Az ​utolsó bolygó (Zuhanás... 2.) 43 csillagozás

Nemere István: Az utolsó bolygó

A „Zuhanás a Napba” című könyvvel induló családregény – „saga” – sorozat második darabja.
A jövőben játszódó történet kezdetben Robinson Crusoe históriájára emlékeztet: egy igen-igen távoli bolygón, az emberek által létesített kozmometeorológiai támaszponton egyetlen férfi él, a kozmikus \"világítótorony\" őre, akit szörnyű bűntette miatt száműztek a lakott világok sokadalmából. A magányos számkivetettnek bele kell törődnie, hogy soha többé nem térhet vissza a Földre, élete az ellenséges bolygó különös és veszélyes világában való küzdelemmel telik el. Egy napon közeledő űrhajót jeleznek a műszerek…. Ám a hajó szerencsétlenül jár, csak ketten élik túl a szörnyű katasztrófát. Hogyan alakul a három ember sorsa az \"utolsó bolygón\"?…

Eredeti megjelenés éve: 1986

Adamo Books, 2013
Népszava, Budapest, 1986
170 oldal · puhatáblás · ISBN: 963322392X · Illusztrálta: Herpai Zoltán

Mars (bolygó)

pwz I>!
Nemere István: Az utolsó bolygó

Hű, de régen olvastam ilyen Nemerét! :) Azt hiszem, elszoktam tőle! :)
A Zuhanás-sorozat-ból az elsőt olvastam még a megjelenés idejében, illetve a kilencediket – vagyis kettőt a tízből. Más, mint a mostani sci-fik, de valami miatt ott motoszkál a fejemben, hogy el kéne olvasni a többit is – meg újra a már olvasottakat.
Rövid lélegzetű, minimál szereplős, moralizálgató könyv. Én „mindenevő” vagyok, tehát ebből is kell „kóstolnom” még néhányat!

* * * * *
Ez a sorozat – vagy a nagy része – a Népszava tudományos fantasztikus könyvek között jelent meg. Érdemes megnézni a végét, az Előkészületben: címszót! Ezeket láttam:
– Nemere István: Vadak között
– Zsoldos Péter: A Viking visszatér (3. kiadás)
– Nemere István: Skorpió
– Zsoldos Péter: Kiűzetés
– Nemere István: Lenni vagy élni
– Zsoldos Péter: Végül a sötétség

Hm…, Nemere a maga pgy-tempójával (piszok-gyors) meg is írta azokat a könyveket, No de, mi lett Zsoldos új terveivel, a Kiűzetés-sel és a Végül a sötétség-gel??

Stephanie_Ford_és_Városi_Emese IP>!
Nemere István: Az utolsó bolygó

Az előzőnél még nem akartam értékelést írni, mert a sorozatokat jobban szeretem egyben kezelni, erre a részre viszont nem emlékszem, talán nem is olvastam megjelenéskor. Oban jellemében megjelentek a gyerekeire felnőttként jellemző tulajdonságok, de Letta itt még csak egy szerelmes hajótörött. Na, holnap innen folytatom.
Gyorsnak tűnik a haladásom, de mivel sokszor újraolvasott sorozatról van szó, ez nem annyira meglepő.

szilva81>!
Nemere István: Az utolsó bolygó

Érdekes, hogy az első rész után, átugorva egy generációt, rögtön Oban életével ismerkedhetünk meg. Ez a kötet is nagyon magával ragadó, izgalmas és érdekes fordulatokban gazdag, de az a Dabb…. Emberileg tényleg ezt kellett tenni vele, türelemmel pátyolgatni, de minden elismerésem, hogy a folyamatos életveszély ellenére is mennyire megtűrték.
Vajon a Trendal tényleg olyan lesz idővel, mint a Föld? Remélem kiderült a következő részekből..

Mwokar>!
Nemere István: Az utolsó bolygó

aaah … de jó gyereknek lenni… :), és most újra az voltam! Pontosan emlékszem, anno hogyan képzeltem el gyerekként a Trendal bolygó színes szeleit, csupasz sziklás hegyeit, a zöld flexia ültetvényeket … a „hősies” egyedüllétet, és a dacos szembenállást a természettel… és most – 30év után – újra olvasva … makulátlanul ugyanezt az érzést kaptam vissza. Egyedül a párbeszédeket találtam helyenként „egy-pont-nullásnak”, de a feszkó keltés, a tájleírás és ennek a „karcos” romantikának az egyszerűsége -nyilván szubjektív dolog- nekem bejött….bejött megint, még mindig bejön… ÉS szívesen költöznék a Trendalra, már holnap indulnék.

Eynregiujkonyvek I>!
Nemere István: Az utolsó bolygó

Ha Oban Dorg nevét nem számítjuk, ez a családregény sorozat első darabja, másrészt maga az író is 9 kötetesnek nevezte a sorozatát. A trendali hangulat magával ragadott, és jó érzés volt beleélni magam a főszereplő helyzetébe. Érdekes lehet egy távoli bolygón egyedül. Bővebb értékelésem: http://regiujkonyvek.blogspot.hu/2016/09/nemere-istvan-…

Kopek_74>!
Nemere István: Az utolsó bolygó

A Zuhanás A Napba című regény folytatása tulajdonképpen önálló regényként is működik, hiszen az egyik főszereplő személyén kívül semmi sem kapcsolja össze a két regényt. Felépítését tekintve is teljesen hasonló. Egy viszonylag egyszerű főszálat egy-két mellékcselekménnyel színesítve, nem túlbonyolított jellemekkel és párbeszéddel megfűszerezve áll össze az akkori Nemere sci-fi ponyva receptje. Maradandó élményt ezúttal sem kell várni, de kellemes kikapcsolódásra teljesen alkalmas a könyv. Számomra negatívum a szerelmi szál felépítése, mert egyrészt elkapkodott, másrészt a legbénábban megírt része az egész könyvnek. (Az azóta eltelt időben persze írt tucatnyi sablonos szerelmesregényt, így biztos vagyok benne, hogy ma már ezt is sokkal jobban megírná.) Abba meg fölösleges belemenni, hogy mekkora realitása van egy hatvanéves férfi és egy huszonöt éves nő szerelmének.
A környezet kitalálásával sem erőltette túl magát az író, gyakorlatilag lemásolta a föld legjellemzőbb tájait. Amitől viszont bármelyik exobiológus a haját tépve és sikoltozva rohangálna körbe, az az, ahogy a bolygó terraformálására tekint. Igaz, hogy komplex fajok által benépesített bolygó, de nem baj, majd ha sok lesz az oxigén, mind kipusztul. :-O Kedvenc technikai szavak a regényből: UHF vétel, videókazetta, világtévé.
Minden hibája ellenére egy könnyen olvasható, gördülékeny történet. De ne olyan elvárásokkal kezdje senki olvasni, mintha Clarke vagy Lem írta volna.

wirwil P>!
Nemere István: Az utolsó bolygó

Túl kicsi a világ. Egy kb. Föld nagyságú bolygón vagyunk (gravitáció kb. ugyanakkora), de mégis túl gyorsan odaérnek mindenhová, az ültetvényeket gyorsan szétszórják, minden be van vetve. Egy bolygó a leírtaknál sokkal nagyobb, főleg ha az ember egyedül él rajta. Én még Magyarország területét sem tudnám bevetni egyetlen géppel, főleg nem pár év alatt.

Beja>!

De a tél amúgy is a legrövidebb évszak volt. A tavasz hamar eljött, ismét színessé váltak a szelek. A sivatagok felől sárgás és barna légtömegek vonultak makacsul, hosszú napokon át egy irányból fújt a szél, az égbolt zöldes felhői mögül mind gyakrabban tűnt fel a vörös nap.

Szédültnapraforgó>!

Az utazási irodák hiába hirdették öles neonbetűkkel mindenfelé és képernyőkön, csillogó filmekkel a Marsot. Az utóbbi évtizedekben a Mars lett a felkapott üdülőhely…

Kapcsolódó szócikkek: Mars (bolygó)
Beja>!

A szél átrohan a hegyen, aztán lecsap a völgyre.

Zuhanás... sorozat · Összehasonlítás