Párbeszéd ​az öregséggel 6 csillagozás

Naszádi Kriszta – Nemes Ödön: Párbeszéd az öregséggel Naszádi Kriszta – Nemes Ödön: Párbeszéd az öregséggel

Aki el tudja fogadni a múltját, az elfogadja a jelent. Az öregedést is meg lehet élni szabadon, örömmel és szeretettel.

„Ahogy a nyolcvannégy éves szerzetes teendőiről, betegségéről, korlátozottságáról beszél, küszködésről szó sincs, inkább kíváncsiságról és egy új életforma megtapasztalásának lehetőségéről. Ez az életkor is ugyanúgy vezet valahová, mint a gyermekkor, a kamaszkor vagy épp a felnőttkor. S végül a halál:… ünnepi alkalom az Istennel való örömteli találkozásra.
Varázslatos mese ez az élet kincseiről, és előretekintés oda, ahova nem szoktunk tekinteni – a halálra és azon túlra. Megilletődéssel ajánlom e rendkívüli ember vallomását minden földi halandónak.”

Perczel Forintos Dóra, tanszékvezető
Semmelweis Egyetem ÁOK Klinikai Pszichológia Tanszék

Nemes Ödön SJ negyven évig dolgozott Japánban mint misszionárius, tanár, pap és lelkivezető. Magyarországon jelentős szerepet vállal a lelkigondozók képzésében

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Naszádi Kriszta + Nemes Ödön

Harmat / Jezsuita, Budapest, 2019
114 oldal · ISBN: 9789632880372 · Illusztrálta: Lente István
Harmat, Budapest, 2010

Naszádi Kriszta – Nemes Ödön: Párbeszéd az öregséggel

Már első ránézésre is két kedvencem van a könyvben: a kiadó és a jezsuiták. Ebből a párosításból már sejtettem, hogy csak jó sülhet ki.
És lőn!

Napi párbeszédben vagyok öregekkel. Igazán sajnálom, hogy közülük nem mindenki van olyan jóban és olyan békés párbeszédben a maga öregségével, mint Nemes Ödön SJ volt. Egészen példa értékű az, amilyen békével és nyitottsággal tud vissza is nézni és előre is tekinteni.

Sok-sok értékes gondolat bújik meg a vékonyka kötetben, és igazán érdemes kézbe venni nem csupán az idősebb korosztálynak, hanem a fiataloknak is. Mert bár az utolsó pillanatban sem késő fordítani az élet szekérrúdján, de ha eleve azzal a felszabadult hittel veszi az ember az élet akadályait, ami sugrázik minden mondatból, akkor mindjárt nem lesz olyan nehéz a hosszú élet, és nem lesz tragédia a halál sem.

csucsorka P
Naszádi Kriszta – Nemes Ödön: Párbeszéd az öregséggel

Hát ilyen az, amikor valaki nem a szájával, hanem az egész életével beszél, és hitelesebben teszi, mint azok, akik erőnek erejével igyekeznek bizonyítani valamit.

Nemes Ödön betegsége következtében 80 évesen kellett újrahuzaloznia azt, hogyan áll az élethez, a Teremtőjéhez és önmagához. Ezeket az értékes gondolatokat pedig 20 és 40 éves is nyugodtan átveheti. Igen nehéz is volt nem minden második mondatot kiírni ebből a vékonyka kötetből.

Elég érdekes hármas egy személyben a jezsuita atya, aki fiatalkorában filozófiát tanult, majd évtizedeket szolgált Japánban. Olyan gazdag világlátása, nyitott felfogása van a rendíthetetlen, levegővétel természetességével jövő hittel párosítva, amilyennel ritkán találkozom, pedig sok hasonló gondolkodású emberre lenne szükség.

Van Végh Tamás lelkipásztornak egy mondata, amit sokszor hallottam gyerekkoromban és most eszembe jutott: „A hívő ember életének végén nem pont, hanem kettőspont van.” Nemes Ödönnél is bizonyára.

Szívből ajánlom mindenkinek, hogy töltsön el egy órát vagy kettőt ezzel a könyvvel, életváltoztató lehet.

jeno
Naszádi Kriszta – Nemes Ödön: Párbeszéd az öregséggel

Picit talán ízléstelenenk is tűnik csillagozni ezt a könyvet. De egyelőre nincs jobb megoldás az értékelésre…

Jó lenne majdnem 90 évesen úgy szembenézni az öregséggel és a halállal, ahogy azt Nemes Ödön teszi. Harmadannyi isőd dem vagyok, mint ő, mégis több bennem a félelem és a fásultság.

Azt meg csak remélni tudom, hogy egyszer eljutok sok mindennel arra a pontra, hogy meg tudjam írni a saját temetési búcsúztatómat, ahogyan ő teszi a könyv utolsó oldalain…

Jesper_Olsen
Naszádi Kriszta – Nemes Ödön: Párbeszéd az öregséggel

Vékony, de nagyon értékes könyv ez számomra. Szeretném többször is elolvasni Ödön atya érett és megfontolt gondolatait, remélem ragad rám is valami belőlük.

elizabennet
Naszádi Kriszta – Nemes Ödön: Párbeszéd az öregséggel

Igazán hittel teli könyv. Volt jónéhány gondolat, attitűd, életfelfogás, amire eztán jobban oda fogok figyelni – egyszer, elhatározásbeli dolgok, de néha a legkönnyebb dolgok a legnehezebbek.. Pl. hogy minden élethelyzetben meg kell találni az értéket és ettől fog, hogy örömteli ember vagy-e vagy hogy Isten a rossz dolgokat szándékosan nem gördítette el az utadból, mert ez is javadra válik. Ez hit.

ptagi P

Megtanultam megelégedni azzal, ami nem tökéletes, de jó.

64. oldal, 3. fejezet - Isten görbe vonalakkal egyenesen ír / Ami régi és ami új (Harmat-Jezsuita, 2019)

ptagi P

Az öregedés kulcsa a kiszolgáltatottság befogadása, megélése. Aki erre képes, abból kedves idős ember lesz.

48. oldal, 2. fejezet - Nem mondom, hogy tegyél csodát / A jelen (Harmat-Jezsuita, 2019)

ptagi P

… a tetteim értékét nem a teljesítményem határozza meg, hanem hogy milyen lélekkel cselekszem

23. oldal, 1. fejezet - Szabadon, öregen, szeretettel / Beköszöntött az öregkor (Harmat-Jezsuita, 2019)

ptagi P

Az ember halála napjáig fejlődik.

37. oldal, 2. fejezet - Nem mondom, hogy tegyél csodát / A jelen (Harmat-Jezsuita, 2019)

ptagi P

Aki azt hiszi, hogy az élete a saját kezében van, az nagyon sok kínnal fog találkozni.

105. oldal, 5. fejezet - A mennyországban megvalósul a tökéletes kommunikáció / Vég és kezdet (Harmat-Jezsuita, 2019)

ptagi P

(…) időről időre reflektálnom kell a határaimra, arra, amit elértem, és ez alapján eldöntenem, hogy mit tehetek, és mit akarok tenni életem hátralévő részében.

36. oldal, 2. fejezet - Nem mondom, hogy tegyél csodát / A jelen (Harmat-Jezsuita, 2019)

ptagi P

Édesanyám úgy tekintette, hogy az rossz, ha saját magára időt fordít. Sok asszony van így, de ez a hozzáállás semiképpen nem egészséges.

77. oldal, 4. fejezet - Mesteremmé lett most minden ember / Spiritualitás (Harmat-Jezsuita, 2019)

ptagi P

És egyre mélyült az Istenbe vetett bizalmam, mert bízni tudtam benne akkor is, amikor nem úgy történtek a dolgok, ahogy szerettem volna.

22. oldal, 1. fejezet - Szabadon, öregen, szeretettel / Beköszöntött az öregkor (Harmat-Jezsuita, 2019)

ptagi P

Ha az ember szívében ott a harag és az ellenségeskedés, az nagyon keserűvé teszi az időséveket. Látom egy-két emberen, hogy folyton kritizálnak valamit, és állandóan harag van a szívükben.

66. oldal, 3. fejezet - Isten görbe vonalakkal egyenesen ír / Ami régi és ami új (Harmat-Jezsuita, 2019)

ptagi P

Vannak, akik a hitet autoszuggesztiónak tekintik. Gondoljon, ki mit akar! Számomra a hit Isten ingyenes ajándéka, mindig nagy segítség örömben is, bánatban is.