A ​rejtélyes idegen 10 csillagozás

Tudományos-fantasztikus elbeszélések
Nemere István (szerk.): A rejtélyes idegen

Honnan érkezett a rejtélyes idegen, akit a világ egyetlen ismert nyelvén sem sikerült szóra bírni? Létezik-e az Űrsárkány, s ha igen, mit jelent számunkra ez a szokatlan lény? Mi is az a Hex-kór, védekezhetünk-e ellene, s ha mégis megkapjuk, mi történik velünk?
A jelen kötet tudományos-fantasztikus elbeszélései – amelynek szerzői közül számosan most lépnek először a nagyközönség elé – friss, eredeti ötletekkel, fordulatos meseszövéssel bizonyítják, hogy a sci-fi irodalom tartalékai kimeríthetetlenek…

A kötet szerzői:
Kemény Dezső, Tábori Zoltán, Komáromy Péter, Dei Erzsébet, Horváth Sándor, Szőke Miklós Árpád, Dévényi Tibor, Csáky Ida, Puskás Imre, Heller Vilmos, Bárdos József, Győrkey László, Herczegh Gábor, Murinkó László, Preyer Hugó, Salamon Csaba, Újvári Miklós

Eredeti megjelenés éve: 1988

Ez_elment_vadászni

Nemere István (szerk.): A rejtélyes idegen Tudományos-fantasztikus elbeszélések

Méltatlanul elfeledett szerzők írásai vannak ebben a kötetben. Nincs két egyforma novella,változatosak a témák.Elég sok nemzetközi szinten is megállná a helyét.Kettő volt csak,ami nem tetszett.

Buzánszky_Vírus_Dávid

Nemere István (szerk.): A rejtélyes idegen Tudományos-fantasztikus elbeszélések

Sajnos engem ez nem szórakoztatott túlzottan. A legjobbnak mondható írás is 3csillag körül mozog. Senkit nem akarok megsérteni, lehet csak az én ízlésemnek nem felelt meg, de már-már végig kellett küzdeni magam az oldalakon.
Volt 1-2 nem rossz írás, de már azokra sem emlékszem.

sed

Nemere István (szerk.): A rejtélyes idegen Tudományos-fantasztikus elbeszélések

Egy igen középszerű könyv ez,néha-néha megcsillan egy ígéretesebb alkotás a többi között,de oly gyorsan eltűnik,hogy az ember már nem is emlékszik rá,hogy volt valaha jó is közte. Ám azt ne feledjük,hogy ez fiatal pályakezdők művei.

Péter_Szombati

Nemere István (szerk.): A rejtélyes idegen Tudományos-fantasztikus elbeszélések

Vegyük sorra, mert elég vegyes a felhozatal:

A Rejtélyes idegen

Hangulatfestésnek jó, igazán nagy mondanivalója nincs, kicsit túl is van írva. A végén meg kár volt a „fordulattal” agyoncsapni, sokkal hatásosabb lett volna (még így is) az utolsó két sora nélkül. Plusz, néhány tényszerű hiba is van benne, ami mutatja, hogy Nemere nem nagyon gondolt bele ebbe az egészbe annyira komolyan.

A Szinkrontolmács

Jó ötlet lenne ez, de a megvalósítás túlírt és inkoherens. Ugyanez igaz a Párbeszédre is.

A Látogató

Sajnos ez is túlírtságtól szenved, ugyanezt az üzenetet sokkal fókuszáltabb stílusban is elő lehetett volna adni.

Időbomba

A vége picit talán hibádzik, de összességében ez egy jó novella. A tudomány is stimmel benne, és a történet is kidolgozott, a stílussal sincs nagyobb probléma.

És arra is szükségünk lesz!

Kicsit erőltetett néhol, de az üzenete elég magasztos ennek a novellának. Az egyetlen nagy probléma, hogy irreális a szereplők viselkedése. Egész fogyasztható.

Vörös-arany ragyogás

Ez nagyon jó! Hangulatos, realisztikus, stílusos és a sci-fi része is bőven rendben van. Az idézetes játék nagyon jó ötlet. Szinte kedvem lenne megnézni ezt a novellát egy 45 perces sorozat-epizódként (persze kibővítve kicsit).

A Nyolcadik sír

Ahogy Lem a szolarisztikával, itt a szerző a valós régészet tudományfilozófiáját böködi nagy vehemenciával, és bizony van igazság benne, nem is kevés. A vége kitalálható, de tankönyvi módon vezet végig a novella fonala a konklúzióig. Élvezetes, abszolút vállalható írás.

Az Érdeklődők

Nagyon fárasztó poénra épül az egész, és elég zavaros is. Ugorható.

Ez itt a huszonegyedik század?

Az ötlet jó, viszont az erőltetetten humoroskodó stílus elrontja az élményt.

Szabotás

Borderline zseniális, talán az utolsó mondaton lehetett volna még dolgozni. Üdítő hangulatkép, ha a szó szoros értelmében nem is sci-fi.

A Hex-kór

Nagyon jól indul, és felkelti az olvasó érdeklődését. A felénél már itt is egy sorozatepizód-feldolgozást vizionáltam (mondjuk ahhoz nem elég mozgalmas azért), de a végére nagyon elhülyül, és nem szolgáltat konklúziót. Pedig az minimum kellett volna.

Útikaland

A kötet legjobbja nálam, minden ízében tökéletes. A stílus is, a történet is.

Mese az űrsárkányról

Engem nagyon fárasztott végig, sem a stílus, sem a tartalom nem talált.

A Telepátor

Nekem nagyon nem jön be ez az álpoetikus stílus, úgyhogy nem sokáig bírtam, ezt bevallom, hogy végig sem olvastam.

Sötétség

A kötet ezüstérmese nálam. Világszínvonalú, okos, szépen megírt és kidolgozott írás. Ezt tényleg meg lehetne csinálni sorozatepizódnak :-) A legvége talán egy kicsit gyengére sikerült, de bőven kárpótol az összélmény még így is.

A fogadás

Nem lenne rossz, de valahogy mégsem áll össze. A közepét élvezet olvasni, de az eleje és a vége sajnos kritikán aluli.

Mammon

Az üzenet nagyon aktuális (igazából mindig aktuális), és mikor végre elkezdődik a fő cselekmény, onnantól kezdve lehehetetlen, a végecsattanó is hatalmas. Egyetlen negatívum, ami miatt nem került b e a top3-ba, az a túl hosszú felvezetés. Meg lehetett volna oldani valahogy rövidebben, lényegretörőbben is!

Hétköznapok a XXI. századból

Nagyon nem bírom Dévényi Tibor modoros humorát, úgyhogy ezeket inkább passzolom. Ja, és jópár olyan van köztük, ami nem sci-fi, például a Párbaj (aminek alcíme – in memoriam Spielberg – elég morbid, mivel Spielberg még él, szerintem az „á la Spielberg” kifejezésre gondolhatott a szerző, elég szomorú, hogy lektoron, szerkesztőn ez így átment).

Összességében mindenképpen ajánlom legalább egyszeri olvasásra a kötetet, főleg az említett gyöngyszemek miatt.

Ez_elment_vadászni

Ha csak negyedannyi energiát és tudást fordítottunk volna a szintetikus tápanyagok kikísérletezésére, mint amennyit a tömegpusztító fegyverek tökéletesítésére, nem lettünk volna rákényszerítve, hogy kannibálok módjára faljunk fel magunk körül mindent, ami él és mozog.

149. oldal - Preyer Hugo: A fogadás

Szelén

Ma este várost játszottál, ormótlan nagyvárost egy poros, forró, nyári napon, láttam az izzadt arcokat a kirakatok tükrében, aztán nyárvégi napot egy erdő szélén, és láttam, ahogy a szél végigsimítja a fűszálakat. Aztán eljátszottad a mai nézőket, ahogy készülődtek, és eljöttek az Olympiába. Már nem is kérdezem, hogyan csinálod, hanem, hogy miért?!

17. oldal - Dei Erzsébet: A szinkrontolmács

Szelén

Parker Gillemore egyszer azt olvasta valahol, hogy az állat nagyon kicsiben kezdte a létét.

35. oldal - Puskás Imre: Időbomba