó közhatalom, hanem szellemi-erkölcsi értékek hordozója is, a nemzet külsőleg megnyilvánuló méltóságtudata és tekintélye. A nemzet, mint közösség, történeti organizmus, az állam viszont ennek tudatosan szervező életalakja.
Kornis Gyula (1885-1958)
Nemeskürty István: Mi történt velünk? Haldoklásunk évszázada




Herczeg Ferenc:
Gondok és gondolatok, 1942
A sajtószabadság nem a szerkesztők és lapkiadók privilégiuma, hanem a nemzeté. A gondolatok lehetnek jók vagy rosszak, bölcsek vagy ostobák; épp az a sajtó hivatása, hogy megrostálja a közkézen forgó eszméket, hogy elkülönítse a szellemi ocsút a tiszta búzától. A sajtó a közélet biztonsági szelepe.
1936. 5. 3. (186.)
Nemeskürty István: Mi történt velünk? Haldoklásunk évszázada
Hasonló könyvek címkék alapján
- Weöres Sándor: A teljesség felé 92% ·
Összehasonlítás - Füst Milán: Ez mind én voltam egykor 93% ·
Összehasonlítás - Szent-Györgyi Albert: Az őrült majom 92% ·
Összehasonlítás - Naszádi Kriszta – Nemes Ödön: Párbeszéd az öregséggel ·
Összehasonlítás - Prohászka Ottokár: Elmélkedések az Evangéliumról – Nagyhét – Húsvét ·
Összehasonlítás - Pilinszky János: A mélypont ünnepélye I-II. ·
Összehasonlítás - Prohászka Ottokár: Elmélkedések az Evangéliumról – Advent – Karácsony ·
Összehasonlítás - Esterházy Péter – Szebeni András: A vajszínű árnyalat 93% ·
Összehasonlítás - Hullan Zsuzsa: Bakancskoptató 82% ·
Összehasonlítás - Prohászka Ottokár: Elmélkedések az Evangéliumról – Jézus nyilvános működése ·
Összehasonlítás