Én-könyv 16 csillagozás

365 ötlet, hogy jobban érezd magad
Nelli Lahteenmaki – Nora Rosendahl: Én-könyv

Életünk nem más, mint apró cselekedetek összessége, és minden döntés, még a legjelentéktelenebb is, alakítja. Ez az egyszerűségében is jelentős könyv bebizonyítja, hogy napi egy apró tett és döntés elég ahhoz, hogy az életünk rendezettebb, boldogabb legyen. A könyv szerzői között van agykutató, menedzsment-tanácsadó, fitneszszakértő és a népszerű sztárséf, Jamie Oliver is.

HVG Könyvek, Budapest, 2018

Anaire

Nelli Lahteenmaki – Nora Rosendahl: Én-könyv 365 ötlet, hogy jobban érezd magad

Szeretem és rendszeresen olvasom az önfejlesztéssel foglalkozó könyveket. A HVG kiadó az egyik kedvencem, az évek során rengeteg hasznos ismeretet szereztem a kiadványaiknak köszönhetően. Ez a könyv viszont, szvsz egy óriási mellényúlás.
Szép, színes, ízlésesen illusztrált – és ezzel nagyjából el is érkeztünk a pozitívumok végére. A 365 tanács valójában mindössze néhány db, folyamatosan ismételve, mindig más köntösbe bújtatva. A könyv lényegi mondanivalója:
– figyelj az étkezésedre
– sportolj rendszeresen
– tölts minőségi időt szeretteiddel
– fejleszd az elméd
– ápold testi-lelki egészséged.
Ennyi!

Rejtély számomra, hogy ki lehet a célközönség. Ki lehet az, akinek le kell írni egy könyvben, hogy ébredés után nyújtózkodjon? Vagy hogy főzzön, mert az olcsóbb és egészségesebb, mint (gyors)étteremben enni? Meg azt, hogy takarítson ki és pakoljon össze, mert a rendezett élettér jobb, mint a rendetlen? Kinek újdonság az, hogy a pár napos kenyérből lehet pirítóst csinálni, és hogy a meghámozott, felvágott gyümölcsöket nem kell kidobni, ha épp akkor frissen már nem bírjuk megenni, mert fel lehet használni süteményekhez, illetve le is lehet fagyasztani? Kinek kell felhívni a figyelmét arra, hogy dobja ki a lyukas, kinyúlt fehérneműit és azt, hogy ne halmozza fel a szemetet?
Igen, ebben a könyvben tényleg ilyen tanácsok vannak! Meg az, hogy sétáljunk hátrafele! „Ha visszafele gyalogolsz, kisebb nyomást fejtesz ki a térdizületekre (…) ráadásul, mivel ezzel kizárod, hogy sarkad nekiütődjön a talajnak (hiszen a lábujjak érik először a földet) javítasz a medenceállásodon. Segít megmozgatni a kisízületet is a gerincednél, ami enyhülést hozhat a derékfájósoknak. Tehát csak előre – háttal előre!” Zseniális!

Számomra nagy csalódás volt, senkinek nem tudnám jó szívvel ajánlani. Applikációként lehet működik (mert ez tulajdonképp egy reklám a YOU appnak), előfordulhat, hogy valakinek jól jön, ha reggel csipog a telefon és egy kis felugró ablak emlékezteti, hogy „sétálj!”, „hallgass zenét!”, „mosolyogj!”, „igyál teát!”, „mondd a párodnak, hogy szereted!”, azonban ezeket a tanácsokat könyvként kiadni és négyezer forintért árulni, szerintem elég meredek.

HVG Könyvek, Budapest, 2018
dagikám

Nelli Lahteenmaki – Nora Rosendahl: Én-könyv 365 ötlet, hogy jobban érezd magad

Csatlakozva az előttem szólókhoz,gyakran 2x-3x megismételnek egy tettet. És kicsit már idegesítő volt. De coltak hasznos tanácsok a könyvben. Külön öröm volt,hogy voltak olyan pontok,amiket én is alkalmazok már az életemben és találtam új dolgokat is,amit mindenképp ki fogok próbálni.

lindiszm

Nelli Lahteenmaki – Nora Rosendahl: Én-könyv 365 ötlet, hogy jobban érezd magad

Ajándékba kaptam, megnyerte az 'Életem legrosszabb könyves ajándéka' címet – pedig ez nagy szó, mert korábban megkaptam ezt a könyvet is.

Ha ezek a tippek egy képeskönyvben szerepelnének, aranyos illusztrációkkal díszítve, és mondjuk a 6-8 éves korosztály lenne a célközönség, akkor akár még jópofa is lehetne. Így viszont, hogy felnőtt, mentálisan fejlett, értelmes embereknek szánták, szerintem egy vicc. Az önfejlesztő könyvek ne olyan tanácsokról szóljanak már, hogy takaríts ki!, ne szemetelj!, ne hordd a lyukas ruháidat!, menj a friss levegőre!, fogyassz zöldséget és gyümölcsöt!, legyél kedves és udvarias másokkal!, stbstb. Már vártam, hogy mikor jelenik meg a csukott szájjal egyél! vagy a tedd a kezed a szád elé ásításkor!, illetve olvasás közben többször is átfutott az agyamon, hogy miért tartják sokan az önsegítő könyveket haszontalan bullshitnek – hát, feltehetően az ilyenek miatt.
Azt pedig végképp nem értem, miért volt szükség személyi edző és sztárszakács közreműködésére, hisz az edzéssel kapcsolatos tanácsok kimerülnek a sétálj nagyokat, lift helyett lépcsőzz, guggolj 20-at szintjén, a receptek pedig olyanok, amiket egy teljesen dilettáns is összeüt saját kútfőből.

Ha valaki olyan könyvet keres, amelyben működő, életminőséget valóban javító, hasznos tanácsok vannak, az keressen tovább, ezt pedig messzire kerülje!

Garbai_Ildikó P

Nelli Lahteenmaki – Nora Rosendahl: Én-könyv 365 ötlet, hogy jobban érezd magad

Teljesen jó kis könyv csak nem ennyi pénzért. Ujjat nem tud adni olyan sok van már a piacon ebben a témában. De én úgy gondolom nem árt ha nézegetjük és próbáljuk tudatosabban élni mindennapjainkat ehhez pedig ötletet kapunk hozzá.

aranyszivárvány

Nelli Lahteenmaki – Nora Rosendahl: Én-könyv 365 ötlet, hogy jobban érezd magad

Igazából már mindent leírtak előttem ezzel a könyvvel kapcsolatban, csak egyetérteni tudok. Van benne néhány hasznos tanács, de a ~90%-a meglehetősen együgyű, bármelyik közepesen színvonalas női magazin önsegítő rovatában lehet olyan ötleteket olvasni, mint amilyenek az Én-könyvben szerepelnek. Sajnos sok benne az ismétlés is, és vannak olyan gyakorlatok is, amik kivitelezhetetlenek (pl. a hátrafele sétálás). A design viszont tetszett, kívül-belül letisztult, igényes, szép illusztrációkkal díszített.

Ancsúr P

Nelli Lahteenmaki – Nora Rosendahl: Én-könyv 365 ötlet, hogy jobban érezd magad

Fogj össze néhány egészséges életmóddal foglalkozó magazint, ragadj ki belőle, illetve csapj hozzá pár klisés gondolatot, amit már vagy százezerszer hallottál, mindezeket gyűjtsd egy könyvbe, és voilá! kész is ez a kis kötet. Csupán csak azért nem végezte még a kukában, mert ajándékba kaptam. Így csak a polcon fog porosodni az idők végzetéig…
Egyébként legszívesebben belinkelném Anaire értékelését, mert az szinte száz százalékig fedi az én véleményemet. Csak én a csillagozásban vagyok szigorúbb. :D

Sadie

Nelli Lahteenmaki – Nora Rosendahl: Én-könyv 365 ötlet, hogy jobban érezd magad

Nagy reményekkel vágtam neki (főleg, hogy olyan szakértők is közreműködtek a könyv megalkotásában, mint Jamie Oliver), de nagyot csalódtam. Tulajdonképpen ugyanazokat a tippeket ismételgetik pár oldalankét, csak más megfogalmazásban, ráadásul ezek bármelyikét megtalálom ingyen és bérmentve az életmódblogok bejegyzéseiben, tehát igazán nem volt szükség rá, hogy különálló könyvet készítsenek belőlük.

Nyakó_Dalma

Nelli Lahteenmaki – Nora Rosendahl: Én-könyv 365 ötlet, hogy jobban érezd magad

Kicsit gyorsabban olvastam el, mint ahogy az ajánlóban ajánlja a könyv magát, de ez is bizonyítja azt, hogy érdekes olvasmány. Elfogult vagyok az önfejelsztő könyvekkel szemben (na meg Jamie Oliver munkásságával is), de egészen biztosan állíthatom, hogy aki egy kicsit is nyitott és befogadó a változásra-változtatásra és mások tanácsainak kipróbálására annak nagy örömet fog okozni ez a könyv.