Harry ​Potter pszichológiája 37 csillagozás

A kis túlélő nem hivatalos lélekrajza
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

Harry Potter olvasók milliói előtt nyitotta meg a varázsvilág kapuit, ám Harry, barátai és ellenségei vizsgálata újabb utazásra visz minket: a muglik (és a varázslók) pszichéjének mélyére.
A sorozat fordulatai, illetve J. K. Rowling karaktereinek pszichológiai összetettsége és mélysége évek óta folyamatos lázban tartja a rajongókat, akik fáradhatatlanul boncolgatják a Roxfortban és a varázsvilágban felmerült rejtélyeket.
A Harry Potter pszichológiájában elismert pszichológusok ereszkednek le a Titkok Kamrájába, a Harry Potter-könyveket minden idők legsikeresebb fantasysorozatává tévő témák és karakterek vizsgálatán keresztül elemezve az emberi elmét és motivációkat.
Keressen egy szabad díványt, és készüljön fel rá, hogy olyan dolgokat tud meg kedvenc varázslójáról, amikről álmodni sem mert volna!

Eredeti megjelenés éve: 2006

Gold Book, Debrecen, 2008
336 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634260868 · Fordította: Békési József

Boglarina P
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája A kis túlélő nem hivatalos lélekrajza

A „Létezik-e mágia” témakör és a pályaválasztásos fejezet kivételével mindegyiket érdekesnek találtam – másnak biztos izgik azok is, nekem annyira nem –, kifejezetten tetszettek azok a fejezetek, melyek a szereplők – főleg Harry – lélektanát taglalták, vagy amikor a Harry Potter társadalomét, vagy a csoportközi konfliktusokat, vagy a faji kérdést.
Amiben biztos vagyok, hogy hosszú távon is maradandó marad számomra, az a Kötődési mintázatok a Roxfortban című fejezet, annyira tetszett, hogy gyorsan kivázlatoltam barátok számára, hátha mások számára is akkora horderejű értékkel bír majd e tudás, mint nekem, mert ez olyan volt számomra, mint valami életmentő öv.
Összességében tényleg jó volt nagyon, mondjuk ez nem olyan, amit együltő helyben kéne elolvasni, hanem ízlelgetni kéne gondosabban a szavakat, hiszen még ha HP-t is elemez, sok esetben magára is ismerhet az ember – ahogy én többször is tettem.
Kár, hogy nem a 7-es könyv után jött ki, hanem még előtte – kíváncsi vagyok, mivel lett volna még gazdagabb a könyv.
Több HP elemző könyvet olvastam már – de ez más, kétségtelenül az egyik legjobb HP-vel foglalkozó könyv. S mint az ilyen könyvek többsége, ez is rávilágított arra, hogy Rowling nem csak hasra ütve alkotott valamit, hanem komoly emberismerettel (és egyéb pl. mitológia ismerettel) vágott neki az íráshoz, hogy olyan könyve(ke)t alkothasson, hogy egyszerre legyen szórakoztató és hiteles is.

Dávid_Debreceni
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

Imádtam és imádom. Niel Mullholland egy olyan területen keresztül közelíti meg a Harry Potter könyvsorozatot amitől sokan félnek. Szó van itt csoportok közötti kommunikációs nehézségek.

A létező összes teória felmerül a könyvben. Gyakorló neveléstechnikai könyv azaz mégis milyen iskola és intézmény a Roxfort.

Ezen felül tényleg foglalkozik a kis túlélő lélekfejlődésével. Gondolkodtam rajta, hogy miért is érdekes a valódi sötét varázslatok kivédése címmel írt fejezet. Már értem mindenkinek bánnak sötét varázslatai ami ellen jó ha védi magát.

A mugli világ bemutatása pedig hol vicces hol gondolkodtam rajta sokat. Olvasmányos könyv. Ledőltem a kanapéra pár analízisre miatta.

dorcika
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

Pszichológiai kisokos. Nagyon sok fontos és hasznos dolog van benne, szóval akit érdekel a pszichológia, de az ismeretei megállnak Freudnál, Jungnál stb., annak nagyon ajánlom.
Én egy egész kicsit csalódtam benne, ugyanis azt hittem, hogy ez majd a HP-könyvek cselekményének, karaktereinek pszichológiai szempontú elemzése lesz… és egy-két esszé valóban az is volt, de a többség inkább csak példaként hozta fel Harry-éket ahelyett, hogy őket állította volna a középpontba.
Viszont nagyon korrekt munka, úgyhogy megérdemli a 4 csillagot.

Mandula8
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

Szenzációsan jó volt. A tanulmányok színvonala változó, de egy erős közepest azért mindegyik megüt. Izgalmasak voltak a szempontok, ami alapján vizsgálták a Harry Potter univerzumot. Egy hibája volt, hogy még a hetedik könyv előtt íródtak a tanulmányok, így a teljes kép sok esetben hiányzik, tanakodások viszont voltak, amit élvezet volt olvasni.

kedaiyun
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

A nagy Alexandra-akció közepette bementünk az egyik barátnőmmel a könyvesboltba, és ő hívta fel a figyelmemet erre a könyvre. Emlékeztem rá, már egy korábbi nagy leárazásban is szerepelt, de különösebben nem keltette fel az érdeklődésemet, mert úgy gondoltam, ez is egy szokásos „húzzunk le még egy bőrt a témáról”-jellegű kiadvány lesz. Most azonban, belelapozva, és az ő hatására is úgy döntöttem: megér 400 Ft-ot, hisz érdekesnek tűnik. Nos, el kell mondanom, hogy abszolút pozitív csalódás volt a könyv! A benne szereplő cikkek érdekesek, olvasmányosak, változatosak, és emellett van irodalomjegyzék és lábjegyzet is. Külön tetszett, hogy a fordító odafigyelt arra, hogy a Harry Potter-részleteket a magyar fordításból vegye át. (Ezt azért emeltem ki, mert találkoztam már olyannal, ahol egy másik műre való hivatkozás közben nem vették figyelembe a már ismert, megjelent magyar fordítást.) Annyi negatívumot kell csak megjegyeznem, hogy nincs feltüntetve sehol, hogy az idézetek Tóth Tamás Boldizsár fordításából származnak, ezt odaírhatták volna. Illetve még egy fordítási bakit találtam: a „vakondtúrásokból hegyek lesznek” a „make a mountain out of a molehill” tükörfordítása, de ez valójában magyarul úgy hangzik, hogy „bolhából elefántot csinál”, jobb lett volna ezt írni.
Vannak ugyan egy kicsit szárazabb részei a könyvnek, de összességében nagyon tetszett. Látszik, hogy ez nem egy rajongói kiadvány, ezek valódi tudományos cikkek. Érdekes kérdéseket vet fel, nagyon elgondolkodtató némely cikk. Meg kell jegyeznem, hogy még az utolsó kötet előtt, 2006-ban íródtak ezek a cikkek, tehát az első 6 kötetet veszik alapul, ugyanakkor szerencsére nem vállalkoznak vad elméletek gyártására a végkifejlettel kapcsolatban – de nem is ez volt a cél. Véleményem szerint mindenkinek érdekes olvasmány lehet, aki szereti a HP-könyveket és szeret elemezgetni, elgondolkozni az egyes jelenségeken, valamint érdekli a pszichológia.

BubuMaczkó P
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

Minden fejezetét valaki más írta, így kicsit hullámzó volt a színvonala, egyes fejezeteknek szinte semmi közük sem volt Harry Potterhez, vagy a varázs világhoz, míg mások igazán belegondoltak egyes pszichikai jelenségek vonatkozásaiba, megjelenésébe a sorozaton belül. Nagyon érdekes volt új nézőpontból közelíteni, és jobban elmélyedni a fő szereplők lelki bugyraiban. De nem csak a szereplőket láttam ennek hatására másképp, hanem a Roxfortot, a Mágiaügyi minisztériumot, a varázs lények helyzetét, és a varázs világ problémáit is. Olyanoknak ajánlanám, akiket érdekel a pszichológia, esetleg tanultak is valamennyit róla, különben száraznak tűnhet helyenként. És természetesen azoknak, akik szeretnék a Harry Potter köteteket elővenni, és más szögből látva újraolvasni.

Nelli0805
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

Nagyon érdekes tanulmányok vannak ebben a kötetben, sok új dolgot megtudtam a pszichológusoktól és társaiktól. :-)
Bár néhány tanulmány alig foglalkozott a Harry Potter univerzummal, ezek közül nem is kötött le mindegyik. De volt benne sok nagyon jó tanulmány is, ami a szakzsargon ellenére is olvastatta magát. :-) Az írások rávilágítottak sok olyan dologra a Harry Potter könyvekkel kapcsolatban, amik magamtól nem valószínű, hogy eszembe jutottak volna.

Érdemes elolvasni. :-)

Zsoofia
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

HarryPotter-hangulatban voltam, és eléggé vegyes érzelmeim vannak a Cursed Child létezésével kapcsolatban, úgyhogy inkább befejeztem ezt, amit kb két éve kezdtem el. És a rassz-kédéskört feldolgozó fejezetnél hagytam abba, ami ennek a tanulmánygyűjteménynek a mélypontja.

Ez a kötet régi, 2006-ban szerkesztették még a hetedik kötet kijövetele előtt, és azért van benne (amúgy bejött) spekuláció, de ennek ellenére nagyon sok érdekes információt lehet innen kiszűrni. Pszichológia iránt alapszinten érdeklődőknek ajánlom, mert szakmailag elfogadható alapfogalmakat fest le mugliknak közérthető példákban. Nekem leginkább a kötődési mintás fejezet jött be, szinte azonnal kijegyzeteltem és azóta minden írópalántának és egyéb érdeklődőnek elküldöm, annyira hasznosnak tartom, de természetesen vannak kevésbé jobban sikerült fejezetek (khm, vérfarkasok). Mindegyik tanulmány erősen citált, szóval aki ért angolul, az bizonyos fejezeteknek könnyen utánaolvashat.

Nico
Neil Mulholland (szerk.): Harry Potter pszichológiája

Pszichológusoknak, és elszánt Harry Potter-rajongóknak igazi csemege ez a könyv. Olyan párhuzamokat vont a HP-könyvek és az egyén és társadalom pszichés működése között, amiket eddig nem is vettem volna észre, vagy én magam nem állítottam volna fel párhuzamot. Különösen tetszett, hogy minden esszé végén külön a szerzőket is bemutatták, a Harry Potter-szériához fűződő kapcsolatukkal együtt. Kedvenc esszém a Harry és társai kötődésének alakulásai, szerintem nagyon találó, és különösen tetszett a köny végén az egyes terápiafajták bemutatása Harry történetén keresztül. Egy-két tanulmány egy kicsit szárazra sikeredett, ezért kap csak 4 csillagot, de egyébként jó kis könyv.

Mariann_Czenema

Jó volt, nehéz volt :)
Kétféle szempontból is izgalmas olvasmány, mert egyrészről ez a könyv 2006-os, tehát csak találgattak benne a szerzők, hogy mi várható a hetedik könyvben, mégis elég sok pontos ötlet bukkant fel a tanulmányokban.
Ó, igen, ezek esszék, tanulmányok professzoroktól, doktoroktól, tehát a mű nyelvezete bonyolult; nem árt, ha az olvasó előtte folytatott már pszichológiai tanulmányokat. De érdekfeszítő volt, főként az érdekelne, hogy vajon mennyire tudja Jo, mi mindenről árulkodik egy-egy könyve a felnőtt olvasóinak; és hogy milyen izgalmas másként tekinteni egy-egy alakra, eseményre távolabb a nyilvánvaló olvasói érzelgősségtől, kicsit felülről, külső szemszögből rácsodálkozni a titkon talán észrevett apró tudományos tényekre.
Fogom még olvasni, nagy segítség lesz az íráshoz is :)

pertita

A patrónus azt jelképezi, amire egy egészséges, racionális elmének szüksége van a boldogtalanság túléléséhez: a reményt, a boldogságot, az optimizmust és az életben maradás vágyát.

302. oldal, Gold Book

zsofigirl

Amikor valaki nagyon jól kalapál, minden probléma hajlamos egy szögnek tűnni.

pertita

A kultúra úgy definiálható, mint a tárgyi (például mozgó portrék) és eszmei (például a kviddics jó szórakozás) környezet „ember alkotta” része. A kultúra dimenzióit a közös eszmék, normák, anyagi javak és technikai eszközök alkotják.

187. oldal, Gold Book

pertita

A varázslat hasonló a kognitív terápia módszereihez: a bizonyítékok megkérdőjelezése, alternatív magyarázatok kidolgozása a negatív érzésekkel és eseményekkel kapcsolatos téves gondolatok megváltoztatásának érdekében.

302. oldal, Gold Book

pertita

S ami még rosszabb, azok, akiknek fájdalmaik vannak, áttéríthetők a sötét oldalra, hogy annál is nagyobb traumákat okozzanak a náluk gyengébbeknek, mint amiket ők elszenvedtek.

334. oldal, Gold Book

pertita

Az átváltozás mágia – de leginkább kemény munka.

334. oldal, Gold Book

VioletHill

A Roxfortban a gyerekek az első perctől kezdve olyan dolgokat tanulnak, amik nemcsak meglepőek és bizonytalanok, hanem fontosak is számukra. A gyerekek meg akarják tanulni azt, amit a Roxfort kínál nekik. És bár Harry és barátai kalandjait explicit módon egyetlen tanár sem helyesli, sok példa van arra, hogy implicit módon támogatják Harryt. Dumbledore közli vele, hogy kérdezzen tőle nyugodtan bármit (bár figyelmezteti, hogy lesznek kérdések, amikre nem tudja a választ). Emellett magát az iskolát is mintha kifejezetten kalandozásra építették volna kóborlófolyosóival, kiszámíthatatlan ajtóival és a felderítésre ösztökélő rejtélyes események végtelen sorával.

36. oldal, Harry kíváncsisága (Gold Book, 2008)

VioletHill

Továbbá annak érdekében, hogy az új tanulók jobban megismerjék a potenciális varázslói pályákat, a prefektusoknak találkozókat kellene szervezniük korábbi roxfortos diákokkal, akik beszélnének jelenlegi munkájukról és annak a roxforti tanulmányaikkal való kapcsolatáról. Noha a Harryhez és Ronhoz hasonló diákoknak az első évben nem lennének elsőrendű fontosságúak ezek az alkalmak, a Hermionéhoz hasonló gyerekek valószínűleg örülnének nekik, és talán megpróbálnák befolyásolni szüleiket is. A prefektusok azzal is növelhetnék az események látogatottságát, ha ételt is felszolgálnának – ez az ősi megvesztegetés még mindig hatékony a mugli és varázsvilágbeli előadótermekben.

57. oldal, Biztonsági trollok kiképzése - Pályaválasztási tanácsadás varázslóknak (Gold Book, 2008)

VioletHill

Óriási Harry Potter-rajongó vagyok. Olvasóként örömömet lelem abban, hogy közvetetten átélhetem győzelmeit és kudarcait, vagy elképzelem a kalandokat, amikbe ez a bámulatos fiatal hős bátran beleveti magát, miközben sorsát keresi. Hivatásos pszichoterapeutaként még érdekesebb elgondolkodni azon, hogyan tükrözik Harry nehézségei a mieinket, és milyen üzenetet rejt számunkra, akik szintén megpróbáljuk legyőzni a saját Voldemort-jainkat, dementorainkat és fájdalmas sebhelyeinket, az, ahogyan Harry megbirkózik az előtte tornyosuló kihívásokkal, ellenségekkel és saját kételyeivel.

273. oldal, Pszichológiai kezelés Harryvel (Gold Book, 2008)