Klasszikus ​szociológia 2 csillagozás

1890-1945
Némedi Dénes: Klasszikus szociológia Némedi Dénes: Klasszikus szociológia

A ​szociológia története háromféle szociológiát tart nyilván: a XIX. század megfoghatatlanul sokféle proto-szociológiáját, a klasszikus szociológiát a maga nagyigényű elméleteivel, szűkös intézményesültségével és a maitól elütő kutatási módszereivel, valamint a modern, intézményeit tekintve egyre nagyobb és internacionálisabb szociológiát, iparszerű kutatási módszerekkel és tartós elméleti zavarokkal. Ez a könyv a három szociológia közül csak a középsőt, a klasszikus szociológiát tárgyalja. A klasszikus szociológia korszakának főszereplői, Durkheim, Simmel, Weber, Mannheim, Thomas és Mead máig jelen vannak a szociológiai közbeszédben. Ez a könyv azonban nem róluk mint egyes emberekről kíván szólni, hanem egy társadalmi képződményről: a klasszikus szociológiáról. A klasszikus szociológia legfontosabb produktumai három országban születtek meg: Franciaországban, ahol a legjobban sikerült a szaktudományosság megteremtése a modernitás kérdése körül, Németországban, ahol a nagyszabású… (tovább)

Napvilág, Budapest, 2010
Napvilág, Budapest, 2005

Némedi Dénes: Klasszikus szociológia

A könyv kitűnő áttekintést nyújt nem csak a klasszikus szociológiáról magáról, de a művek keletkezését övező miliőről, társadalmi körülményekről, a szerzők életének történéseiről, melyek mind-mind hatással voltak mára klasszikussá vált műveik keletkezésére.
Kézikönyv mivoltát meghazudtolva a szerző olvasmányos írásmódja és világos szóhasználata a könyv olvasását kifejezetten élvezetessé teszi.
A szerző nem fukarkodott a történeti kapcsolatok átláthatóvá tételével, és történeti leírása bőven túlnyúlik a szűken vett klasszikus szociológia időszakán. Ezzel kiváló beugrót nyújt a szociológia története felé újonnan érdeklődőknek: megalapozza a szociológiáról formálódó tudást, kézenfogva vezet végig a szociológia történetén, és nagyjából 1945 tájékán kezünket elengedve az epilógusban még megmutatja, merre visz ez után az út.

Thermonator>!
Némedi Dénes: Klasszikus szociológia

Ez egy tényleg jó szakkönyv. Én úgy végeztem el az egyetemet, hogy kis túlzással szinte egyetlen eredeti tanulmányt nem voltam képes végigolvasni, valahogy be vagyok oltva a száraz tudományos szövegek ellen, de ez a könyv tökéletesen összefoglalta a lényeget a korszak fontos szerzőinek téziseiből, és pont sikerült is annyira kontextusba helyeznie őket, hogy a még érdekesnek is volt mondható az élmény, bár persze koncentrálni azért így is kellett, vissza-visszalapozgatni, egyes részeket többször elolvasni.

Minden fontos szerző minden fontos tézise azért nincsen benne, ami pedig nincs, azoknak a konklúzióit valahogy máshogy kell elsajátítania annak, aki vállalható elméleti tudást akar szerezni. De a szociológialmélet klasszikus korszakának nagyrészét ezzel el lehet csalni. Más hasonló csodát felmutató szociológiai témájú könyv nem is létezik, vagy én nem tudok róla.

agi>!

[Werner Sombart] 1906-ban az akkor alapított berlini Handelshochschule tanára lett. Berlini átköltözését részben az motiválta, hogy Breslauban nem jutott előre az egyetemi ranglétrán, részben az, hogy távol lehessen a számos nőkapcsolata miatt egyre feszültebb légkörű családtól.

163

agi>!

Nehéz megállapítani, hogy kik gyakoroltak rá jelentős hatást, mert Simmel nem sietett interpretátorai segítségére: írásaiban soha (!) nem jelölte meg forrásait. Az akkori, a maihoz képest lazább jegyzetelési konvencióktól való tudatos és következetes eltérés talán összefüggött egyetemi balsikereivel.

170

agi>!

1956-ban [Blumer] az ASS elnökeként azzal sokkolta hallgatóságát, hogy frontális támadást intézett a 'változók' ellen.

560

Kapcsolódó szócikkek: 1956
agi>!

Ezt a fajta világi üdvtant persze nem mindenki fogadta el, a pesszimista Sumner Népszokások című könyvében például élvezettel sorolta a példákat, amelyek az evolucionist erkölcsöt rombolhatják.

390

agi>!

[Az első amerikai szociológusok] Comte-hoz hasonlóan úgy gondolták, hogy a szociológia hivatása a tudományok, de legalábbis a társadalomtudományok összefoglalása. […]
Tudjuk, hogy Comte szelleme Durkheimnek is megjelent, és ő is a társadalomtudományok összességének tekintette a szociológiát.

399