Bors ​néni könyve 92 csillagozás

Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Bors néni visszatér! Nemes Nagy Ágnes halhatatlan mesealakja, akit Dayka Margit formált meg varázslatosan a színpadon, 1978-ban indult el hódító útjára. De kicsoda is valójában Bors néni? Határtalan jóságú, látszatra kicsit koros, pedig mindössze nyolcvan esztendős tündér, aki fent lakik a padláson, s harminchárom szobájának harminchárom ablakából kitekintve akár harminchárom világot is beláthat. Gondozgatja háztetőnyi magasban levő kertecskéjét; karóráján méri, hány perc alatt fut fel a futóbab a karóra; kendőjével tisztogatja a hold képét, ha foltos, majd kézen fogva sétál vele egyet az égen és így tovább, és így tovább. Bors néni bűbájos, nyelvileg is páratlan megformáltságú és játékosságú történetei mindenki szívébe belopják magukat.

Eredeti megjelenés éve: 1978

Kiadói ajánlás: 5 éves kortól · Tagok ajánlása: 5 éves kortól

46 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634152859 · Illusztrálta: Keresztes Dóra
ISBN: 9789634155720 · Felolvasta: Molnár Piroska
Móra, Budapest, 2012
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631193299 · Illusztrálta: Keresztes Dóra

Suba_Csaba P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Kicsi gyerekként meghatározó könyv volt számomra, emellett imádtam a belőle készült Dajka Margit féle zenés mesejátékot is hallgatni a lemezjátszón, valamikor a nyolcvanas évek második felében. Hihetetlenül nosztalgikus volt olvasni most ezt a könyvet. Néhány verset azóta is kívülről fújok, öröm volt újra hangosan felolvasni magamnak. ♥ Érdekes, hogy a Bors mesén kívül a másik kettőre szinte nem is emlékeztem, a versikék sokkal jobban megmaradtak az emlékezetemben.

46 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634152859 · Illusztrálta: Keresztes Dóra
nicosia P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Nekem nem volt meg Bors néni gyerekként (még a tv-ből sem), így felnőttként pótoltam a hiányosságot. A versek egyszerűek, egyik másik sokat ismétel, a mesék pedig nemigen tetszettek. Lehet már nem az én generációmé Bors néni. Sajnáltam, mert nagyon sok jót hallottam róla.

Rituga P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Bájos versek, kicsit furcsa, de aranyos mesék. Az illusztráció tökéletes kiegészítést ad a kötethez, felerősíti és finomítja annak hangulatát.

ziara>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Adélka néha a mi gyerekkönyveink közül is választ magának. Mikor én, illetve a tesóm és én voltunk a könyv tulajdonosai biztosan nem volt ennyit kézben. Nagyon kedves könyv, a versek és a mesék is nagyon jók, szórakoztatóak, jókat nevetünk rajtuk. Sokszor idézgetünk belőlük, nem lehet őket kiverni a fejünkből. Örülök, hogy ráakadtunk, újra.

Coffee I>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Ezt imádták a lányaim is és én is. Nagyon jót szórakoztunk rajta, néha előkaptam a nap folyamán, és váratlanul felolvastam nekik egy verset, mindig abbahagyták, amit éppen csináltak. Ráadásul a nagyobb lánykám (négy éves) hatalmasakat kacarászott az előadásomon és a versek/mesék szövegein. :) Úgyhogy egy élmény volt. :)

krlany I>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Magam sem tudom, hogy mikor olvastam utoljára, de még mindig nagyon jó! És újra kellene néznem a filmet is. Imádom ezeket az időt álló békebeli meséket.

Dénes_Gabriella>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Még annó a Napsugár c. gyermeklapban olvastam belőle részeket, és azóta (úgy nagyjából 25 éve) szerettem volna elolvasni Bors nénit. Aztán felfedeztem, hogy fent van a DIA-n. :) Kellemes meglepetés volt, és rögtön rá is vetettem magam. Biztosan a gyermekkori élmény és a kis várakozás tette, de minden sorát élveztem, és amikor – igen-igen gyorsan – vége lett, szívesen sorba álltam volna repetáért.
Ja, és biztos Dajka Margit miatt, de nekem mindig nagyanyám jut eszembe Bors néniről. :)

Kovaxka P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Ezer éve láttam a gyerekekkel a Kolibri Színházban, akkor még Verebes István volt Titilla. Elő is került a verses mesekönyv, sokat olvasgattuk, énekelgettük. Nagyon kellett keresni, de meglett, és újra elolvasni is nagy élmény volt. Szinte mindenre emlékeztem, Nemes Nagy Ágnes versei kortalanok és csodásak. Örülök, hogy még most is színpadon van, bizonyára sok gyermeknek és szülőnek ad örök élményt. Az illusztrációkat (Pásztor Gábor) régebben nem szerettem, de rájöttem, hogy csak az emberi arcokkal van gondom, az állatok és egyebek zseniálisak.

Móra, Budapest, 1978
54 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631109045 · Illusztrálta: Pásztor Gábor
lenne P>!
Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

Nem tudom, hogy a viharba' nem találkoztunk még Bors nénivel! Most mindenesetre megtörtént. Még elolvassuk egy párszor.

Nemes Nagy Ágnes: Bors néni könyve

jaj, hát ez csodaszép! én Nemes Nagy Ágnes komoly felnőtt verseivel nemigen tudtam mit kezdeni, de ez a verses-mesés könyv levett a lábamról. Pásztor Gábor rajzai pedig egyszerűen csak gyönyörűek minden ízükben.
az elejében igazi pesti gyerekversek vannak pesti gyerekeknek, a Dunáról, Óbudáról, a Rózsadombról, és a Nyolcszögletű Térről, valamint Puduru-Talla-Galláról, amit javaslok mindenkinek megtekintésre.

Láttatok-e futóbabot,
piros babot, fehér babot,
mit Bors néni felfuttatott?

Babot futtat karóra,
karján van egy kar-óra,
azon méri, hány perc alatt
fut a bab a karóra.

Piros bab,
fehér bab,
de legszebb a futóbab.

HOL LAKIK BORS NÉNI?

Ismeritek Bors nénit?

Fent lakik ő a padláson,
van szobája harminchárom,

Rengeteg erdőn éltem én,
molnár lánya voltam én,
kicsi koromban,
vízimalomban
fű suhogását tanultam én.

Tanultam suhogást,

húsz gombócot vacsoráltam.

Merre szállunk? Arra, arra,
vár bennünket Talla-galla.

Messze-messze, jobbra-balra,
mindjárt itt lesz Talla-galla.

szép,
Ott éjjel
minden olyan,
mint nappal,
csak más.

Olyan az utca, olyan a ház,
olyan a pince, olyan a padlás,
csak más.

Olyan a szél, olyan az ég,
olyan az elefánt, olyan az alvás,
csak más.

Olyan a víz, olyan a csobogás,
olyan a repülés, lebegés-lobogás,
Csak más,
csak más,
minden olyan, csak
más.
{…}
Most már haza kell mennünk, gyerekeim.
Kell? – kérdezte Lackó.
visszatérünk jobbra-balra.

Járva, szállva, ébren, alva
rád találunk Talla-Galla.
Hej! Puduru- Talla-Galla.

Talla-Galla az éjszakai város (23-30.o.)

sophie P>!

kukoricát,
kukoricát.
ezt gyorsan őrli

Papírtigris>!

Ők hárman akkor szépen nekiláttak,
és intettek az első sor elefántnak,
aztán a második sor elefántnak,
és intettek néhány elszórt zsiráfnak,
a vízilovaknak is persze adtak utat,
hogy mind elérjék a szökőkutat,
hogy egymást ne tiporják és titokban se döföljék,
hogy a villanyórát tövestül ki ne törjék,
de igyanak eleget, és tocsogjanak, fröcsögjenek,
és trombitáljanak és vígan röfögjenek.

27. oldal, Talla-Galla, az éjszakai város (Móra, 1978)

Papírtigris>!

Minden rendben ment, amikor megjelent a kis, kerek vihar. Megállt fölöttük, és jó bőséges esőt öntött az elefántokra. Mérgesen mondta Bors néni:
Én nem tudom, mit akar
ez a kicsi, ez a kerek,
tökkelütött zivatar.
Nem megmondtam: az esődet
nehogy ide rázzad,
frissen festett elefántról
ne mosd le a mázat.

28-29. oldal, Talla-Galla, az éjszakai város (Móra, 1978)

nodael>!

Egy háromlábú nyúlon repült Évi. Ennek a nyúlnak régebben négy lába volt, de az egyik lejött.

Virágszépe>!

Ennél többet ki látott?
Harminchárom ablakon lát
harminchárom világot.

7. oldal (Kalligram, 2004)