A ​hegyi költő 7 csillagozás

Vázlat Babits lírájáról
Nemes Nagy Ágnes: A hegyi költő Nemes Nagy Ágnes: A hegyi költő

A mű a Kossuth-díjas Nemes Nagy Ágnes nagyszerű tanulmánykötete Babits Mihályról.

Róla szól: Babits Mihály

Magvető, Budapest, 1984
202 oldal · ISBN: 9631401936
Kairosz, Budapest

clyme
Nemes Nagy Ágnes: A hegyi költő

Nemes Nagy Ágnes: A hegyi költő Vázlat Babits lírájáról

Sok negatív véleményt hallottam Nemes Nagy Ágnesről mielőtt kézbe vettem. A végére érve már nem értem miért. Babitshoz személyes igénnyel is fűződik mégse mondhatnám azt, hogy ez elvett volna a tudományos jellegéből. A humorának és stílusának köszönhetően gördülékenyen tudja befogadni az olvasó a rengeteg információt. Talán ezt lehet irodalomszeretetnek nevezni. :)

Magvető, Budapest, 1984
202 oldal · ISBN: 9631401936
melis
Nemes Nagy Ágnes: A hegyi költő

Nemes Nagy Ágnes: A hegyi költő Vázlat Babits lírájáról

Kiváló. Úgy tárgyalja tudományos igényességgel, hogy közben nem fakul az érzelmi töltete az értekezés tárgyának, a Babits-műnek. Nagyon élveztem. És közben rendkívül tanulságosnak bizonyult.

macs

milyen remek, lírai kacsasültek találhatók a magyar irodalomban!

A lírikus epológja

melloncollie

A művészet nem helykérdés, vagy csak részben az: itt joggal kérdezhetjük, hogy egy tű hegyén hány angyal férhet el, mert tudjuk a választ: akárhány. A művészet tere nem kitöltendő rubrikákból áll, annyi hely van benne, ahány helyfoglaló, ha a helyfoglalás adminisztratívan nem gátoltatik. a hely az által valósul meg, aki betölti.

125.

melloncollie

Ezek a kisebb-nagyobb paradoxonok mindig ugyanarra irányulnak, akár az úgynevezett szépségről, akár az emberi célképzetről vagy bármiről van szó: mondhatja Babits a létet feketének a Fekete országban és mondhatja tarkának az Írisz-versekben, mindez az ő szájában ugyanazt jelenti, a miért, a mire, a minek ontológiai kérdését.(…) Az örök folyosó nemcsak nagy lét-vízió, hanem világos erkölcsi imperatívusz is, ilyen módon húzva egy véglegessé váló vonást a fiatal költő arcképére.

74.

melloncollie

Sem zászlóbontások, sem diadalmas várostromok, sem hősi halálok nem vártak ránk – legfeljebb néhány, csalódással teli másodpercre –, nekünk a lemondást, a visszahúzódást kellett megtanulnunk, reményeink, úgynevezett hiteink lombtalanodását. Tőle pedig, Babitstól, éppen az elveszett csaták étoszát, a fél-halál illemtanát tanulhattuk a háború alatt és még előbb is. És valami délibábos józanságot, amely évezredekben gondolkozik, barlangi tűzápolást jégkorszakokban.

118.

melloncollie

Milyen arcot kell vágnia az írónak, amikor az a dolga, hogy hallgasson? A némaság írói modorára nem voltak példáink.

118.

melloncollie

Babits ugyanis észrevette, amit más, naivabb lelkek nem vesznek észre, az általános és a sajátosan művészi kommunikáció nehézségeit. És miért vette észre? Mert ha valaki, ő volt az első a magyar irodalomban, aki ki akart lépni az első személyből, aki más tudatokkal, tényekkel akart tárgyiasan azonosulni.

28.

clyme

Mire való a halállal záródó élet? Minek a lét, ha megsemmisül – elég kérdésnek ennyi.

melloncollie

A fiatal Babits nem szerette a lírát. Ezt nem én mondom, ezt Rónay György mondja, csak így, egyszerűen, élesen: Babits nem szerette a lírát.

melloncollie

Természetesen ez az örök folyosó a századelőn épült. Alapjaiban ott van a század eleji filozófia, főleg talán Nietzsche örök visszatérésének gondolata, ott van a babitsi, sokrétű meditáció drámaisága.

73.

melloncollie

Kétségkívül, a Danaidákban magas a századvég cukorfoka vagy szeszfoka.

81.