Szorongatott ​idill 17 csillagozás

Négy ​alkotó, két házaspár – egy történet, amely az 1950-es években kezdődött, és kisebb-nagyobb zökkenőkkel élethosszig tartott. A kötetben olvasható „nyolckezes” levelekben a szerzők érzékletesen tudósítanak mindennapjaikról vagy éppen az írással kapcsolatos vívódásaikról. Azokról az évtizedekről, amikor személyes és szakmai életük alakulását döntően meghatározta a korszak megingathatatlannak tűnő politikai berendezkedése és ideológiája. Az utazásokról, társas eseményekről szóló leírások és a könnyed hangú beszámolók mellett olykor súlyos magánéleti és elvi konfliktusok is felvillannak a sorok között. A gazdagon jegyzetelt levelezéskötet fényképeket, dokumentumokat, valamint a Nemes Nagy Ágnes – Lengyel Balázs és Polcz Alaine – Mészöly Miklós házaspár közös történetéhez fűződő szépirodalmi írásokat is közöl.

„Sokat voltunk együtt, és szorosan összetartoztunk. Ez olyan négyes volt, hogy mindenki mindeniket szerette. Ritkaság két házaspárnak ilyen meleg barátsága” – írta… (tovább)

Jelenkor, Budapest, 2021
Jelenkor, Budapest, 2021

Lator László

matetoth>!

Nemes Nagy Ágnes – Lengyel Balázs – Polcz Alaine – Mészöly Miklós: Szorongatott idill Nemes Nagy Ágnes, Lengyel Balázs, Polcz Alaine, Mészöly Miklós levelezése 1955–1997

Intimpistáskodás ez a kötet, amit az irodalomtörténészek persze kritikai kiadásnak neveznek. Mindkettőnknek igaza van.

A két házaspár egymásba fonódó életének egyik dokumentumgyűjteménye ez a kötet, amely olyan leveleket tartalmaz, amiket ketten-ketten írtak egymásnak. Továbbá néhány visszemlékezést négyük végső soron elszakíthatalatlan és elszakítatlan közös történetére. A levelek közlése, és a precíz, informatív szekesztői munka nem hagy kívánni valót maga után. És hát a tartalom … nem könnyű átfogni.

Négy erős egyéniség, a diktatúra korszakában, annak alakváltozásainak erőterében, írva és hallgatva, megjelenve és eltiltva. Egymásra folyton reflektálva, a szoros kötelékben is egyéniségnek maradva. Idén Nemes Nagy születésének 100. évfordulójára emlékezünk, tavaly Mészöly Miklóséra. A két házaspár nagy, naggyá lett írói ők. Mindőjük életét, alkotásait, kapcsolatrendszerét és értékítéletét talán leginkább 1956 és azt azt követő egyre kuszább korszak határozta meg. Értékrendszerükhöz való hűségük lenyűgöző, még akkor is, ha személyiségtorzulás nélkül nem lehetett átvészelni ezt a hosszú korszakot.

Személyes leveleket olvasni olyasmi, mint más fehérneműs szekrényébe turkálni. Ezeket a leveleket nem nekünk írták. Azt bizonnyal sejtették, hogy az ÁVÓ elolvassa őket, vigyáztak is szavaikra. De, hogy mi is, olvasók elolvassuk őket, erre nem gondolhattak. Nekünk szerencse, hogy ránk nem voltak tekintettel. De titkaik, vagy akár csak a megszólítások és a leveleket lezáró mondatok bensőségessége folyamatosan azt az érzést kelti – ez nem tartozik rám. Mégis milyen felemelő, megbotránkoztató, mosolyt fakasztó olvasni a leveleket. Egyet sem idézek.

Egyben nagyon megerősített a kötet: a szellemi közösségbe tartozás nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az ember megőrizhesse saját emberségének minőségét, s valamiképpen kötelessége is, hogy ebben társainak segítségére legyen.

mrumus>!

Beszippantott, inspirált, megragadott. Persze épp azt a korszakomat élem amikor kicsit olyan vagyok mint aki hosszú elzártság után szabadult a levegőre s nem győz eleget szipákolni, hogy teleszívja tüdejét a sok tüneményes illattal. Sokmindent olvasok ami új utakat, gondolatokat, megismerési vàgyat nyit. Ez is ilyen volt. Egyre jobban vonz a huszadik század második felének irodalma (is), szeretnék fejest ugrani belé, és elmerülni nyakig.

Magyaróra_olvassvelem>!

2022 első könyve. Tudatos rákészülés az idei Nemes Nagy Ágnes centenáriumra. Juhasz Anna áldásos munkájának köszönhetően a költővel kapcsolatos meglehetősen gyér tudásomat elkezdtem bővíteni, a Jelenkor kiadónál megjelent levelezésekből sokkal árnyaltabb képet kapunk az írópáros Nemes Nagy Ágnes – Lengyel Balázs és Polcz Alaine – Mészöly Miklós életéről, életük nehézségeiről, a korszakról, utazásaikról. Érdekes időutazás. Én imádom a régi képeket, képes vagyok a legapróbb részleteken is elmélázni.

paoloni>!

Mindig is sejtettem, a prózához, miként a lírához (talán az esszéhez is) az egyéniség teljes bevetése kell. Az egyéniségé, amely többet észlel, másként gondolkozik. Érzékelése tágasabb, indulatmenete szabadabb, gondolatfűzése merészebb. Szuverén. Ilyesféle ars poetica irányítja – mint ahogyan mondja is Mészöly: „Használjuk ki helyzetünk hátrányait”.

185. oldal / Lengyel Balázs

paoloni>!

Nemes Nagy Ágnes költészete és személyiségének sugárzása sokunknak, sokaknak volt asilum, példa és mérce. Hogy miképpen kell fontosan hallgatni, amikor a csend a szó – és szólni szikáran akkor, amikor nemcsak olcsó sikertétje, de kemény és személyes kockázata is van a megszólalásnak. Mert az ő, és nemzedéke keveseinek élete a folytonos kockázattal szólás szívós szolgálatában telt el – halálig. Amiről hiba volna megfeledkeznie azoknak, akik a kockázat nélküli szókimondáskodás és bátorkodás mai tölcsérzsivajában villognak […] Mert a valamennyire is megtapsolható és üdvözlendő jelen: mindig tegnapelőtt kezdődik.

241-242. oldal / Mészöly Miklós

paoloni>!

Valami kis remekmű kellene, Miklóskám, valami tömör halhatatlan.

119. oldal / Nemes Nagy Ágnes

paoloni>!

Most megint újfent és ismét Victor Hugót fordítok – úgy látszik, nincs más költő a teremtésben, csak ő. Bár, mi tagadás, szépeket fordítok, szép kicsi versikéket, nem is értem, hogy tud az a nagy, vastag ember olyan vékony kis verseket írni.

12. oldal / Nemes Nagy Ágnes

paoloni>!

[…] az öregek mindig megszégyenítenek bennünket. Ez a Kazinczy 150 évvel ezelőtt olyan szépen fordított, hogy az valamiként csodálatosan megáll, pedig közben kétszer legalább kifordult sarkaiból az egész magyar nyelv!

42. oldal / Lengyel Balázs

paoloni>!

A Mihály-nap lényege: az ősz kezdete, az ember magára marad. A természet, az istenek elengedik. Befelé fordulás, az anyagba húzódás, egyedül maradunk, de individualizálódunk.

46. oldal / Mészöly Miklós

paoloni>!

Az összetartozás tényét jelzi az a mesei szerepjáték, a Micimackó egyes szereplőivel való azonosulás, mely kisebb közösségek tagjait plasztikusan meg tudja jeleníteni, s mely Karinthy Frigyes 1935-ben megjelent fordítása nyomán meglehetősen tartós kultusszá nőtte ki magát. Mészöly az, aki Micimackó szerepébe került a baráti társaságban, s a házastársi kapcsolatban is, míg Polcz Alaine-t Malackának nevezte a férje, […] Füles szerepét Lengyel Balázs töltötte be, Tigrisét Nemes Nagy Ágnes, s időnként Mészöly is […] .

248. oldal / Utószó

Kapcsolódó szócikkek: szerepjáték
paoloni>!

A mi lelki alkatunknak az a baja, hogy mint a csecsemők, mindig valami jót, jót és jót szeretnének. Borzasztó telhetetlen az ember. Már gyanakszom, hogy a barátait is azért tartja, hogy valami jót adjanak neki.

20. oldal / Lengyel Balázs

borbolya3>!

Csak ne lenne olyan szégyellnivaló, amit az ember megírt s maga mögött hagyott…

98. oldal, 50. Mészöly Miklós és Polcz Alaine Lengyel Balázsnak és Nemes Nagy Ágnesnek (Jelenkor, 2021)

borbolya3>!

A jó emlékezetből telik ki az örökkévalóság.

240. oldal, Mészöly Miklós: Sunt lacrimae rerum