Elveszett ​próféciák 1152 csillagozás

Agnes Nutter boszorka szép és pontos próféciái
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

Isten hét nap alatt teremtette a világot.
Az Ördög meg hét nap alatt elpusztíthatja azt… már ha sikerül neki.

Ismerkedjünk meg Adammel, az Antikrisztussal, akit elcseréltek, az Apokalipszis Négy Motorosával, akik bőszen igyekeznek beteljesíteni az Armageddont, egy démonnal és egy angyallal, akik szívesen megakadályoznák ezt, valamint Anatéma Apparáttal, aki bizonyíthatóan boszorkány, és a kezében ott a kulcs, de még nem tudja ezt, ráadásul üldözőbe vette az újjáalakult Inkvizíció…

Ez lenne tehát az Útikalauz az Armageddonhoz Terry Pratchett, a méltán híres Korongvilág-regények írója, és Neil Gaiman, az Amerikai istenek, Anansi fiúk, Coraline, A temető könyve és Csillagpor című regényekkel számos irodalmi díjat nyert szerző tollából. Az Elveszett próféciákból 2019-ben sorozatot készítettek Michael Sheen, David Tennant és Jon Hamm főszereplésével; a könyvet az olvasó új szerkesztésben, felújított kiadásban tartja a kezében.

Eredeti megjelenés éve: 1990

Agave Könyvek, Budapest, 2023
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635981892 · Fordította: Horváth Norbert
Agave Könyvek, Budapest, 2021
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634195382 · Fordította: Horváth Norbert
Agave Könyvek, Budapest, 2019
336 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634195382 · Fordította: Horváth Norbert

Crowley · Halál · Azirafael · Anatéma · Az Apokalipszis négy lovasa · Shadwell · Antikrisztus · Newton Pulsifer · Adam Young · G. K. Chesterton · Hastur · Lee Van Cleef · Pepper

London · Tadfield, UK

Riszperidon>!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák Agnes Nutter boszorka szép és pontos próféciái

Érdekes volt a viszonyom ezzel a könyvvel. Először, olyan bő fél, éve fogtam bele. Aztán, olyat tettem, amit csak nagyon ritkán szoktam, félbehagytam. Egyszerűen nem ment, pedig nagyon nagy reményekkel álltam hozzá. Annak ellenére, hogy szeretem az angolt humort, inkább terhelt a dolog, minthogy megnevettetett volna.
Aztán megint sikerült kézbe vennem, és mint kiderült, olyan 5-6 oldalt kellett volna még bírnom annak idején, mert egyből magába szippantott a dolog. Többször röhögtem hangosan, fogtam a fejem, hogy ez a két ember együtt mennyire nemnormális tud lenni, ha összeeresztik őket! :D Úgy, hogy mindeközben a könyv nagyon mély, és elgondolkodtató témákat is feszeget, komoly mondanivaló is rejlik mögötte.
A szereplőket egytől-egyig szerettem, külön kedvencet tudnék említeni? Hmm, talán Crowley.
Többször előjött a könyvben az, amit én személy szerint nagyon tudok kedvelni. Amikor úgy utalnak dolgokra, hogy kell, hogy legyen hozzá valami háttértudásod, vagy egy kis általános műveltséged, és amikor tudod. hogy ez így működik, azt, amiről viszont nem hallottál, elkezded lelkesen felkutatni.
Szóval, hogy elsőre miért nem voltunk jóban, nem tudom, mert második nekifutásra nagyon jó haverok lettünk.

Agave Könyvek, Budapest, 2010
314 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639868939 · Fordította: Horváth Norbert
Klodette >!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

Nem is tudom hol kezdjem az elemzésem, de leginkább azzal, hogy óriási elvárásaim voltak a sorozat alapján, amiket végül szinte egyáltalán nem ugrott meg a könyv. :(
Szomorú vagyok, mert nagyon akartam, szeretni, de ez nem így lett.
Két fontos dologra jöttem rá olvasás közben. Az első, hogy valószínűleg nem most kellett volna elolvasnom a kötetet, hiszen még friss volt az élmény a sorozat miatt és nem is kötött le annyira, mint vártam. A második pedig, hogy ennek a történetnek inkább a karakterei a kiemelkedőek, nem pedig maga a sztori, hiszen annyi, de annyi könyv szól az Apokalipszisről, amivel már Dunát lehetne rekeszteni…
A sorozat és a könyv azért egy-két dologban eltért, de ezen persze nem lepődtem meg. Maradtak ki szereplők, akadtak apró eltérések, de egészében nézve egy igen könyvhű adaptációról beszélünk.
Most az egyszer az olvasás és a saját elveim ellen beszélek, de ha csak egy dologra van időtök, akkor inkább a sorozatot nézzétek, mint hogy a könyvet olvassátok.
A könyv fontos üzenetei között van többek között az is, hogy igenis merjük leküzdeni az előítéleteinket, a sorsunk sosincs előre eldöntve, valamint mindig van rá lehetőség, hogy változtassunk és önálló döntéseket hozzunk.

Bővebben: https://klodettevilaga.blogspot.com/2019/06/konyvkritik…

csartak P>!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

A könyv hosszú évek óta állt már a polcomon, viszont most a sorozat után kíváncsi lettem rá, így pótoltam lemaradásomat. Biztos vagyok benne, hogy a filmrészletek sokat hozzá tettek a fejemben zajló képi világhoz, mert végig ugyanaz pörgött előttem. Jó volt utána olvasni, kicsit adott egy hátteret és összefoglalást, apró utalást a dolgokhoz. Amúgy a sorozat meg zseniális, a szereplők tökéletesek, ajánlott megnézésre. :)

Gyula_Böszörményi IP>!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

Inkább Pratchett, mint Gaiman, de ez előnyére válik.

shadowhunter1975 P>!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

Kár, hogy nem a megjelenésekor olvastam először, akkor imádtam volna ezt a könyvet.
Most is nagyon tetszett, de a ritka alkalmak egyike, hogy a sorozat szerintem jobb lett.

fióka P>!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

Nagyon okos könyv, abból a fajtából, ami könnyen érthető és remélhetőleg gondolkodásra serkentő, már egészen zsenge kortól. Például ilyesmiket kellene tanítani oskolákban, határozottan egyszerűbb és hatékonyabb módszer volna elhitetni emberpalántákkal, hogy igen, létezik szabad akarat, hogy igen, nagyon fontos a gondolkodás, a felelősségteljes fajta, az, aminek nyomán rájövünk, hogy ha megölünk egy bálnát, az halott marad és kész, nincsen helyette másik. Például. De ez nagyjából az esszenciája a dolgoknak, az egyik részének. A másik az az igen régi elmélet, miszerint nincsen fény árnyék nélkül, jó rossz nélkül és rózsa sincs tövis nélkül (bocs, ez utóbbit nem hagyhattam ki :D). Nem léteznek abszolútumok. Csak feketék és csak fehérek. Árnyalatok vannak, de abból milliónyi (alapul vehető például egy Pantone-színskála, igaz ugyan, hogy ez alig takar ezernél több árnyalatot, de kiindulásnak jó) és ez így van jól. Mink van még? Nagyon sok finomság, mint pl. az, hogy nevelni csak terelgetve lehet, hagyni, hogy az ember önmaga lehessen (nem sorozatgyilkosokra gondolok, de nagy a gyanúm, hogy a legtöbb esetben ott is igen el lett rontva egynémely dolog) és akkor, csakis akkor lesz belőle kiegyensúlyozott, boldog gyerek majd felnőtt. Tanít szépen, nevetve az elfogadásról, ezért a legszimpatikusabb páros Crowley és Azirafael az egész könyvből. Aztán a nevek, Adam, Anatéma Apparát :D. A humor pedig kihagyhatatlan, mert ettől a párostól más nem is várható el, mint elegáns, földön fekve történő röhögésre késztető humor. Amolyan brit fajta. Ami még azért is szimpatikus, mert olyannyira népnemzetileg önironikus, hogy igazán volna mit tanulni tőlük. Jók, na.
Visszatérve a szabad akarathoz versus predesztináció: ugyan a második sokkal kényelmesebb, mert a teljes ügyintézés megtörtént már régen, de az előbbi sokkal vonzóbb, noha a papírmunkát nekünk kell intéznünk menet közben. Ennek kapcsán jutottam el a pelagianizmusig, egészen szimpatikus, naná, hogy Szent Ágoston megvétózta/-torpedózta. Sebaj. Szabad akarat, tudjátok.
Az egyik legjobb – ha nem a legjobb – többszerzős könyv volt, amibe valaha is belebotlottam. Olvassátok, kacagjátok, élvezzétek!

Molymacska>!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

Gaiman az Isten, akire felnézek, és nagyon szeretném kiolvasni az életművét, így megkerülhetetlen volt ez a könyv, melyet Prachett-tel írt. Valamiért, amikor még a könyv nem volt a kezemben, azt hittem ez egy novellaválogatás lesz, aztán picit csalódtam, hogy nem az lett. Persze így is elolvastam, csak hát a novellák… mégis olyan rövidek.
Ez a könyv meg nem volt rövid, sőt, inkább rétestészta volt számomra. Persze értettem, hogy meg kell alapozni a nagy sztorit, de közben meg az elején MAJDNEM elvesztettek, annyira nem volt izgalmas. Csordogált a történet, a narráció vicces próbált lenni, de igazából ennyi. Persze a vége kárpótolt valamennyire, de nem nagyon, nem annyira, mint vártam.
Meg persze ott van a humor: angol humor. Mindenféle humor. Humor humor hátán. A narráció tényleg mindent próbált humorosra venni, mégis kicsit olyan… sok volt. És annyira angol. És annyira fárasztóan meh. Számomra a kevesebb több lett volna.
A sorozat megnézése után nem mondom, hogy rossz, de azért nem is lett a kedvencem. Remélem Gaiman további önálló munkái jobban fognak tetszeni, mint ez a könyv.

Keiran_Rowley IP>!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

Nem leszek népszerű, de ez most nem jött be. Pratchett humorát nagyra értékelem, és a halálos dózist meg nem haladó mértékben szoktam fogyasztani. Gaiman az egyik nagy kedvencem, és példaképem, és szeretem. Ez a szerelemgyerek azonban rácsúnyult mindkettejük jellegzetes hibáira, és – noha voltak olyan részek, amik kifejezetten tetszettek – így összességében nagyon kínos volt olvasni. Totális csalódásban vagyok, mellette meg hősnek érzem magam, hogy ebben a kaotikalipszisben egyáltalán tudtam haladni az olvasással.

Kedvenc: Az Apokalipszis Másik Négy Lovasa, halatlanul jók voltak; Crowley, a hulló falevél
Nem kedvenc: Történetvezetés Történettördelődesés; off Humor

Nita_Könyvgalaxis>!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

Ha egyszer eljő' az Apokalipszis olyan formában, ahogy ez a két úr megálmodta, legalább röhögve megyünk majd a halálba.

Az Elveszett próféciákat úgy a legjobb olvasni, ha meg sem próbálod komolyan venni. Több, mint 300 oldalnyi intelligens humor, amely az Apokalipszist kiforgatja a négy sarkából.
A regényen egyáltalán nem érződik, hogy két író írta, nagyon szépen egybesimul a szöveg. Egy-két rész volt, ahol éreztem, hogy ez most olyan Pratchett-es vagy Gaimanes, de ezek azért nem voltak nagyon kirívóak.

Bár én a regény első kétharmadát erősebbnek éreztem, mint a végét, így is nagyon jókat nevettem. És egyszer szívesen kocsmáznék Crowley-val. :)

Ibanez P>!
Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák

„Jobb idebent várni. Odakint elszabadult a pokol.
– Nem – mondta a motoros – Még nem.”

Ez nagyon betalált! Nagyon! Eddig is rengeteg Gaimant olvastam, mindet élveztem, de valamiért az történik a műveivel, hogy eltelik fél év és nem emlékszem igazán rájuk. Ezt viszont nem fogom elfelejteni, már most tudom! Nem tudom, hogy Terry hatása-e, de sokkal-sokkal vagányabb, humorosabb lett, annyira élvezetes sztori, hogy csak na…

„Gyerekek! Az Armageddon előidézése nagyon veszélyes.
NE próbáljátok meg otthon.”

Adott a közelgő apokalipszis, s a sátáni gyermek, amelynek földre „helyezésével” kezdődik a történet… no meg az angyallal és a démonnal, akik földi munkájuk során annyira megkedvelték szerény bolygónkat (és az emberek által adta lehetőségekről ne is beszéljünk), hogy vakarják a fejüket, hogy lehetne elodázni a világvégét… Ez nem is lesz olyan nehéz, hiszen már az elején a sátánista ápolónők úgy összekuszálják a pólyákat, hogy az apokalipszis előnapjaiban se az égi, se a pokoli sereg nem tudja, hol lehet a gyerkőc, akinek bizony meg kéne nyomnia a start gombot az egész háborúra…

Aki bizony kamasz lett időközben (mindenféle angyali vagy démoni behatás nélkül), Adamnak hívják, s saját kis bandájával (ők is négyen, mint a lovasok) uralkodik egy álmos angliai kisvárosban. Társa is van, a pokolból mellészegődött, kívánságainak megfelelően küllemet változtatott sátáni kutya, hivatalos nevén: Eb. A kutya megannyi humoros jelenetnek mozgatója (s bizony ő is kezdi sajnálni, ha véget kellene érnie a normál-kutya létének, s visszatérni a pokolra, ahol nincsenek például szukák :-D)
„Egész lényét kezdte áthatni a kisméretű kutyaság.
Már patkányt is kergetett. Élete legélvezetesebb pillanatai voltak.
És ott voltak a macskák is, gondolta Eb. Meglepte a szomszéd gyömbérszínű nagy macskáját, és kocsonyaként reszkető teremtménnyé akarta zsugorítani a szokásos morgásával és tekintetével, ahogy az elkárhozott lelkekkel szokta tenni. Ezúttal egy orron karmolást kapott helyette, amitől könnybe lábadtak a szemei. A macskák sokkal keményebbek, mint az eltévelygett lelkek, gondolta Eb. Már készült a következő alkalomra, amikor megpróbálkozik az ugatással és a körbeugrálással. Ki tudja, talán az bejön.”

Aztán ott van a boszorkány leszármazottja, aki a próféciákat követi, s a boszorkányvadászok, akik mellbimbókat számolgatnak :-D Mindenki persze összegyűlik a végső pillanatra, mikor eldől, vajon Adam hogy dönt, van-e esély elodázni az apokalipszist, avagy sem.

„És szólott az úr az Angyalhoz, aki a keleti kaput őrzötte, és mondá: Hol van a lángoló pallosod, ami adatott tenéked?
És mondá az angyal, Az elébb még itt volt, letehettem valahová, legközelebb elhagyom a fejemet is;”

:-D Olvassátok, nevessetek, szórakozzatok! :-D

Beja>!

Emellett, pár havonta egyszer kiválasztott egy növényt, ami túl lassan nőtt, vagy száraz, barna foltok jelentek meg a levelein, vagy egyszerűen nem nézett ki olyan jól, mint a tàrsai, és körbehordozta a többi növény előtt.
– Búcsúzz el a többiektől, pajti – mondta a szerencsétlen növénynek. – Kevés vagy…
Aztán elhagyta a lakást az alkalmatlan növénnyel és pár órával később visszatért egy üres cseréppel, amit aztán gondosan szem előtt hagyott.
London-szerte a legélénkebb, legelegánsabb és legszebb növények neki nőttek. Ezen felül a legrémültebbek is.

Kapcsolódó szócikkek: Crowley
psn>!

Terry Pratchett korán reggel kel, Neil Gaiman pedig kora délután. Ez a könyv abban a négy-öt órában született, amikor mindketten ébren voltak.

Kapcsolódó szócikkek: Neil Gaiman · Terry Pratchett
Removed>!

Felnősz úgy, hogy indiánokról meg kalózokról meg űrhajósokról olvasol, aztán mikor már azt hinnéd, hogy a világ egy érdekes hely, akkor azt mondják, hogy tele van döglött bálnákkal meg kivágott erdőkkel, és mindenhol atomhulladék sugároz sok millió évig. Szerintem nem is éri meg felnőni.

Removed>!

Azirafael könyveket gyűjtött. Ha teljesen őszinte akart lenni, belátta, hogy könyvesboltja csak egy hely, ahol tárolta őket. Ezzel nem volt egyedül. Fenntartandó a tipikus antikvárius látszatát, minden cselt és trükköt bevetett a fizikai erőszak kivételével, hogy megakadályozza vevőit a sikeres vásárlásban. Kellemetlen, nyirkos illatok, szúrós tekintetek, rendszertelen nyitva tartás – hihetetlenül jó volt benne.

43. oldal, Tizenegy évvel ezelőtt (Agave Könyvek, 2019)

Removed>!

Először is, Isten hihetetlenül titokzatos, hovatovább körülményes utakon közlekedik. Isten nem kockázik az univerzummal; saját felfoghatatlan játékát játssza, amit ő talált ki. Ez a többi játékos (értsd: mindenki) szemszögéből leginkább egy érthetetlen és bonyolult pókerjátszmához hasonlít, amelyet koromsötét szobában játszanak üres kártyalapokkal, végtelen tétekkel, és egy olyan osztóval, aki nem mondja el a szabályokat, és végig mosolyog .

Kapcsolódó szócikkek: Isten · világegyetem, univerzum
RandomSky>!

Talán segít megérteni az emberi viselkedést, ha tisztázzuk, hogy a történelem legnagyobb diadalai és tragédiái nem annak köszönhetőek, hogy az ember alapjában jó vagy alapjában rossz természetű, hanem annak, hogy alapjában ember.

FruzsinaRacz>!

Azt mondják, az összes jó dallam az ördögtől ered. Ez nagyjából igaz is. Viszont a Mennyországnak vannak a legjobb koreográfusai.

Shanara>!

Sok jelenség – háború, járvány, váratlan APEH-ellenőrzés – a Sátán keze munkájának ékes bizonyítéka…

17. oldal (Agave)

Kapcsolódó szócikkek: sátán
Removed>!

A szokásos garanciaszelvénnyel, amelyben a gyártó kijelenti, hogy ha a gép 1) nem működik 2) nem a drága hirdetésekben állítottak szerint üzemel 3) lecsapja az áramot az egész házban 4) sőt, ha még benne sincs a dobozában; az semmilyen közvetlen vagy közvetett módon nem a gyártó felelőssége, és ezért még peres úton sem reklamálható, és a vásárló érezze magát megtisztelve, hogy a gyártónak adhatja a pénzét; ezenkívül, ha a vásárló bármilyen módon saját tulajdonának tekinti a gyártó által előállított, jogilag őt illető terméket, azzal sötét öltönyös, napszemüveges, aktatáskás, elegáns karórájú emberek figyelmét vonja magára. Crowleyt lenyűgözte a gyártó által produkált garancialevél, olyannyira, hogy egy maréknyit elküldött Odalentre, ahhoz a részleghez, ahol a Halhatatlan Lélek-szerződéseket készítették elő, és egy kis cédulán csatolt egy rövid megjegyzést: „Tanuljatok, fiúk”

Kapcsolódó szócikkek: garancia
Chöpp >!

Kedvenc játékunknak egy nagyon híres és sikeres film szolgált alapjául, amiben sok lézerpisztoly és robot szerepelt, meg egy hercegnő, aki úgy hordta a haját, mintha fülhallgatót viselne.

Kapcsolódó szócikkek: Csillagok háborúja

Népszerű triviák

Bence P>!

668 – The Neighbour of the Beast címmel terveztek folytatást írni a történethez, de mikor Gaiman átköltözött Amerikába, Pratchett kijelentette, hogy nem valószínű egy folytatás megírása.

[sfmag.hu]

Kapcsolódó könyvek: Neil Gaiman – Terry Pratchett: Elveszett próféciák