Nyomás ​alatt 20 csillagozás

„Elképesztő: ​vicces, intelligens, lefegyverző.” – New York Magazine
A bölcs, elmés narrátor és egy kényes téma finom leírása magával ragadja a nagykamaszokat – és szüleik et.” – People Magazine

Az ambiciózus, New York-i tinédzser, Craig Gilner eltökélte, hogy sikeres lesz az életben – ami azt jelenti, hogy be akar jutni a megfelelő gimnáziumba, a megfelelő főiskolára, a megfelelő munkahelyre. Ám amint Craiget felveszik a manhattani Vezetőképző Gimnáziumba, a nyomás elviselhetetlenné válik. Nem eszik, nem alszik, míg, egy este, majdnem megöli magát.
Craiget, öngyilkossági kísérletének köszönhetően egy pszichiátriára utalják, ahol nem mindennapi új szomszédokat szerez: egy transzszexuális szex függőt; egy lányt, aki ollóval esett az arcának; és az önmagát megválasztó Armelio elnököt. Itt Craig végre képes szembenézni szorongásának forrásával.
Ned Vizzini, aki maga is járt már pszichiátrián, különösen megindító történetet írt a boldogsághoz vezető,… (tovább)

Eredeti mű: Ned Vizzini: It's Kind of a Funny Story

Könyvmolyképző, Szeged, 2017
368 oldal · ISBN: 9789633739167 · Fordította: Benedek Dorottya

Craig Gilner · Humble

Media_Addict_Hu
Ned Vizzini: Nyomás alatt

Szerintem ez egy csodálatos regény, ami felvállalta, hogy hitelesen bemutat egy nagyon komoly témát. Sikerrel is járt, Ned Vizzini műve kötelező olvasmánynak kéne, hogy legyen, mert annyira őszinte, szerethető és emellett fontos üzenetet is közvetít.

zakkant
Ned Vizzini: Nyomás alatt

Craig igazán különleges, emberi és ezáltal szerethető figura volt, akit minden kis zizijével szerettem. Őszintén drukkoltam neki és sajnáltam, amiért eljutott oda ahová. Hasznos olvasmány a diákoknak arra, hogy felismerjék, hogy az iskola milyen nagy terheket nyújt és arra is nagyon hasznos, hogy meglássák, hogy mikor kell segítséget kérni. Ajánlom a Nyomás alatt című könyvet a tanároknak, és a szülőknek is, mert ez a téma olyan, amiről hiába egy ízig-vérig amerikai történetről olvashatunk ez simán áthelyezhető ide Magyarországra is.

Craig és kapcsolatai a pszichiátrián sokszor nagyon érdekesek voltak, néha kicsit furák, de ez kifejezetten tetszett, hiszen ki ne szeretne belelátni egy kicsit egy ilyen helyre? Szerintem mindenkit érdekel a téma, és ha ezt egy okos és kíváncsi kamasz fiú szemszögén látjuk az még érdekesebb. Akik nyitottak egy kicsit a pszichológiára nekik is lehet tanulni szerintem a regényből és Craig történetéből.

Néhol kicsit szomorú volt a történet, de hát milyen is legyen, amikor egy ilyen helyen játszódik? Ned Vizzini azonban bőven tudott humor belecsempészni, és imádtam Craig tehetségét, és azt, hogy elkezdett rajzolni és ezzel jobban fel tudta dolgozni a dolgokat. És hogy miért a fél pont levonás? Bevallom nem tudom felidézni túlzottan a mellékszereplőket, akik ezek szerint nem hagytak bennem annyira mély nyomot. Ettől függetlenül azt hiszem, ha megérkezik a könyv papír kiadásban (a Könyvfesztiválon ti is beszerezhetetitek a Kiadó standjánál) akkor újra fogom lapozgatni, mert ez az a könyv, ami újra is érdekes lesz számomra is.

Bővebben a blogon: http://www.zakkantolvas.hu/2017/06/ned-vizzini-nyomas-a…

Fummie
Ned Vizzini: Nyomás alatt

A fülszöveg kicsit félrevezető lehet, ugyanis csak a könyv felétől kerül képbe a pszichiátria, és nem feltétlenül azok a karakterek vannak előtérbe helyezve, akiket várnánk. Ahogy már írtam, több könyvet is olvastam, aminek a fő témája az öngyilkosság volt, de talán ez közelítette meg legemberibben a dolgot. Vagy talán legkevésbé drámaian. Nem voltak nagy fenyegetőzések, veszekedések és sírás-rívás, ahogy azt elképzeljük, hanem minden tök normálisan ment, ha lehet ezt mondani egyáltalán.

A második fele megmutatta, hogy mindenki számára van kiút, legyen akármilyen reménytelen is a helyzet. Ahhoz képest, ahogy kezdődik az egész, nem gondolnánk, milyen simán mennek aztán a dolgok. Craig esetét elég egyszerűnek mondanám, legalábbis másokéhoz képest. És talán ezt tudnám felróni negatívumnak is. Persze, minden eset egyedi, ahogy minden ember más, de a felétől nekem az egész annyira könnyűnek tűnt. Ott volt a megoldás, és tudom, hogy egy kamasz gyerek semmiben sem hasonlít egy felnőttre, de az élet a legtöbbször nem ilyen. Ahhoz képest, hogy Craig meg akarta magát fosztani az élettől még szerencsésnek is mondanám. Persze ettől még nem lesz a problémája kisebb vagy elhanyagolható, de nem ő a legdurvább eset. Elég, ha csak végignézünk az osztályon, ahova bekerült. Bármelyik esetet sokkal érdekesebbnek tartottam ott, mint Craigét, és szívesen olvastam volna akármelyikükről még egy kicsit. De ez Craig sztorija, ami ott ért véget, ahol.

Bővebben: http://fummiekonyvtara.blogspot.hu/2017/06/ned-vizzini-…

Barbus87
Ned Vizzini: Nyomás alatt

Nagyon érdekes volt ez a könyv. Teljesen más, mint amire számítottam, de nem rossz értelemben. Habár kortalannak érzem ezt a regényt, hiszen mindenkinek lehetnek ilyen problémái (max nem mindenkinek az iskola miatt), én azért azt mondom, hogy igazán a gimiseknek kellene ezt olvasgatni. Sokan nem mernek segítséget kérni, mert azt gondolják, hogy szégyen mentális betegnek lenni, pedig nem az! Szurkoltam nagyon, hogy Craig időben segítségért forduljon, és miután bekerült a pszichiátriára, reméltem, hogy rendbe tud jönni és vissza tud illeszkedni a környezetébe. Tanulságos olvasmány, tényleg az. azt hiszem a filmet is meg fogom nézni.

sz_tundii
Ned Vizzini: Nyomás alatt

Anno a filmet imádtam, legalább ötvenszer láttam. A könyvvel úgy voltam, hogy amint megláttam a KMK-nál, hogy előkészületben van, visítva ugrándoztam örömömben. Aztán vártam.
És vártam.
És vártam.
De nagyon megérte várni!
Ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, aki valaha is érezte úgy, hogy nem képes kikelni az ágyból. Akinek csordultak már túl a gondolatai, vagy csak megfordult a fejében az, hogy ennyi volt, én most kiszállok. Mielőtt megtenné, olvassa el ezt a könyvet.

Barbella
Ned Vizzini: Nyomás alatt

Hát elég lagymatagon indul a történet, spoiler. Az első 40, 50 oldalt ki is lehetett volna hagyni, vagy máshogy beleszőni a történetbe. Az ilyen típusú karakterek sem jönnek be igazán mint a főszereplő. Igazából teljesem másra számítottam, ennek ellenére nem tartom rossznak. Helyenként kicsit idétlen, de mégiscsak szép történet. Vannak benne kifejezetten jó gondolatok.
Azon gondolkozom, hogy Noelle lehet, hogy érdekesebb főszereplő lett volna.

Luxell

Nem könnyű beszélni, amikor éppen meg akarod ölni magad.

NaNa_88 P

(…) jobb, ha felkészülök, hogy ugyanolyan komolyan vegyem az irodalmat, mint a matekot. De rájöttem, féltékeny vagyok azokra, akik a könyveket írták. Már meghaltak, de még most is az én időmet rabolják.

11. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Craig Gilner
Bence_the_Book_Eater

És mindig úgy festek, mintha a következő percben sírva fakadnék.

Bence_the_Book_Eater

Gondolom, egy idő után kifogyunk a szeretlekekből.

Bence_the_Book_Eater

A szüleimnek mindig akad egy új elképzelésük, hogy hozhatnának rendbe. Próbálkoztak akupunktúrával, jógával, kognitív terápiával, relaxációs kazettákkal, különböző edzéstervekkel (amíg meg nem találtam a biciklimet), önsegítő könyvekkel, Tae Bóval és a szobám átalakításával a feng shui szabályai szerint. Egy csomó pénzt költöttek rám. Ettől rosszul érzem magam.

CsiPe_z

Egy arcizma sem mozdul, csak mered előre. Fogalmam sincs, hogy csinálják ezt a pszicho-póker arcot. A pszichológusoknak pókerezniük kellene. Talán pókereznek is. Talán ők azok, akik nagyot kaszálnak a tévében. Aztán még van képük százhúsz dollárt kérni anyámtól óránként. Szörnyen kapzsik.

Bence_the_Book_Eater

Ez az ő nyitókérdése. Az agyturkászoknak mindig van egy nyitókérdésük. […] Ez sosem változik. Mintha ez lenne a reklámszlogenjük.

Bence_the_Book_Eater

A Csápok kifejezést én szoktam használni – a Csápok azok a gonosz feladatok, amik ráakaszkodnak az életemre.

Bence_the_Book_Eater

A Változás még nem következett be, és talán soha nem is fog, de néha – épp csak annyiszor, hogy reményt keltsen bennem – az agyam visszazökken a kívánatos állapotba.