A ​katedrális foglyai 13 csillagozás

Nelson DeMille: A katedrális foglyai

Szent Patrik napja van New Yorkban. Mindenki ünnepel, és még nem tudják, hogy életük legnagyobb megrázkódtatása elé néznek. Az Észak-Írország forrongó gyűlöletébe született IRA-tag, Brian Flynn briliáns terroristatámadást eszelt ki: elfoglalják a Szent Patrik-katedrálist. A túszok közt ott van volt szerelme is, aki terroristamúltjával szakítva, a békén munkálkodik. Az ellenségei közt szerepel egy amerikai-ír rendőrhadnagy, aki a saját csapatán belüli áruló ellen is küzd, valamint egy zavarosban halászó brit hírszerző tiszt, aki saját cinikus és véres tervét is megvalósítani kívánja. A rendőrök egy csapdákkal teli, tökéletes gyilkos zónában találják magukat a katedrálison belül. A túszok a halállal, Flynn pedig saját démonaival néz szembe az idegek, az erény és az ármány túlhevített párviadalában.

Túszok a katedrálisban címmel is megjelent.

Eredeti cím: Cathedral

Alexandra, Pécs, 2002
554 oldal · ISBN: 9633682126 · Fordította: Gebula Judit

Nelson DeMille: A katedrális foglyai

Nemzeti hősök vagy veszélyes terroristák? A kérdés lényegében a történelem első gerillaharcaitól eldöntetlen; ami az egyik oldalnak üldözendő bűn, a másiknak hazafiság. De most nem is az amerikaiakról van szó, ők csak katalizátorok az ír nemzet identitáskeresésében, abban az elhúzódó folyamatban, melynek a mai napig sarkalatos pontja Észak-Írország és a katolicizmus kérdése. Nyilvánvaló, hogy egy jól átgondolt és pontosan megszerkesztett könyvvel állok szemben, ami direkten hat az érzelmeimre, tudatosan és remekül használja a végig meglevő erőszak-feszültséget. Nincsenek igazán jó vagy rossz karakterek, csak sziklaszilárd elképzelések, amikhez a szereplők végsőkig tartják magukat. Minden tettüket egy szebb, jobb, de leginkább szabadabb ország utópiaképe motiválja. Nem tudom eldönteni, kinek van igaza; kénytelen vagyok tehetetlenül látni, ahogy a szereplők egyre csak közelednek az elkerülhetetlen tragédia felé. Pontosan követhetőek a főszereplők motivációi, a heves politikai vitáknál szinte mindkét félnek igazat tudok adni, és tisztán látom az utat, ami a közös elkeseredett ellenállástól kezdve ahhoz, ahogy az egykori bajtársak, haverok, szeretők egy adott pillanatban egymással szembe fordulnak. A „Katedrális foglyai”, ha nem is Demille legjobb könyve, de mindenképpen drámai, kiváló akcióregény, melyben az elkeseredésében és megalázottságában a terror eszközétől sem visszariadó, nagyhatalmaknak kiszolgáltatott kis nemzetek sorsát mutatja be, jelesül az északír függetlenségi mozgalom legradikálisabb tagjainak motivációit. Persze az egész IRA kérdés meg, hogy mi az, ami bele fér a szabadságért vívott harcba és mi nem, az nézőpont kérdése, mert ahány ember annyiféle el gondolás van ebben a dologban.

Inpu>!
Nelson DeMille: A katedrális foglyai

Ha túléled az első száz oldalt, onnantól letehetetlen.

dpart>!
Nelson DeMille: A katedrális foglyai

Azzal kezdem, hogy szeretem DeMille-t.
És összességében ez a könyve is tetszett. De számomra egy kicsit vontatott volt a cselekménye. És ami nagyon hiányzott belőle, az az író sajátos humora.
És lehet, hogy csak a saját belemagyarázásom, de a fentről jövő utasítások tagadása, a civil vezetés alkalmatlanságának kifigurázása a vietnámot megjárt veterán író sajátos világszemléletének köszönhető.
És ha nem is tartom a legsikerültebb művének, fogok még olvasni Tőle.

nyolcadikutas P>!
Nelson DeMille: A katedrális foglyai

Érdekes, kétszer is kiadták, több címmel, de egyetlen árva véleményt látok csak. Mintha nem is nagyon olvasták volna… pedig…
Gondolkodtam, de nem tudtam belekötni. Kifogástalan történet, amiben egyben van minden. A karakterek, a motiváció, a feszültség, és ráadásul a regény építkezése is tökéletes.
Ha filmre vinnék, sorozatként nagyot robbanna!

Fesskavics>!
Nelson DeMille: A katedrális foglyai

Ezt olvastam először a szerzőtől, és lettem a híve. nagyszerű író, és ami nagyon fontos, egyenletes színvonalon ír!

HolCol>!
Nelson DeMille: A katedrális foglyai

Kiváló kalandregény, krimi, thriller! Nagyjából ezekbe a műfajokba fér bele. Nagyon jól szórakoztam ezelőtt ezer évvel, amikor olvastam!

mate55>!

– Ez a pokol bejárata, fiam. Ne félj! Találsz majd lenn barátokat.

mate55>!

Emlékezett rá, mit mondott egyszer egy pszichológus: „Aki egyszer fogoly volt, élete végéig az is marad”.

mate55>!

– Ön kizárta az isteni szeretetet a szívéből, és olyan sötét dolgokat fogadott be, amiről egy kereszténynek soha nem is volna szabad beszélnie.