Hangszerek 3 csillagozás

Neil Ardley: Hangszerek

Ismerjük ​meg közelebbről a zene izgalmas hangzásvilágát és megszólaltatóinak, a hangszereknek színes sokaságát
A fúvósok, a vonósok, vagy az ütősök világa vonzza? Ebben a könyv­ben mindegyikkel megismerkedhet, sőt, még azt is megtudhatja hogyan lesz a nádszálból hangszer. Vajon honnan kapta a szaxofon a nevét és hogyan aratta sikereit? Püthagorasz milyen felfedezést tett a húros hangszerekkel kapcsolatban? Ilyen és még sok más kérdésre is választ kaphat, ha elkalandozik a Hangszerek izgalmas világába.

Tartalom:

Park, Budapest, 1993
64 oldal · ISBN: 9637737987 · Fordította: Sárközy Elga

padamak>!
Neil Ardley: Hangszerek

Nyilván nem tudta lefedni az egész repertoárt, de sok ismeretlenre rácsodálkoztam és rámosolyogtam. Különösen a távoli országok húros és ütőhangszerei tetszettek, pl. szitár, vina, kalengo, kasztanyetta…

danlin>!
Neil Ardley: Hangszerek

Mivel én egyáltalán nem értek a zenéhez, ezért nagyon sok újdonság és érdekesség volt. Jó ötlet volt, hogy a hegedű és a gitár készítésére is szántak oldalt, habár más hangszerek készítéséről is szívesen olvastam volna. Rácsodálkoztam, hogy mennyi gyönyörű hangszer van a világon.
Pár ritkaságot ki is írtam magamnak: seng (szájorgona), didszeridu (ausztrál fúvód hangszer), morin-khuur (szögletes mongol hegedű), hardingfele (norvég nép hegedű), saung-gauk (Burma nemzeti hangszere, hárfaféle), charango ( a tatu hátpáncéljából készített dél-amerikai hangszer), koto (japán citera), pien-csung (kínai harang).

padamak>!

A klarinét… nevét azért kapta, mert magas hangjai kezdetben a clarinora (kistrombitára) emlékeztettek. Kissé éles, de édes hangja nagy népszerűséghez jutott a zenekari művekben. Még elevenebb, sőt zabolátlanabb szerepe van a hagyományos dzsesszben és itt-ott a népzenében.

12. oldal (Park Kiadó, 1993)