Szilánkos ​fényjelek 85 csillagozás

Válogatott írások
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

Nemes Nagy Ágnes (1922-1991) költészete radikálisan szakított a közvetlen életrajzi személyességgel, rendkívüli igényességgel megformált verseiből azonban intellektusának izzó szenvedélye sugárzik. Lírájának megértéséhez maga adott kulcsot esszéiben, melyekben a legbonyolultabb elméleti kérdéseket is könnyedén társalogva vizsgálja. Válogatásunk, melyet egy vallomás és egy önértelmező esszé fog közre, a költő életművéből ad keresztmetszetet.

Jelenkor, Budapest, 2022

Suba_Csaba P>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

Amikor megtudtam, hogy Nemes Nagy Ágnes verseiből és prózáiból válogatáskötet jelenik meg születésének 100. évfordulója alkalmából, eldöntöttem, hogy nekem ezt be kell szereznem. Az Ünnepi Könyvhéten @Könyvmoly33 közreműködésével ez sikerült is. ;) A Ferencz Győző szerkesztésében megjelenő, kereskedelmi forgalomba nem kerülő kötetet ugyanis ingyenesen vehetik át a magyar középiskolások, főiskolások és egyetemisták bármelyik Libri könyvesboltban.
Mivel korábban csak gyerekverseit ismertem, így kíváncsian vettem kézbe a 20. századi magyar irodalom egyik legnagyobb nőalakjának kötetét.
Bár alapvetően kevés verset olvasok és annyira nem is az én műfajom, mégis jó élmény volt olvasni. A gyűjteményből kedvenceim az Éjszakai tölgyfa, a Téli angyal és a Lélegzet című költemények lettek. Ajánlom mindenkinek!

Jelenkor, Budapest, 2022
dontforgettosmileandread P>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

„ A költő az érzelmek mestere ”
Nemes Nagy Ágnessel a gimis éveim végén találkoztam először.
Már akkor nagyon megszerettem , más is volt, mint az addig tanultak. Érzéki, érthető . Megfogott.
Aztán kicsit elfelejtődött nálam. Majd jött az idei nyár és az a lehetőség, kezdeményezés, amiért a mai napig hálás vagyok, hogy gondolnak ránk, diákokra : és ez a kötet lett a Libriben diákigazolványra kiváltható kisregény. Szerintem az elsők között mentünk érte a barátnőimmel a boltba , izgatottan! Mert mennyire menő már, hogy díjazzák azt, hogy diákként, amikor olvasni igenis igazi kihívás: Mi olvasunk! ♥️ off Mégis olvasunk és ezt ez a kezdeményezés díjazza. ♡ Nagyon kedves és felemelő.
A kötet pedig újra közelebb hozott engem Nemes Nagy munkásságához, ki is néztem magamnak pár kötetet a kiadó gondozásában.
Lelket melengető vagy épp hideg zuhany . Nagyon valódi, néha elvont. De gyönyörű volt!

JBollok92>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

Nemes Nagy Ágnes munkásságával idém tavasszal, utolsó egyetemi félévemben ismerkedtem meg. Versei az első pillanattól fogva nagy hatást gyakoroltak rám, pozitív értelemben hatoltak a szívemig, és öntötték el melegséggel a lelkemet. Ezúton is köszönöm a Librinek, hogy a jóvoltukból hozzájuthattam ehhez a kötethez, és nemcsak elolvashattam, de fel is vihettem ide, a Moly adatbázisába. ♥

Babó_Buca P>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

Megmagyarázhatatlanul vonzott az idei Libri évfordulós ajándékkötet, ami a tavalyiról egyáltalán nem volt elmondható. Ez annak is köszönhető, hiszen Nemes Nagy Ágnes amellett, hogy költőNŐ, él az emlékeimben egy kép arról, hogy én gyerekként már találkoztam a verseivel.
Először csak bele-beleolvastam, és már akkor éreztem a rezonanciát, a kötetet végigolvasva pedig elmondhatom, hogy szeretnék még tőle olvasni. A korai verseivel harmonizáltam leginkább, de végig tetszett az, ahogyan a világot látja és mindezt megfesti nekünk. A képek, a szójátékok és a ritmika mennyisége pont nekem tetsző mennyiségben voltak jelen, aminek köszönhetően telecetliztem a példányomat. Ezek mellett a kötet elején és végén lévő értekezések még inkább bemutatták a gondolkodásmódját, amiből számomra egy nagyon szimpatikus és művelt nő bontakozott ki. Teljes mértékben egyetértek vele, hogy a versek eredetiben az igaziak, nem véletlenül esett jól nekem is a kötet olvasása. Végezetül pedig szeretném kiemelni azt, hogy nem csak nagyszerű költőink vannak, hanem költőNŐink is, akikre érdemes figyelmet szentelni, ha már ezt a tanrendek nem feltétlen teszik.

t_ildiko P>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

Nagyon erős válogatás, szerettem olvasni, a kedvenceim is helyet kaptak. Annyira jó érzés úgy kinyitni egy verseskötetet, hogy ismerősen köszönnek vissza a sorok (és a érzések is).

Narissza>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

Nemes Nagy Ágnes gyerekkorom rendszeres szereplője volt nagymamám történeteiből, tudtam, hogy nála írta délutánonként a leckéjét, hogy az ő édesapja volt Nemes Nagy Ágnes esküvői tanúja, hogy milyen hitviták folytak a család református és katolikus ága között – és mégsem olvastam tőle soha semmit a Nyár című versén kívül.
Ritkán érzem azt olvasás közben, hogy bárcsak beszélhettem volna a szerzővel, vagy legalább hallgathattam volna egy kicsit, de Nemes Nagy Ágnes megérintett. Nyilván nem minden egyes versével, de amivel igen, azzal nagyon, és ami kevés átsejlik rajtuk keresztül az ő alakjából, az is lenyűgözött.
Pilinszkynél tanultuk a tárgyias-intellektuális költészet fogalmát, most köszönt vissza. A versek alapján Pilinszkyt és Nemes Nagy Ágnest is kell majd még olvasnom, mert nekem baromira bejött a nagyrészük.
Legnagyobb kedvenc a Szomj, de szorosan követi a Között és a Kertben is.

esztus02>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

„De mondd meg, mire szülném?
Hisz rothad a világ,
ki tudja, lesz-e párna,
tejbegríz, pólya, ágy.”
Mindenkinek ajánlom.

Erázs>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

Nagyon szeretem Nemes Nagy Ágnes verseit, örülök, hogy a kiadatlan versei közül 100 most új köntösben jelenik meg. Az apró vékonyka kötetet bárhová magunkkal vihetjük – és szánjuk rá azt a kis időt az olvasásra – mert érdemes.

Nikike_k>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

Csodálatosan szép kis versek ezek. Elgondolkodtatnak, gyönyörködtetnek és nem lehet csak úgy végigszaladni rajtuk, talán ezért is tartott annyi ideig elolvasni. Kedvenceim voltak a Mint szerves anyag vegyi módon, Angyal, Éjszakai tölgyfa, Nyári rajz.
Még többet szeretnék Nemes Nagy Ágnes művészetéből. :)

pillangóhatás>!
Nemes Nagy Ágnes: Szilánkos fényjelek

Mivel tavaly is mondtam valami köszönetféleséget a Mészöly kötet kapcsán, úgy gondoltam, hogy, most is kötelező jelleggel ezzel nyitom az értékelésem.

Elképesztően hálás vagyok a kezdeményezésért tavaly is és most is, ez nem változott. Szeretem, hogy mindig mutatnak valami újat, megmutatják, hogy nincs még veszőben a magyar irodalom, illetve, hogy olvasnak még a magyar emberek. (Bár június 10-től volt ez a lehetőség, én 13-án jutottam el és elég nagy stóc állt még a könyvekből..) ..de! Nem ez a lényeg, hanem az, hogy ismét egy újatt szerzővel gazdagodtam!

Ismertem Nemes Nagy Ágnes nevét régebbről is, viszont valahogy nem jutottam el odáig, hogy olvassak is tőle, ez engem valahogy elkerült. Emiatt is vagyok nagyon hálás a kezdeményezésért, illetve még azért is, hogy Mészöllyel ellentétben Nemes Nagy Ágnesben hatalmas érzelemre tettem szert. Megtalált ez a nő engem. Lehet, hogy én is megfelelő időszakban találtam meg őt, de az biztos, hogy boldoggá tett.

Szilánkos fényjelek. A cím is megfogott, de a belső.. csodálatos volt.

Köszi, Libri! Ha ti nem vagytok, biztosan nem ismerem meg Nemes Nagy Ágnest! :)

millalilla013>!

Minden vers fordíthatatlan, a magyar vers még fordíthatatlanabb.

Lady_Ashton>!

olyan tökéletesen
fölösleges vagyok.

millalilla013>!

A magyar nyelv elszigetelt, a magyar nyelv világirodalmi halál.

Babó_Buca P>!

[…] „ember” vagyok. Mi rosszabb érhet engem?

11. oldal - Öntudat

Keissye>!

Hadd ne haljak meg addig, amíg élek.

cukorborsoooooo>!

– De így? Mi van még? Nem nyugszom sosem.
Szeretsz, szeretlek. Mily reménytelen.

Nikike_k>!

ANGYAL
Én láttam angyalt. Az se jó.
Futott, nem értem el.
Olyan mindenki angyala,
amilyet érdemel.

1962 és 1966 között

BalogHelga>!

Hogy mondjam el? A szó nem leli számat:
kimondhatatlan szomj gyötör utánad.

A szomj

zseszti>!

[AZT MONDOD, HOGY NE ÍRJAK]

Azt mondod, hogy ne írjak.
Hát mondd meg, mit tegyek?
Kézimunkázzak? Öljek?
Vagy szüljek gyereket?

De mondd meg, mire szülném?
Hisz rothadt a világ,
kitudja, lesz-e párna,
tejbegríz, pólya, ágy.

Vagy mondd meg, hogy neveljem?
Legyen örökösöm?
Tőlem szívjon ilyesmit,
mint hit, erő, öröm?

Hisz mint rongyos, ócska zászló
lóg lelkem testemen,
idestova letépíik,
s maradok meztelen.

Hát engedd meg, hadd írjak,
még ha nem is tudok;
olyan tökéletesen
fölösleges vagyok.

1943. augusztus 22.

zseszti>!

NYÁRI RAJZ

Hogy mit láttam? Elmondhatom.
De jobb lesz, ha lerajzolom.

Meglátod te is velem,
csak nézd, csak nézd a jobb kezem.

Ez itt a ház, ez itt a tó,
ez itt az út, felénk futó,
ez itt az akác, ez itt a levél,
ez itt a nap, ez itt a dél.
Ez borjú itt, lógó fülű,
hasát veri a nyári fű,
ez itt virág, ezer, ezer,
ez itt a szél, a repülés,
az álmodás, az ébredés,
ez itt gyümölcs, ez itt madár,
ez itt az ég,
ez itt a nyár.

Majd télen ezt előveszem,
ha hull a hó, nézegetem.

Nézegetem, ha hull a hó:
ez volt a ház, ez volt a tó.

1975 előtt

55-56. oldalak