Nemes ​rozsda 10 csillagozás

Nemes rozsda Nemes rozsda Nemes rozsda

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Gozsdu Elek, Petelei István, Bródy Sándor

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Populart Füzetek Interpopulart · A magyar irodalom remekei II. Népszabadság

Fapadoskönyv, Budapest, 2014
Népszabadság, Budapest, 2007
Interpopulart, Budapest, 1995

mcborzaska>!
Nemes rozsda

Vizsgra csak a Mea culpa kell, de beleolvastam a többi novellába is mert bármit csinál az ember, csak ne kelljen tanulnia. De megérte. Korábban egyik írótól sem olvastam még, most ezt pótoltam. Mondjon bárki bármit, nekem tetszett mindegyik írás.

anesz P>!
Nemes rozsda

Azért ezt a novelláskötet választottam, mert ezektől az íróktól még semmit sem olvastam, kivéve Bródyt, akitől A tanítónőt igen. Nem rosszak, de egyik sem fogott meg különösebben. A Gozsdu novelláknál az egyén és az idő áll a középpontban, az öregedés, a magány, a politikai karrier és a bűntudat. Peteleinél inkább az emberi kapcsolatok, illetve azok kudarca. Bódynál a bizalom és az azzal való visszaélés, ami mind a két novellában halálhoz vezet.
Összességében az emberi kiszolgáltatottságra hívták fel ezek a szerzők a figyelmet. Azért jó volt hosszú idő után ismét novellákat olvasni, és újra rácsodálkozni, milyen gyöngyszemeket lehet alkotni egy rövid, tömör műfajban is.

Nemes rozsda

Hát jók voltak, de a végére már untam.
Nem Bródyval volt bajom hanem egyszerűen egyfajta monotonságot véltem felfedezni.
Gozsdu a vadászi nyugalmasság térerőit veti ki a nyugodt élet tengerére, Petelei az ősök felé kacsingat, Bródy pedig játszik a szavakkal.

VERDI>!

Nem minden szép, ami szép,
Az a szép, amit szeretünk…

53. oldal Népszabadtság Könyvek 2007 (Petelei. I.: A Nagyapó) · Petelei István

tgorsy>!

Ne, itt van újság, olvass! Ez a mi lapunk! Mi tartjuk benne a lelket!
Átolvastam a k-i közlönyt elejétől végig. Fölkavarodott bennem az epe, mikor azt a sok talpnyalást, alávaló hízelgést nyomtatva láttam. A „szent haza” legalább hússzor volt emlegetve benne, és Dönögi szerkesztő uram kisütötte az előfizetési felhívásában, hogy azok, akik előfizetnek a lapjára, hazafiúi kötelességüket róják le a magyar kultúra iránt. Buta is, szemtelen is ez a Dönögi.

18. oldal, Gozsdu Elek: Nemes rozsda · Gozsdu Elek

tgorsy>!

[…] két piros kötésű könyvet a hóna alá csapott, és bement fehér és kék díszítésű ágyába lefeküdni.

77. oldal, Bródy Sándor: Erzsébet dajka · Bródy Sándor

VERDI>!

Hát kelmed hány esztendős?
Az öreg gondolkodóba esett, és elnevette magát.
– Ki tudná? Aztán meg mire való azt tudni?
– De mégis?
– Vagy nyolcvan és egynehány esztendőt tán leszolgáltam. Lehet vagy több, vagy kevesebb, mindegy!
Elhallgattunk mind a ketten. Csendesen lépkedtem a kocsi mellett, s elmélyedtem annak elgondolásában, hogy milyen boldog lehetett és lehet ez az ember, aki éveit nem tartja rováson, aki előtt az időnek értéke nincsen, akinek életében az események nem alkottak korszakokat, hanem akinek napjai lefolytak csendes nyugalomban, simán, zajtalanul, mint a rónák folyói.

11. oldal Népszabadtság Könyvek 2007 (Gozsdu E.: Ultima ratio) · Gozsdu Elek

VERDI>!

De ha ütni talál az állam?
– Visszaütjük. Kik hozzák a törvényt? A hízott emberek. Nekünk is van jogunk, hogy meghízzunk, hogy mind egyformák legyünk.

58-59. oldal Népszabadtság Könyvek 2007 (Petelei I.: A nagyapó) · Petelei István

VERDI>!

Fent a hegyen, Fedémesen, polyák ulánusok éppen akkor cselekedték meg, hogy szerdán reggel jó korán, lóval, munícióval, mindennel kivonultak az exercirplacra, és délelőtti harangszóra már az egész falu lángban állott.

Bródy Sándor – KAÁL SAMU

83. oldal első mondat