Édes ​Erdély 2 csillagozás

Erdélyi krónika 1916–1967
Nemeskürty István: Édes Erdély

Az erdélyi magyarság helyzete egyre inkább foglalkoztatja hazánk közvéleményét. Súlyosodó körülményeik a tárgyilagosságra törekvő emberekben is indulatokat gerjesztenek.
Ugyanakkor Erdély sorsával, az utóbbi hetvenegynéhány esztendő eseményeivel, tényeivel mind kevesebben vannak tisztában. Mi történt? Mikor? Hogyan? Miért? Ez a könyv ilyen és hasonló kérdésekre ad választ. Tényeket, adatokat rögzít. Kerüli az indulatokat keltő vagy fokozó érzelmi mozzanatokat. A tisztánlátást igyekszik segíteni. Erre nagy szükség van. Számos okmány, adat, tény ebben az összefüggésben először lát napvilágot.
Ez az olvasókönyv arra törekszik: minél békésebb, emberségesebb, civilizáltabb körülmények között vívhassa ki elemi jogait az erdélyi magyarság.

Szabad Tér, Budapest, 1988

Bla IP>!
Nemeskürty István: Édes Erdély

Nemeskürty István: Édes Erdély Erdélyi krónika 1916–1967

Elsőként értékelve tárgyilagos és érzelemmentes, ugyanakkor közérthető kifejtése, miért vesztette el Magyarország Erdélyt. Egy hidegzuhannyal ért fel, hogy csak akkori szövetségesünk Románia titkos árulása és az ellenféllel, a nagyhatalmakkal és főként a Franciákkal való összeszövetkezése, császári és királyi honvédtisztjeink árulása, valamint Magyarország folyamatos korlátolt nemzetiségi politikája következtében lett országunk mintegy 100.000 km2-el kisebb.
Az EU nagyhatalmainak ma sem áll érdekében, hogy a közép-európai kisállamok megosztottsága megszűnjék, ezért sem értem mire való a bolha köhögése…Már az I.VH után Bánffy Miklóst kigolyózták külügyi poziciójából, pedig egyedül ő képviselte a perspektivikus álláspontot – a világ és az érdekek nem változnak!

Bla IP>!

…tehát egy szomszédos állam, kihasználva Magyarország katonai és politikai gyengeségét, megosztottságát, a szó egyszerű és hagyományos értelmében legyőzte, katonailag megverte Magyarországot, elfoglalta a fővárost, és az erő és birtokonbelüliség tudatában a győztes nagyhatalmak támogatásával megszerezte magának a tőle nyugatra eső magyar területeket, íly módon bővítette ki államának területét.

Nemeskürty István: Édes Erdély Erdélyi krónika 1916–1967