A ​hűség horgonya 2 csillagozás

Újpest regénye
Nemere István: A hűség horgonya

A ​népszerű szerző ezúttal is „történelmi regényt” írt – de ezt ne vegyük szó szerint, bár a tizenkilencedik század közepén játszódó történet lapjain igazi eseményeket és valóban élt személyeket vonultat fel. Arról szól a könyv, hogyan keletkezett Újpest. Miféle „gyarmat” volt ez, és miképpen lett egy magyar főúr birtokaként afféle „Kis-Amerika”? Ahová abban az időben szabadon jöhetett bárki, nemzetiségére, vallására, származására való tekintet nélkül. Az akkor létrejövő „megyeri gyarmat” a Fóton élő Károlyi István birtokán született meg, és a gróf sokat tett azért, hogy a község szabadon fejlődhessen.
Megismerjük a korabeli tímárok, asztalosok, kereskedők és tucatnyi más szakma fogásait, gyakorlóit. A szerző hősei nagyrészt olyan valós személyek, akik nevével ma a levéltárak megsárgult dokumentumaiban találkozhatunk. Akik akkoriban ezen a „gyarmaton” megtelepedtek, és afféle úttörőként létrehoztak valamit, ami az 1840-es évek Magyarországán addig nem létezett.
De a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Historycum, Budapest, 2017

Károlyi István · sváb

Újpest

Dénes_Hajnalka>!
Nemere István: A hűség horgonya

Újpest története az alapítók és ott letelepedettek története, élete.
A legjobbkor olvastam és értem a végére, március 15. igazi történetét és következményeit is megtudhatjuk a hétköznapi emberek és grófok szemszögéből, a mindig körbeérő nagy szövetség azóta is tartó álszent megnyilvánulásán át, ami háborúkba húzta az egymás mellett élő népeket, országokat vagy a Birodalmon belüli embereket egyik napról a másikra. Életek elbeszélése a kötet egy olyan korról, amikor elkezdődött egy reform élet, hittel, tervekkel, munkával. Gyönyörű leírásokat találunk a könyvben az alakuló városrészről és az odatelepült emberek mindennapjairól.

Polonius>!

Nem iszik, nem kocsmázik, más nőkre rá sem néz, szereti a pénzt, mire tud vigyázni is. Spórolós fajta, mint én, éppen olyan sváb, mint a Mildenbergerek.

72. oldal, 2. rész Beindul az élet - Különös leánykérés (Historycum, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: spórolás · sváb
Polonius>!

A változtatást kicsiny léptekkel kell kezdeni. Nem szabad túl nagy célt tűzni magunk elé. Ki a világot akarja megváltoztatni, semmit sem érhet el. De ki csak annak egy apró helyét, mint én ezt a most már Újpestnek nevezett települést, nos, annak van esélye.

101. oldal, 2. rész Beindul az élet - Petrovics (Historycum, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: Károlyi István · Újpest · változás