Bors ​néni könyve 53 csillagozás

Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Bors néni visszatér! Nemes Nagy Ágnes halhatatlan mesealakja, akit Dayka Margit formált meg varázslatosan a színpadon, 1978-ban indult el hódító útjára. De kicsoda is valójában Bors néni? Határtalan jóságú, látszatra kicsit koros, pedig mindössze nyolcvan esztendős tündér, aki fent lakik a padláson, s harminchárom szobájának harminchárom ablakából kitekintve akár harminchárom világot is beláthat. Gondozgatja háztetőnyi magasban levő kertecskéjét; karóráján méri, hány perc alatt fut fel a futóbab a karóra; kendőjével tisztogatja a hold képét, ha foltos, majd kézen fogva sétál vele egyet az égen és így tovább, és így tovább. Bors néni bűbájos, nyelvileg is páratlan megformáltságú és játékosságú történetei mindenki szívébe belopják magukat.

Eredeti megjelenés éve: 1978

Kiadói ajánlás: 5 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

Móra, Budapest, 2016
46 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634152859 · Illusztrálta: Keresztes Dóra
Móra, Budapest, 2016
ISBN: 9789634155720 · Felolvasta: Molnár Piroska
Móra, Budapest, 2012
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631193299 · Illusztrálta: Keresztes Dóra

viharmacska>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Most olvastam el a Nyugati könyvszekérnél egyálltó helyemben. Csak a versekre emlékeztem belőle valamennyire, a mesékre egyáltalán nem, gondolom, azt nem olvasták, mire meg megtanultam, már más érdekelt, ideje volt pótolni őket. És ebben még a rajzok sem idegesítőek, leszámítva persze a piros foltos arcokat.

ziara>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Adélka néha a mi gyerekkönyveink közül is választ magának. Mikor én, illetve a tesóm és én voltunk a könyv tulajdonosai biztosan nem volt ennyit kézben. Nagyon kedves könyv, a versek és a mesék is nagyon jók, szórakoztatóak, jókat nevetünk rajtuk. Sokszor idézgetünk belőlük, nem lehet őket kiverni a fejünkből. Örülök, hogy ráakadtunk, újra.

Coffee I>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Ezt imádták a lányaim is és én is. Nagyon jót szórakoztunk rajta, néha előkaptam a nap folyamán, és váratlanul felolvastam nekik egy verset, mindig abbahagyták, amit éppen csináltak. Ráadásul a nagyobb lánykám (négy éves) hatalmasakat kacarászott az előadásomon és a versek/mesék szövegein. :) Úgyhogy egy élmény volt. :)

krlany IP>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Magam sem tudom, hogy mikor olvastam utoljára, de még mindig nagyon jó! És újra kellene néznem a filmet is. Imádom ezeket az időt álló békebeli meséket.

Dénes_Gabriella P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Még annó a Napsugár c. gyermeklapban olvastam belőle részeket, és azóta (úgy nagyjából 25 éve) szerettem volna elolvasni Bors nénit. Aztán felfedeztem, hogy fent van a DIA-n. :) Kellemes meglepetés volt, és rögtön rá is vetettem magam. Biztosan a gyermekkori élmény és a kis várakozás tette, de minden sorát élveztem, és amikor – igen-igen gyorsan – vége lett, szívesen sorba álltam volna repetáért.
Ja, és biztos Dajka Margit miatt, de nekem mindig nagyanyám jut eszembe Bors néniről. :)

Éva_Bátka P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Gyerekkorom egyik nagy kedvence volt Bors néni! És most, hogy újra nálam vannak a régi könyveim, így sokat felnőtt fejjel is el kell olvasnom. Hát így 30-35 év távlatából is bizton állíthatom, hogy Bors néni még mindig elég menő idős nénike. :-) Sok sok vers annyira megmaradt, hogy még most is jól emlékszem rá. Zseniálisak a rímek, és az egésznek van egy olyan hangulata, amit csak kevés könyv tud visszahozni. Nemes Nagy Ágnes örök. Persze vannak benne részek amin vén fejjel már kicsit felszaladt a szemöldököm spoiler, ami persze gyerekként fel sem tűnt. Pásztor Gábor illusztrációi pedig gyönyörűek!

Kovaxka P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Ezer éve láttam a gyerekekkel a Kolibri Színházban, akkor még Verebes István volt Titilla. Elő is került a verses mesekönyv, sokat olvasgattuk, énekelgettük. Nagyon kellett keresni, de meglett, és újra elolvasni is nagy élmény volt. Szinte mindenre emlékeztem, Nemes Nagy Ágnes versei kortalanok és csodásak. Örülök, hogy még most is színpadon van, bizonyára sok gyermeknek és szülőnek ad örök élményt. Az illusztrációkat (Pásztor Gábor) régebben nem szerettem, de rájöttem, hogy csak az emberi arcokkal van gondom, az állatok és egyebek zseniálisak.

Móra, Budapest, 1978
54 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631109045 · Illusztrálta: Pásztor Gábor
Oláh_Zita P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Bors néni szívmelengető történetei és az egyedi rajzok összessége külön-külön öt-öt csillagot érdemel.

Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

jaj, hát ez csodaszép! én Nemes Nagy Ágnes komoly felnőtt verseivel nemigen tudtam mit kezdeni, de ez a verses-mesés könyv levett a lábamról. Pásztor Gábor rajzai pedig egyszerűen csak gyönyörűek minden ízükben.
az elejében igazi pesti gyerekversek vannak pesti gyerekeknek, a Dunáról, Óbudáról, a Rózsadombról, és a Nyolcszögletű Térről, valamint Puduru-Talla-Galláról, amit javaslok mindenkinek megtekintésre.

dianna76 P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Az Alexandra honlapján figyeltem fel erre a könyvre. Bevallom, nem is tudtam, hogy létezik. Azt viszont annál inkább tudtam, hogy gyermekként nagyon szerettem Bors néni meséjét, s láttam is többször a színházi előadást, igaz csak tv felvételről.
A sok pozitív értékelést látva többet vártam, s így csalódnom kellett a könyvben. Az elején lévő versek nagyon tetszettek, szinte énekelnem kellett őket olvasás közben. Kedvencem a fútóbabos és a -hol lakik Bors néni- ill. a Bors néni gyermekkoráról szóló volt. De szerettem a malmos versikéket is. A mesékből a bors-os tetszett, s az élt is még az emlékeimben.
Nemes Nagy Ágnes gyermekverseit mindig is szerettem, s szeretni is fogom, ezen a felnőttség és a kor nem változtat.

2019.09.29. Az újraolvasás sem hozta vissza a gyermekkorban átélt pozitív érzést. Még a Keresztes Dóra által kedves rajzokkal megtöltött új kiadás sem. Hiába, könyvben – és felnőttként – olvasva nem olyan! Kár!

Móra, Budapest, 1978
54 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631109045 · Illusztrálta: Pásztor Gábor

Láttatok-e futóbabot,
piros babot, fehér babot,
mit Bors néni felfuttatott?

Babot futtat karóra,
karján van egy kar-óra,
azon méri, hány perc alatt
fut a bab a karóra.

Piros bab,
fehér bab,
de legszebb a futóbab.

HOL LAKIK BORS NÉNI?

Ismeritek Bors nénit?

Fent lakik ő a padláson,
van szobája harminchárom,

Rengeteg erdőn éltem én,
molnár lánya voltam én,
kicsi koromban,
vízimalomban
fű suhogását tanultam én.

Tanultam suhogást,

húsz gombócot vacsoráltam.

Merre szállunk? Arra, arra,
vár bennünket Talla-galla.

Messze-messze, jobbra-balra,
mindjárt itt lesz Talla-galla.

szép,
Ott éjjel
minden olyan,
mint nappal,
csak más.

Olyan az utca, olyan a ház,
olyan a pince, olyan a padlás,
csak más.

Olyan a szél, olyan az ég,
olyan az elefánt, olyan az alvás,
csak más.

Olyan a víz, olyan a csobogás,
olyan a repülés, lebegés-lobogás,
Csak más,
csak más,
minden olyan, csak
más.
{…}
Most már haza kell mennünk, gyerekeim.
Kell? – kérdezte Lackó.
visszatérünk jobbra-balra.

Járva, szállva, ébren, alva
rád találunk Talla-Galla.
Hej! Puduru- Talla-Galla.

Talla-Galla az éjszakai város (23-30.o.)

VÍZIMOLNÁR

ezt gyorsan őrli

Moni_bahn P>!

És ha meleg van?

Aszfaltozó, aszfaltozó,
mit csinálsz te meleg nyárban?
– Aszfaltozó, aszfaltozó,
megsülök én meleg nyárban.
Forr az üst, dől a füst,
éget, éget a szurok,
megsülök, megfövök,
aztán végül megfulok.
Hozzál, Jani, fagylaltot,
nem bírom az aszfaltot.
És ha jön a fagylalt-hozó,
boldog minden aszfaltozó.

Csípős itt a levegő –
és tüsszentett öt vevő.

nodael>!

vagy jobb volna, ha most zsiráf lehetnék,
és Afrikában szép csöndesen legelnék,

Bors Józsefné Balogh Borbálának,
Báthori utca 3.

53. oldal 1983-as kiadás

nodael>!

Egy háromlábú nyúlon repült Évi. Ennek a nyúlnak régebben négy lába volt, de az egyik lejött.