Vadászat ​Eichmannra 6 csillagozás

Neal Bascomb: Vadászat Eichmannra

„A könyv igazi főszereplője Eichmann, nem az őt elfogók. Az olvasónak az a dermesztő érzése támad, hogy mindvégig Eichmann társaságában van.” The Washington Post

Berlin, 1945 áprilisa. A szövetséges csapatok a várost ostromolják, a náci gépezetben főszerepet játszó tisztek zöme menekülőre fogja, hogy elkerülje a felelősségre vonást. Köztük van Adolf Eichmann is, az SS alezredese, a végső megoldás levezénylője. Ő is alámerül: az osztrák Alpokon, hadifogolytáborokon, északnémet erdőkön át visz a menekülőútja, míg végül Argentínában telepszik le. Tizenöt évbe telik, mire egy elszánt izraeli ügynökcsoport a nyomára akad, elrabolja és Izraelbe szállítja, hogy ott bíróság előtt feleljen mindazért, amit elkövetett. Neal Bascomb amerikai újságíró saját kutatásain alapuló pergő sodrású dokumentumregénye, mely a krimik és kémtörténetek legjobb elemeit ötvözi, ezt a hajszát meséli el.

Eredeti cím: Hunting Eichmann

Eredeti megjelenés éve: 2009

Park, Budapest, 2012
448 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635309610 · Fordította: Varga Benjámin

tgorsy>!
Neal Bascomb: Vadászat Eichmannra

Profin megírt könyv. Lehetne unalmas is. A hetekig tartó megfigyelések, előkészítések hajszálpontos leírása, elemzése. De nem az, mert meg-megszakítja a hajszában résztvevők pár mondatos előtörténete, státusa.
De ez a könyv sem tudja megmagyarázni, hogyan lesz az emberből szörny, majd életéért reszkető korcs.

daney>!
Neal Bascomb: Vadászat Eichmannra

Pontosan úgy fogalmazták meg e könyv szereplői – nyugodtan lehet azt is mondani: hősei – azaz az akcióban részt vevő ügynökök, amit magam is gondoltam, midőn az Eichmann-per videofelvételeit néztem hosszú órákon át: EZ a szürke, jellegtelen, alázatos kisegér lenne hát emberek millióinak gyilkosa? Lehetetlen.

Mégis… Maga Eichmann mondja el szenvtelenül, hogy ő mindössze a kötelességét teljesítette, s ahogy egy szürke hivatalnokhoz az illik, leghőbb vágya, hogy azt főnökei legnagyobb megelégedésére tegye. Ez sikerült is neki.

Az íróasztalán heverő papírokon nem nevek – Ámosz, Benjámin, Joel, Menáhem – olvashatók, hanem számok, kódok, menetrendek.
Tökéletesen megértettem, hogy lehetett mindenféle lelkiismeret-furdalás nélkül halálba küldeni milliókat: csakis így, név, személyiség nélkül. Mintha csak valami beteg tycoon-játék lenne…

Ez a pofa tényleg nem gyilkos a szó szoros értelmében, vagy legalábbis ahogy magáról gondolta. Ő csak a számokkal dolgozott. Amikor az volt a feladat, hogy ki kell pucolni Magyarországot, ő mindössze osztott-szorzott. Hát így. Szó sincs sátáni figuráról, pokolfajzatról (elég csak belepillantani a felvételekbe, hogy festett a tárgyalásán – igazán szánalmas figura, még az amúgy tűzhányóként működő fantáziámmal sem tudom ráképzelni az SS-egyenruhát) és egyéb jelzőkről – amelyek mindig a lényegről terelik csak el a figyelmet.

Éppen ez a legnagyobb veszedelem: hogy az ilyen Eichmann-féle átlagemberek adott körülmények között hogyan válhatnak élet-halál uraivá. A Harmadik Birodalom valójában nem is annyira Hitler birodalma volt, mint az ilyen Ricardo Klementeké, akik mindig percre pontosan ugyanakkor érkeznek a 203-as autóbusszal…