Ne ​ess pánikba! 30 csillagozás

Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak
Neil Gaiman: Ne ess pánikba!

Douglas Adams a 20. század talán legjelentősebb sci-fi írója. Népszerűségét egy Innsbruck melletti mezőn felmerült ötletnek köszönheti, melyből aztán életre kelt a Galaxis Útikalauz stopposoknak.
Neil Gaiman, az ismert és elismert képregény és sci-fi szerző Ne ess pánikba! című könyve Douglas Adams munkásságát élteti. A személyes beszélgetéseknek és interjúknak köszönhetően Gaiman első kézből tárja fel az olvasók előtt Adams életművét a Ki vagy, Doki? forgatókönyvektől a Dirk Gently regényeken át az Utoljára látható című útikönyvig. És természetesen mindent bemutat, ami Galaxis: az eredeti rádióműsort, a könyveket, a televíziós sorozatot, a törülköző jelentőségét, a számítógépes játékot és az internetes oldalt. A könyv, a közelmúlt eseményeit követve, mesél a mozifilmről, az első regény 30. évfordulójáról és a trilógia Eoin Colfer tollából származó hatodik, Ja, és még valami… című tagjának megjelenéséről is.

Eredeti mű: Neil Gaiman: Don't Panic

Eredeti megjelenés éve: 1988

Róla szól: Douglas Adams

Akadémiai, Budapest, 2012
332 oldal · ISBN: 9789630592123 · Fordította: Holbok Zoltán, Márton Róza Krisztina

ViraMors

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Azt hiszem, ezt a könyvet nem így kellett volna. Informatív, ez jó. Viszont eléggé… nehézkes. Nem ez a jó szó, de egyelőre nem találtam jobbat. Rengeteg háttérinfót, rengeteg tényt kaptam, kis részt Adamsről, nagyobb részt a különböző műveiről, és azok keletkezéséről, de nem igazán érzem magam közelebb az emberhez, és ez végeredményben elszomorít.
Mindenképpen ki kell emelnem az Adams levelezésével foglalkozó fejezetet, az egyetlent, amit az első betűtől az utolsóig nagyon élveztem. A könyvnek persze voltak jó pillanatai ezen kívül is, de nem túl sok.
Én értékelem az erőfeszítést, Neil Gaiman továbbra is az egyik kedvenc fikciós íróm, de az életrajzírás, úgy tűnik, nem az ő asztala.

NewL P

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Ennyire mélyen nem érdekelt a témakör, túl aprólékos, túl sok információ. Inkább Douglas Adams könyveit fogom olvasni.

Rézangyal

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Mennyire durva, hogy aznap mikor elkezdtem a könyvet a szerencsesüti szerint „Ne ess pánikba!” és most, hogy befejezetnek jelölöm azt írja „Negyvenkettő”. Mindig mondom, hogy a szerencsesüti a vesémbe lát.
Legalább a szerencsesüti…
Belekezdtem, majd fél úton majdnem feladtam, mondván, hogy én nem ilyen lovat akartam. Nem tudtam mit kezdeni a dömpingszerű nevekkel, évszámokkal és viccesnek szánt idézetekkel. Aki aszerint szeretné elolvasni a könyvet, hogy ez Douglas Adams életrajza, az ne tegye. Ez a könyv ugyanis arról szól, hogy DA hogyan nem akarta megírni a Galalxis-t. Aztán hogyan nem akart belőle rádiójátékot készíteni. Utána pedig sorozatot, végül filmet. Az, hogy végül mégis megírta, és készült belőle rádiójáték, sorozat, film csak a véletlennek köszönhető, meg annak, hogy Dough olyan kis önző, mitugrász alak volt, hogy nem bírta megállni, hogy ne az ő neve álljon mindenhol. irónia
A függelékeket élveztem, Neilt is, az, hogy a könyv nem tetszett senkinek sem hibája, talán kevesebb névvel, vicceskedéssel könnyebben emésztettem volna.

Mandula8

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Rajongóknak kötelező. Kicsit sok információ van benne olyan dolgokról, amik nem feltétlenül érdekelnek – most lebuktam: nem vagyok igazi rajongó. Azért érdekes volt, helyenként vicces, és kedvet kaptam újra elolvasni az ötrészes trilógiát, illetve megnézném a Ki vagy, Doki?-t is.

Maate

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Könnyű azt mondani! Néha ok nélkül, néha teljes joggal, de hát muszáj, de persze igyekezzünk!

Azt nem tudom, miért Gaiman írta meg, bárki megírhatta volna, megtartja a teljes dokumentarista stílust, ami nem is baj. És közben a téma az Útikalauz, amiről én szívesen és bármikor olvasok. A könyv létezésének szükségszerűségét megkérdőjelezem, de ha már van, örülök és tetszett:)

u_san

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Annak ellenére, hogy csupán egy kihívás miatt olvastam el ezt a könyvet nagyon tetszett. A Galaxis Útikalaúzt még nem olvastam el teljesen, csak valamikor régen elkezdtem, és ha jól emlékszem láttam a filmet, de a könyv ismerete nélkül is határozottam élvezhető volt a könyv, sőt most mégjobban kedvet kaptam az ötrészes trilógia elolvasásához. Neil Gaiman, és Douglas Adams humorérzéke határtalan és be kell valljam most már magamnak, hogy egyre jobban tetszik az angol humor.
Én magam is szokatm néha írni, így nagyon érdekes volt számomra, hogy egy hivatásos író hogyan viszonyul a munkájához, és az is nagyon tanulságos volt, hogy hogyan készülnek egy műnek a különböző adaptációi más-más médiumra. Most más egészen más szemmel tudok nézni egy-egy könyvadaptációra.

nero

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Azt hiszem, igazán stílszerű épp a 11 éve elhunyt Douglas Adams-re emlékező Törülközőnapon, május 25-én befejezni ezt, a kiadó által világoskék törülközőbe csomagolt tisztelgést a Galaxis útikalauz stopposoknak szerzője előtt. Alapvetően meglepett a tény, hogy az Akadémiai Kiadónál jelenik meg egy Neil Gaiman tollából származó kötet, ami a könnyű műfaj vagy inkább műfajok – a humor és a sci-fi – mesterének életéről szól. És őszintén szólva, féltem is, hogy két nagy kedvencem közül az valamelyikben csalódni fogok. De egyáltalán nem csalódtam. Sőt…
A könyvet olvasva két nagyszerű és elképesztően humoros szerző munkásságába nyerhetünk betekintést.
Folytatás itt: http://www.szerepalapitvany.hu/index.php…

Dominik_Blasir

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Tulajdonképpen nem is tudom, hogy mit vártam ettől a kötettől.
Az biztos, hogy nem kaptam túl sok szórakoztató anekdotát vagy humoros mozzanatot Douglas Adams életéből, ellenben egészen mély betekintést nyerhettem az Útikalauz készítési folyamatába (a rádiójátéktól kezdődően a tévésorozaton és a „könyvtrilógián” át egészen a filmig), tucatjával zúdították rám ismeretlen neveket rendezőkről, technikusokról és minden lehetséges emberről, aki csak megfordult Adams környezetében, részletesen olvashattam az életútjáról és munkáiról, s néha még a jellemzően adamsi humor is megcsillant. Gaiman és a többiek ügyes munkát végeztek, amit minden bizonnyal sokkal jobban értékeltem volna, ha érdekel a téma.
Persze ettől még remek választás lehet a könyv mindazoknak, akik szívesen elmerülnek a kulisszatitkokban, technikai részletekben és munkamódszerekben, de ez az ember határozottan nem én voltam. De legalább elolvashattam a krikettiekről szóló Doctor Who rész leírását.

estimese24

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Jó hosszan olvastam (2 év) de befejeztem.
Iszonyatosan sok infó, név és adat van benne. Néhol érdekes néhol viszont inkább összezavar ez a mennyiség már. Örülök, hogy megvan ez a könyv, de inkább olvasom, nézem Adams munkásságát.

mokata P

Neil Gaiman: Ne ess pánikba! Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak

Nekem ez a könyv nagyon rendben lett volna, ha nincs tele sajtóhibával. Örültem a részleteknek, a neveknek, az érdekességeknek és annak, hogy ebből is kiderült, DA sose volt teljesen százas.

Evione

5. Megtenné, hogy írna egy rövid önéletrajzot, és benne bármit, ami Ön szerint elősegítette az írói munkásságát?
1952-ben születtem és azóta még nem haltam meg.

K:
1. Miért kezdett el írni?
2. Miért sci-fit ír?
3. Honnan veszi az ötleteit?

A:
1. Mert le voltam égve.
2. Nem azt akarok. Csak folyton túlzásokba esem.
3. Egy clevelandi csomagküldő cégtől rendelem őket.

K:
1. Hogyan találja ki azokat a kacifántos neveket?
2. Mi adta az ötletet a könyvei megírásához?
3. Miért ezt a témát választotta?
4. Mikor döntötte el, hogy író lesz, és miért?
5. Elégedett a könyveivel?
6. Miért küldte Fordot és Arthurt az ősi Földre?
7. Mennyi idő alatt írta meg a könyveket?

1. Hogyne.
2. 37,5
3. Dehogy.
4. Somerset.
5. Múlt csütörtökön reggel.
6. Francia.
7. Nem.

Evione

Douglasnak több ötlete is volt arra, hogy kiknek az ajánlása szerepeljen a könyv borítóján. Ezek között volt a Monty Python csoport, Tom Baker (az akkori Ki vagy Doki?), valamint két sci-fi író, Christopher Priest és John Brunner. Végül nem az ő ajánlásaik kerültek fel a borítóra, bár Terry Jones a Monty Pythonból egy komplett oldalnyi lehetséges ajánlást küldött. Mint például:

A legviccesebb könyv, amit ma olvastam – Terry Jones

Minden szava gyöngyszem… csak ahogy összefűzi őket, az aggaszt egy kicsit – Terry Jones

Hamisítatlan űrkorszaki komédia mindenkinek… kivéve (annak, aki még a vogonoknál is szörnyűbb verseket ír – a nevére sajnos nem emlékszem) – Terry Jones

Minden bizonnyal a Galaxis legviccesebb könyve – Terry Jones*
*Douglas mondta, hogy ezt írjam

Az egyik legviccesebb könyv azok közül, amelyek borítóján az én ajánlásom szerepel – Terry Jones

9 - H2G2

Kapcsolódó szócikkek: Monty Python · Terry Jones
u_san

Amikor írsz, gyakran az az érzésed, hogy folyton menekülsz a közelgő katasztrófa elől. Úgy értem, az egyik katasztrofális rész követi a másikat, és csak időnként rukkolsz elő olyasmivel, amiért szívesen megveregetnéd a saját válladat.

Evione

„Boldogok, akik sírnak, mert megvigasztaltatnak – mondá Jézus. Valami ütős pia kéne most, meg pár jó haver – mondá Ford Prefect.”

Anthony Hurst tisztelendő atya áldása Douglas Adams gyászszertartásán

30 - Élet az élet után

Kapcsolódó szócikkek: Ford Prefect
Evione

K: Hogyan kell elkészíteni a Pángalaktikus Gégepukkasztót?
A: Attól tartok, hogy a Föld atmoszferikus viszonyai között lehetetlen Pángalaktikus Gégepukkasztót mixelni, de alternatív megoldásként azt javaslom, hogy vásárolja fel a legközelebbi italbolt teljes készletét, öntsön bele mindent egy nagy vödörbe, majd desztillálja át az egészet háromszor. Biztos vagyok benne, hogy a barátai hálásak lesznek az eredményért.

Evione

A könyvet a gyerekkönyveiről, ezen belül is elsősorban az Artemis Fowl című fantasyregény-sorozatáról híres ír szerző, Eoin* Colfer jegyzi.

*A helyes kiejtése „Owen”, úgyhogy felesleges olyan hangokat hallatni, mint amikor a Fomra-1-es autók elszáguldanak az ember mellett.

37 - Stoppolás a jövőbe

Evione

Ha a rádiójátékból kultuszsorozat lett, a könyv még ezen is messze túltett: bekerült a köztudatba. Sokak szemében ettől fogva egészen más értelmezést nyert egy törülköző vagy egy fehér egér látványa, vagy éppenséggel a 42-es szám.

9 - H2G2

dontpanic P

Csak most megkésve jut eszembe, hogy Adams írásaival kapcsolatban (akárcsak irodalmi példaképe, P. G. Wodehouse írásaival kapcsolatban is), az a legcsodálatosabb dolog, hogy érezni rajtuk: aki ezt írja, a mi oldalunkon áll, és nem rajtunk röhög – hanem mi is benne szereplünk a viccben.

Előszó

dontpanic P

A sorozat jelmezeinek megtervezése elsősorban a BBC öreg motorosának számító, és a sci-fi műfajához erősen vonzódó Dee Robson feladata volt. Ő tervezte Ford Prefect egymással tökéletesen diszharmonizáló ruháit a BBC ruhatárában talált limlomokból, és ő volt az, aki még egy extra szervvel felruházta Zaphod Beeblebroxot. Ha valaki alaposan szemügyre veszi Mark Wing-Davey jelmezét, feltűnik neki, hogy a nadrágnak két slicce van (egy cipzáras és egy gombos), mivel Dee eredeti jelmezleírása szerint Zaphodnak „dupla lábköze van, ami ki lett párnázva, hogy azt a benyomást keltse, mintha két nemi szerve lenne”.

Egerek és emberek, no meg... c. fejezet