Dredd ​bíró 17 csillagozás

Rendőr. Bíró. Hóhér. Egy személyben: A jövő törvénye
Neal Barrett Jr.: Dredd bíró

A ​harmadik évezredben járunk. Az ökologikus háború bűnös és törvény nélküli fertővé változtatta a világot. A légkör hőfoka szinte elviselhetetlen a civilizációból már csupán vészesen túlnépesedett óriásvárosok maradtak, azokon túl pedig csak a sivár külvilág, az Elátkozott Föld.
Kétszázmillió ember küzd a túlélésért az egykoron New Yorknak nevezett Óriásváros I-ben. A valaha húszmilliósra tervezett településben az egyre hisztérikusabban lángoló utcai- és blokkháborúk megfékezése, a rend fenntartása érdekében új elit, rögtönítélő igazságosztó-gépezet jött létre: a Bírák Testülete.
A Bírák csalhatatlanok és megvesztegethetetlenek; rendőrök, esküdtek és ítéletvégrehajtók egy személyben. Emberi és mutáns bűnözőkkel harcolva, állandó veszélyben, csak a rend és a Törvény szolgálatának élnek. Közöttük a legkiválóbb, valóságos élő legenda.
A legújabb polgárháború azonban más, mint a többi. A hatalomért folytatott pokoli harc felmorzsolja a Bírák Testületét is, már nem… (tovább)

InterCom, Budapest, 1995
364 oldal · ISBN: 9638370114 · Fordította: Bárány Boldizsár

ValerinLanz P>!
Neal Barrett Jr.: Dredd bíró

Neal Barrett Jr.: Dredd bíró Rendőr. Bíró. Hóhér. Egy személyben: A jövő törvénye

Párom egyik kedvence a könyvből készült film, én is megnéztem tavaly, és mivel tetszett, gondoltam adok egy esélyt a könyvnek is. Igazság szerint teljesen megegyezik a kettő, de ez egyik értékéből sem von le.
Dredd bíró kedvelhető is meg nem is; becsülöm benne, hogy a Törvény mindenek felett áll nála spoiler, de azért néha valóban nem ártanak az érzelmek sem, ezért örültem, amikor a vége felé tapasztaltam nála ilyesmit. spoiler Természetesen sajnáltam is kicsit amiatt, amit megtudott spoiler, de bízom benne, hogy ez nem fogja őt akadályozni további élete során.
Tömör, velős, lényegre törő, nem volt rossz!

ChEebor>!
Neal Barrett Jr.: Dredd bíró

Bár ellentmondó információk vannak róla, Neal Barrett Jr. könyve igazából a film megregényesítése. Ez nem akkora gond azonban, mert jó munkát végez. A probléma tulajdonképp sokkal inkább az alapanyaggal van: a brit képregény sötét, amolyan underground hangulata nyilván ellentétben áll Hollywood mainstream filmjeivel, így a film képregény adaptációnak igencsak csapnivaló. Önálló alkotásként viszont – legalábbis szerintem – elég tisztességes alkotás: látványos, izgalmas, Stallone pedig kiválóan adja Dredd bírót, és szerintem ha lehetősége lett volna rá, talán még az „igazi” Dredd szerepében is helyt állt volna.
A könyv pedig ezt az egész korrekt filmet adja elénk papíron, és nagyon jó munkát végez. Visszajön az egész, jók a megszakítások, izgalmas a cselekmény. Neal Barrett ügyesen alakítja át a film világát szöveggé. 5 csillagot kap, mert minden hibája a filmből ered, és itt inkább azt kell nézni, a filmet mennyire fordítja át. Ez pedig maradéktalanul sikeres.

vadpingvin>!
Neal Barrett Jr.: Dredd bíró

A fülszövegtől eltérően nem ebből készült a film, hanem ez a film (egyik) könyve. Ezt viszont nagyon jól teljesíti, átjön a hangulat. Az író ráadásul kibővítette, itt-ott átírta kicsit az eredeti történetet, kijavította a film bénácska részleteit, „dreddesebbre” formázta a karaktert, akit kicsit rossz irányba vitt Stallone színészkedése. Szóval elég szuper kis könyv lett.

Tigi>!
Neal Barrett Jr.: Dredd bíró

Teljesen olyan hangulatú volt, mint a film. Nekem nagyon tetszett. Egyik legjobb sci-fi ever.

mimihopps>!

Tipikus ’90-es évekbeli megvilágítás! Tetszett! Jöhet a film!☺

Éli>!
Neal Barrett Jr.: Dredd bíró

Általában a filmből készült könyvek összecsapott írások szoktak lenni, de a Dredd esetében kellemesen csalódtam. Megaváros nyüzsgése, a kietlen pokoli pusztaság, az igazság palotája, az Aspen mind egytől egyig elképzelhető helyszín. Egyes filmbéli helyszín „díszleteit” az író feljavította. (Aminek tekintélyt parancsolt az minél nagyobb lett.) A szereplők párbeszédei jól meg lettek írva.
A téma amelyet a film is és a könyv is (jóval többször) taglal az nem más mint a múlt igazságszolgáltatása. Amiben mi jelenleg élünk. Mi az ami megfelelő lehetne a törvénytelenekkel szemben? A törvényhozók emberibbek legyenek-e? Maga a könyv nem filozofikusan állítja be a törvényhozást, hanem inkább csak azt az új értelembe vett bírók szemszögéből mutatja be az életet.

anitha P>!
Neal Barrett Jr.: Dredd bíró

Még tinédzser koromban olvastam a könyvet, szerintem többször is, és a filmet is megnéztem.
Egy kihívás kapcsán úgy éreztem, hogy itt az idő újra elolvasni a könyvet (és utána megnézni a filmet :) ).
Vártam, vártam, hogy mikor fagyasztják már le, és olvasztják fel a jövőben Dreddet, mire a 150. oldalon rájöttem, hogy az a másik kedvenc filmem Stallonétól, a Pusztító. :D Olyan rég láttam mindkettőt, hogy megfeledkeztem róla, hogy két különböző film. :)
Még mindig nagyon élveztem a történetet, bár már a gonoszok inkább mosolyt csaltak az arcomra, nem félelmet keltettek bennem, annyira tipikus gonoszok voltak. A való életben a frászt hozná rám egy szétvarrt arcú ember, de a könyvnél úgy éreztem, hogy sablon segítségével rajzolták a karaktereket. Nem vett el az olvasásélményből, nosztalgiával töltött el.
A cselekmény pörgős volt, megfelelően volt adagolva a humor is. Mondanám, hogy néha már túl kiszámítható volt, de lehet, hogy csak az emlékeim tértek vissza.
Nagyon tetszett, hogy bizonyos infókat „idézve” kaptunk egy „történelmi leírásból”.
Nem csalódtam az újraolvasásban.