Marvel ​1602 58 csillagozás

Neil Gaiman: Marvel 1602 Neil Gaiman: Marvel 1602

A ​természet rendje felborult, Erzsébet királynő halálos beteg, és világszerte szokatlan viharokról és bizarr teremtményekről érkeznek beszámolók. Jeruzsálemből egy titokzatos öregember kel útra, akiről azt suttogják, a templomos lovagok kincsét viszi magával, hogy az beteljesíthesse ismeretlen, rejtélyes rendeltetését. Latvéria grófja eközben ördögi terveket sző, a spanyol inkvizíció pedig szörnyszülötteket, boszorkányfattyaknak kikiáltott embereket küld a máglyára. Az Úr 1602. esztendejében járunk, és úgy hírlik, közeleg a világ vége.

Neil Gaiman megírta a valaha volt legformabontóbb képregények egyikét: felvonultatta a Marvel leghíresebb, legendás karaktereit, és elképzelte, mi lett volna, ha a XVII. század hajnalán születnek meg. Így lesz Nick Furyból Anglia kémfőnöke, Dr. Strange-ből udvari mágus, a Fantasztikus Négyesből egy vitorlás legénysége, a Fenegyerekből pedig lantművész, miközben a Marvel Univerzum számos más korabeli inkarnációjával is megismerkedhetünk.… (tovább)

1602 címen is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 2004

Fumax, Budapest, 2023
248 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634702825 · Fordította: Holló-Vaskó Péter · Illusztrálta: Andy Kubert
Fumax, Budapest, 2023
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634702825 · Fordította: Holló-Vaskó Péter · Illusztrálta: Andy Kubert

vicomte P>!
Neil Gaiman: Marvel 1602

A Marvel hősöknek számos átértelmezése és alternatív megfelelője létezik már, és némelyik nekem is határozott kedvencemmé vált, ahogy Gaiman 1602-be helyezett extrán alternatív múltbeli verziója is.
A sztori azért is tetszett különösen, mert az Erzsébet korabeli környezet, a nagyobb léptékű történelmi közeg és az abban hirtelen megjelenő természetfeletti képességekkel rendelkező hősök és gonosztevők tökéletesen összesimulnak és nekem nem volt olyan érzésem, hogy bármi is túl anakronisztikus lett volna. Bármilyen fura is, mégis minden szereplő illeszkedik az adott korba és nem csak a képességeik, hanem a világban betöltött helyük is logikus és végiggondolt, ami számomra az írói képesség egyik fontos ismérve.

Maga a történet pedig azért is különösen jó, mert megteremti a kontinuitást az eredeti szuperhősök és az 1602-ben élő verzióik között. Sőt, az, hogy miért is jelennek meg ők már ebben a korban a cselekmény szerves része és a konfliktus egyik legfontosabb mozgatója.

Nyilván igazán értékelni az fogja ezt a történetet is, aki ismeri (és szereti) a Marvel univerzumot és nem idegenkedik a barokk kortól sem és élvezni tudja a némileg archaizáló, de szerintem kimondottan jó párbeszédeket is.

ViraMors P>!
Neil Gaiman: Marvel 1602

Isten hozzád, Matthew. Üzenem isteneidnek vagy ördögeidnek, hogy Európa legveszedelmesebb asszonya csókoltatja őket!

Én nem hiszem, hogy a világ véget ér, Carlos. Nem kedvelem dr. Stephane Strange-et, és nem is bízom benne. Nem tudtam megvédeni a királynőmet, és éppen most árulom el az új királyomat. De Reed a barátom volt. És te is az vagy. A szavamat adom.

Felség, sajnos azt kell mondjam, a világvége kívül esik a szaktudásom területén.

* * *

A Marvel 1602 harmadjára, harmadik inkarnációjában olvasva is megmarad az egyik, ha nem ‘a’ kedvenc Marvel újraértelmezésemnek. Persze az előző körökben is elfogult voltam, most is elfogult vagyok, elvégre Gaiman, de ettől függetlenül ami jó, az jó és kész. Nagyon tetszik az a mód, ahogy az író átformálta a karakterket, mégis hű maradt az eredetiekhez. Jól kezeli a választott idősíkot is, ami szintén hozzáadott a karakterkezeléshez. Alapvetően a történetet is kedvelem, bár harmadjára már nem tartogatott meglepetéseket, de azért még mindig lekötött. A grafika az egyetlen, amivel továbbra sem vagyok teljesen kibékülve. Nem mondanám rossznak, de különösebben nem is tetszik. A történethez legalább alapvetően illik, ezt mondjuk el kell ismernem.

theodora P>!
Neil Gaiman: Marvel 1602

Az utóbbi években Neil Gaiman képregényes munkásságával egyre jobban képbe kerültem – a Sandman sorozaton kívül szívesen forgattam az Északi mitológia adaptációit, bár voltak olyan munkák, amik nem tetszettek (Books of magic, A tények Miss Finch…). A Marvel 1602 viszont abszolút nyert nálam – talán azért is, mert a kedvenc karaktereimmel találkoztam – új megközelítésben.
2004-ben jelent meg ez a gyűjtemény, amelyben Neil Gaiman gyerekkora kedvenc képregényeinek karaktereit visszahelyezi a 17. századba – 1602-be.
Sir Nicholas Fury Erzsébet királynő tanácsadója, kémhálózatának főnöke, aki aggódva figyeli a világ változásait: a megbolondult időjárást, a 'boszorkányfajzatok' üldözését és Erzsébet utódjának, Jakabnak a mesterkedéseit.
Több szálon fut a cselekmény: a királynő körüli összeesküvés, a mutánsok kiszabadítása, az amerikai kolónia sorsa és – természetesen – a világvége megakadályozása a lassan formálódó csapat feladata. Rengeteg karakterrel dolgozik a képregény, de szerencsére hamar be lehet azonosítani őket, ill. mindenki kap egy kis cselekményszálat.

Hasznos és érdekes volt Peter Sanderson popkultkritikus előszava, amelyben átfogóan ír a képregényről, a karakterekről; ill. NG utószava, amelyben a történet megalkotásába pillanthattunk bele, de a legjobban Scott McKowen a borítók illusztrátorának jegyzetei tetszettek aki szintén az alkotás folyamatába adott betekintést.

Különleges olvasmányélmény lett a Marvel 1602, amelyben a már ismert karakterek új környezetben hozzák a tőlük megszokott értékeket – hozzáállást, de néhol meglepő fordulatokat is tartogatnak. Az amerikai-telepes-újrakezdős szál volt a kedvencem.

VirusSouljah>!
Neil Gaiman: Marvel 1602

Ettől féltem kissé, mert marvel, az meg távoli tőlem.
De ez művészet. Ez is.

Anita1113>!
Neil Gaiman: Marvel 1602

Nem túl sűrűn olvasok képregényeket, viszont amikor megláttam másnál ezt a könyvet, egyből tudtam, hogy nekem erre szükségem van, így a következő King rendelésem mellé bekerült Ő is a kosaramba. És most végre el is olvashattam, és nem bántam meg. Mindig is szerettem a Marvel világát, amikor pedig elolvastam a fülszöveget, már tudtam, hogy tetszeni fog, és így is lett. Imádtam minden oldalát, gyönyörűek a képek, és a történet is izgalmas volt. Egészen elképesztő ötlet volt a korabeli Angliába „elhelyezni” a Marvel-hősöket, de szerencsére ott is megállták a helyüket.

mariannkiss1980 P>!
Neil Gaiman: Marvel 1602

Még párszor el kell olvasni, hogy rendesen felfogjak mindent.

Pomponia07>!
Neil Gaiman: Marvel 1602

Nagyon tetszett a könyv alapötlete, hogy Erzsébet királynő idejére helyezi el Gaiman a Marvel szuperhősöket. Bár kicsit tartottam is tőle, mennyire fog ez működni, nem lesz-e erőltetett, de nem így lett, nagyon ötletesen beleillesztette őket, egyáltalán nem lógtak ki. Elég összetett történet volt, sok szálon futott, sok karakterrel, emiatt ez eleje nekem elég kusza volt, csak kapkodtam a fejemet, igaz ez annak is betudható, hogy nem minden karaktert ismertem korábban. Amíg nem olvastam a képregényt, azt hittem egész jól ismerem a Marvel hősöket, de aztán rá kellett jönnöm, hogy vannak hiányosságaim,de ehhez igazi mankó volt a kötet előszava, ami röviden ismerteti a karaktereket, meg a történéseket.
Igazán fordulatos volt a történet, volt benne pár jó nagy csavar. Jó volt, hogy kaptunk arra is magyarázatot, hogy miért is jelentek meg a hősök ebben a korszakban. Gaiman jól keverte a történelmi tényeket a fantasy elemekkel, a telepes száll nagyon érdekes volt, korábban nem is hallottam se Virginia Dare-ról, sem Roanoke-ról.
A rajzok stílusa mögött szintén nagy tudatosság és munka volt, melyek jól visszaadták a korszak hangulatát.

kv_konyv>!
Neil Gaiman: Marvel 1602

Kedvelem az olyan játékokat, amikor egy ismert univerzum, szituáció vagy bármi egy teljesen más időbe, világba helyeződik át és nyer újfajta értelmezést. Gaiman nekem a fantasy egyik legnagyobb királya. Szerintem a kortárs irodalom egyik legnagyobb formátumú írója. Nem véletlenül az egyik kedvenc könyvem az Amerikai Istenek.

Viszont ez nagyon nem fantasy, hanem tulajdonképpen a szinte a teljes világon ismert Marvel univerzum mintegy 400 évvel korábbra helyezése. Már maga az ötlet is izgalmas, de a megvalósításban rejlik az igazi ereje. Elképesztően jól megírt, csavaros történet, ami egyébként koherens azzal, amit már ismerünk. Emellett pedig a rajzok azok konkrétan gyönyörűen kidolgozott műalkotások. Elképesztően egyedi és részletgazdag.

Gaiman a Sandman kapcsán már eleve korszakos alkotónak mondható és bár ez ahhoz képest úgy gondolom inkább csak ujjgyakorlat volt, nagyon más és egyedi lett. Számomra nagyon élvezetes volt, még úgy is hogy a Marvel világa csak hellyel közzel érdekel. Olvastam volna még. A rajzok miatt pedig még biztos sokszor előkerül majd.

Selerdohr>!
Neil Gaiman: Marvel 1602

Nagyon ötletes, szépen kidolgozott történet, ahol a Marvel-univerzum szereplőit a 17. században találjuk. Az áthelyezés egyáltalán nem önkényes: magyarázatot kapunk a miértekre és a hogyanokra is. Nekem a képregény első fele jobban tetszett, de ez valószínűleg azért lehet, mert alapvetően nem ismerem a Marvel-képregények világát (Gaiman hozott ide), így szerintem sok olyan utalás elveszett ebben a történetben, ami az igazi fanoknak csemege lehet. Értékelem azt, amit az alkotók ezzel a művel létrehoztak, élveztem az olvasást, de szeretni nem tudom.

Dávidmoly>!

Erzsébet királynő: Sir Nicholas a mi tudásszerzőnk, doktor. A sok mesterkedés és ellenmesterkedés, megannyi elsuttogott szó és csalárd penge… ezeket ő leplezi le… vagy alkalmazza. Érti a munkáját. Hogy még mi vagyunk a Királynő, és nem öltek meg vagy százszor, ez az ő hibája.
Sir Nicholas: Büszkén szolgálok, felség.
Erzsébet királynő: Büszkeség előzi meg a bukást, Sir Nicholas.

Első rész, azmelyben jó néhány szereplőnkkel megismerkedhetünk

Dávidmoly>!

Sir Nicholas: Ha sikeres akarsz lenni a titkok és a hatalom világában, sok mindent meg kell értened abból, ami a születésed előtt történt. Hisz különben miként érthetnénk meg a jelent vagy jósolhatnánk meg azt, ami jön?

Első rész, azmelyben jó néhány szereplőnkkel megismerkedhetünk

Dávidmoly>!

Sir Nicholas: Hát az ezerszer átkos, fagyott pokolba is, mi történt itt?

Harmadik rész, azmelyben sok minden felderíttetik, s a’ Királynőnek ajándék adatik

Dávidmoly>!

Werner: Sir Nicholas, miért utál ez engem ennyire?
Sir Nicholas: Miért? Fél, és féltékeny. Azt hiszi, tetszel a lánynak, és ez zavarja.
Werner: Lány? Miféle lány?

Matthew: Lehetetlent kérsz.
Donal: Ezt vegyem nemnek?
Matthew: Vedd „rendben, megpróbálom”-nak.

Dávidmoly>!

Akik sokat… …tudnak adni, azoktól… …sokat is követelnek…

Dávidmoly>!

Képzeletem játékában a halott, lángtengertől övezett lány ragyogása közepette valami kitárta a szárnyát.
Valami hatalmas. Valami furcsa. Valami gyönyörű.
És aztán…
Aztán nem maradt már semmi.
Csak por és hamu.

Hetedik rész, azmelyben minták ismertetnek fel azok által, kiknek van szeme, hogy lássanak

Dávidmoly>!

Clea: Tudják, én egy olyan országból származom, amelyik nagyon messze van…
Sir Nicholas: Az Újvilágtól?
Clea: Az egész világtól.

Nyolcadik rész: Imigyen él a világ

Dávidmoly>!

Matthew: És még valami. El az enyves pracliddal Írországtól!

Nyolcadik rész: Imigyen él a világ

Brigi007>!

Natasha: Szerinted tényleg én vagyok Európa legveszedelmesebb asszonya?
Matthew: Nyilván nem találkoztam mindegyikükkel, de nem tudok elképzelni nálad veszélyesebbet.
Natasha: Ó, ez nagyon kedves tőled.