Nemes István (szerk.)

A ​Jessa fátyla 13 csillagozás

Nemes István (szerk.): A Jessa fátyla

Maroknyi ​"telepes" él a Jessán; ezen a barátságtalan bolygón mindössze fél tucatnyian teljesítenek szolgálatot, akik önként vállalták az öt évre szóló kirekesztést, s a civilizációtól elszigetelten, egymásra utalva tengetik napjaikat azzal a biztos tudattal, hogy amikor véget ér a szolgálat, hatalmas pénz üti a markukat. Az idő azonban ólomlábakon vánszorog számukra, és űdítőnek számít bármiféle szokatlan esemény. Amikor egy mentőkabin érkezik a bolygó légkörébe, egyhangú életük jelentősen megváltozik… Shawcross egyik napról a másikra döbbent rá a küldetésére. Létre kell hoznia egy vírust és elpusztítani azzal a világról az erkölcstelenséget. De csak a bűnösök pusztulnak el?… Szeretne nyerni egymillió dollárt? Nincs más dolga, mint egyetlen héten át életben tartani a Dexon-manót, a virtuális kedvencet… Izgalomra vágyik? Potom nyolc évi megtakarított pénzéből befizethet egy szafarira, elmehet Afrikába és kilőhet egy vadat. Vajon megéri?… York Ketchikan, műkereskedő szinte ajándékba… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1999

A művek szerzői: Frank Mobile, Jeffrey Stone, Tristan de Luca, Greg Egan, László Zoltán, Thomas A. Tyler, Anthony Sheenard

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Cherubion Science Fiction Cherubion

Cherubion, Debrecen, 1999

Zakkant_Tudós>!
Nemes István (szerk.): A Jessa fátyla

A címadó regény tök jó is lehetett volna, ha:
1) nincs benne annyi vallásos maszlag (leginkább a vége felé vitte nagyon túlzásba az író).
2) a szereplők nem volnának annyira irritálóan pacifisták, hogy gyakorlatilag az életösztön teljes mértékben hiányzik belőlük. spoiler
A műnek 2008-ban elkészült egy modernizált változata is, amit nem olvastam, de tény, hogy ráfért egy alapos átírás.

A 9 rövid szösszenet közül egyedül Alec Norwood novellája nyerte el igazán a tetszésemet, másik 3-4 elbeszélés szódával elment, a többit nem éreztem publikálásra méltónak…

A végén lévő kisregényről pedig annyit, hogy csak erős közepes, olvastam már sokkal jobbat is Sheenardtól.

Ez a válogatás számomra összességében 3 csillagot ért.

emily>!
Nemes István (szerk.): A Jessa fátyla

Meglepően jó könyv, engem nagyon lekötött. Érdemes elolvasni.

ppayter>!
Nemes István (szerk.): A Jessa fátyla

A címadó regényről a Solaris jut eszembe, Sheenard kisregénye fordulatos és szórakoztató, de a novellák sem rosszak többségében. Az emberi erkölcstelenség ellen harcoló vallási fanatikus története például ijesztően időszerűnek tűnik, azért abban lehet reménykedni, hogy az emberiség ténylegesen nem nevel ki magában ilyen Shawcross-féléket.